Elektroniczny Serwis Księgowego

» wyszukiwanie zaawansowane
Zarejestruj sięAby skorzystać
z pełnej wersji serwisu

NR 757 - 7 października 2019 r.

Temat numeru

Spis treści

Dział: Nowości

Nowe obowiązki sprawozdawcze dla sprzedawców żywności

Od 18 września 2019 r. obowiązują nowe przepisy określające zasady postępowania z żywnością oraz obowiązki sprzedawców żywności w celu przeciwdziałania marnowaniu żywności oraz negatywnym skutkom... »


Są nowe zasady poboru opłaty recyklingowej od toreb foliowych. Wprowadzają one więcej obowiązków dla firm

Od 1 września 2019 r. obowiązują przepisy uszczelniające system poboru opłaty recyklingowej. Objęto nią więcej toreb foliowych niż dotychczas. Przedsiębiorcom zaś dojdą kolejne obowiązki związane z... »


Wiemy już, jakie będą wzory formularzy do składania wniosków o wydanie WIS

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt nowego rozporządzenia w sprawie  wzoru wniosku o wydanie wiążącej informacji stawkowej. Podatnicy będą mogli je składać już od 1 listopada 2019... »


Jaka będzie wysokość kary porządkowej oraz zastawu skarbowego w 2020 roku

Znamy już maksymalną wysokość kar porządkowych, które będą mogły być nakładane przez organy podatkowe w 2020 roku. Wyniesie ona 2.800 zł, a więc będzie taka sama jak obecnie. Zmieni