Elektroniczny Serwis Księgowego

» wyszukiwanie zaawansowane
Zarejestruj sięAby skorzystać
z pełnej wersji serwisu

Nr 756 - 30 września 2019 r.

Temat numeru

Spis treści

Dział: Nowości

Przypominamy o obowiązkach wrześniowych dotyczących raportowania schematów podatkowych

Od 1 stycznia 2019 r. obowiązują przepisy w zakresie tzw. schematów podatkowych. Przewidują one, że koniec września (30 września) to termin na raportowanie schematów przez korzystających. Chodzi o... »


Sprawdź, o czym warto pamiętać dokumentując transakcje z podmiotami powiązanymi

Obowiązujące od 1 stycznia 2019 r. nowe przepisy dotyczące dokumentowania transakcji z podmiotami powiązanymi wprowadzają istotne zmiany w sposobie dokumentowania oraz raportowania transakcji. Dla... »


30 września br. upływa termin składania wniosków VAT-REF za 2018 r.

Podatnicy chcący odzyskać VAT zapłacony w innych państwach członkowskich w 2018 r. muszą się śpieszyć. W dniu 30 września 2019 r. upływa bowiem termin do składania wniosków VAT-REF dotyczących 2018... »


30 września 2019 r. mija termin na przekazanie II raty odpisu na ZFŚS

Pracodawcy tworzący ZFŚS powinni przekazać równowartość dokonanych odpisów i zwiększeń na rachunek bankowy funduszu w terminie do 30 września danego roku kalendarzowego. I ratę na ZFŚS przekazuje... »


Urlop wypoczynkowy za 2018 r. trzeba wykorzystać do końca września 2019 r.

Urlopu niewykorzystanego w ustalonym z pracownikiem terminie lub zgodnie z planem, należy pracownikowi udzielić najpóźniej do 30 września następnego roku kalendarzowego. Zatem zasadą jest, aby... »


Nowy obowiązek sprawozdawczy w akcyzie od 1 listopada 2019 r.

Ministerstwo Finansów przedstawiło projekt zgłoszenia o planowanym wewnątrzwspólnotowym nabyciu wyrobów akcyzowych do składu podatkowego. Dowiedz się więcej. »


Jak skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej

Od 1 stycznia 2019 r. obowiązuje ulga termomodernizacyjną. Niedawno resort finansów opublikował, jak stosować preferencję w praktyce. »


Resort finansów przedstawił wzór wniosku dotyczącego WIS

Nowelizacja ustawy o VAT, która wchodzi w życie 1 listopada br. daje podatnikom możliwość występowania do organów podatkowych z wnioskiem o wydanie wiążącej informacji stawkowej. Już wiadomo, jakie... »


Do 31 grudnia 2019 r. zapłata na rachunek spoza wykazu bez konsekwencji

Chociaż nowy wykaz podatników VAT działa od 1 września 2019 r., to obowiązek zapłaty na rachunek wskazany w wykazie podatników VAT wejdzie w życie od 1 stycznia 2020 r. – przypomina resort... »


Nowy wzór upoważnienia w kontroli celno-skarbowej

Od 2 września 2019 r. obowiązują nowe wzory stałych upoważnień do wykonywania kontroli celno-skarbowej. Jednakże tego rodzaju upoważnienia wydane na podstawie dotychczas obowiązujących przepisów nadal... »


Szykują się preferencje podatkowe dla samochodów hybrydowych

W Sejmie znajduje się projekt zmian w podatku akcyzowym, przewidujący obniżenie stawki akcyzy dla samochodów osobowych z napędem hybrydowym. Poznaj szczegóły. »


Teraz pora na 500+ dla przedsiębiorców

500+ na każde dziecko zostało wprowadzone od 1 lipca 2019 r. Osoby niepełnosprawne także otrzymały prawo do dodatkowego świadczenia. Kolejną uprzywilejowaną grupą będą mikroprzedsiębiorcy uzyskujący... »


Dział: Najnowsze orzeczenia

Zdaniem SN: Zebrania i raporty przed i po godzinach pracy to także praca w nadgodzinach

Jeżeli pracownik, przed i po godzinach regulaminowej pracy wykonuje jeszcze inne obowiązki służbowe, takie jak uczestnictwo w naradach czy raportowanie o wykonanych zadaniach czynności te nie mogą być... »


Dział: Najnowsze interpretacje

Upewnij się, czy zawsze przysługuje „ulga na start” i preferencyjny 2 letni ZUS przy pierwszej działalności

Podatniczka rozpoczęła w 2019 r. swoją pierwszą w życiu działalność gospodarczą. Zgłosiła się do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego z kodem 05 10 00 z pominięciem ulg dla nowych... »


Dział: Pytania i odpowiedzi

Jak podpisywać sprawozdania finansowe od 2020 roku

Pytanie Przeczytałam o zmianach w sposobie podpisywania sprawozdania finansowego. Czy z tego wynika, że już e-Puapem nie podpisze się sprawozdania? Tylko e-dowodem? »


Czy aby samochód firmowy podatnika korzystał 100% z odliczenia VAT musi on mieć drugi samochód do celów prywatnych

Pytanie Właściciel jednoosobowej firmy posiada samochód wpisany jako środek trwały (ford kuga) i korzysta z niego w sprawach związanych z prowadzeniem swojej firmy. Czy przepisy wymagają aby posiadał... »


Czy nadpłacone w wyniku zwrotu nienależnego wynagrodzenia, składki społeczne, podlegają zwrotowi na rzecz pracownika

Pytanie W wyniku pomyłki zostało nadpłacone wynagrodzenie za styczeń 2019 kilku pracownikom. Pracodawca ma zamiar dochodzić od pracowników nadpłaconej kwoty. Jeśli pracownik zwróci na konto... »


Pracownik nie dostarczył świadectwa pracy od poprzedniego pracodawcy. Jak należy mu wypłacić świadczenie chorobowe

Pytanie Zatrudniliśmy pracownika w połowie roku. Po przepracowaniu 1,5 miesiąca zachorował. Jak należy wypłacić wynagrodzenie za czas choroby bądź zasiłek za miesiąc, w którym chorował, gdy pracownik... »


Dział: Kalendarz

30 września 2019 r.

30 września 2019 r. »


Dział: Zawsze pod ręką

W 2020 roku wysokość kar się nie zmieni

O nałożeniu kary porządkowej każdorazowo decyduje organ podatkowy, przed którym toczy się postępowanie w danej sprawie. Nie ma on jednak pełnej dowolności, w jakiej wysokości w konkretnym przypadku ją... »


Nr 756 - 30 września 2019 r.

Uwaga! Niższa stawka PIT i wyższe koszty uzyskania przychodu od 1 października
 • W serwisie:

  Aktualny numer Aktualny numer Archiwum numerów Archiwum numerów Tematyka Tematyka O publikacji O publikacji Regulamin Regulamin Reklama Reklama Aktualny numer Archiwum numerów Tematyka O publikacji Regulamin Reklama
 • Wip:

  www.wip.pl www.wip.pl www.wiedzaipraktyka.pl www.wiedzaipraktyka.pl www.wip.pl www.wiedzaipraktyka.pl
 • Publikacje:

  Personel od a do z Personel od a do z Prawo pracy w pytaniach i odpowiedziach Prawo pracy w pytaniach i odpowiedziach Prawo pracy w orzeczeniach sądu najwyższego Prawo pracy w orzeczeniach sądu najwyższego Dokumentacja kadrowa Dokumentacja kadrowa Personel od a do z Prawo pracy w pytaniach i odpowiedziach Prawo pracy w orzeczeniach sądu najwyższego Dokumentacja kadrowa
 • Portale:

  Portal FK Portal FK Portal Oświatowy Portal Oświatowy Portal BHP Portal BHP Portal ZP Portal ZP Portal Kadrowy Portal Kadrowy Portal Spółka z o.o. Portal Spółka z o.o. Portal RB Portal RB Portal FK Portal Oświatowy Portal BHP Portal ZP Portal Kadrowy Portal Spółka z o.o. Portal RB
Copyright © Elektroniczny Serwis Księgowego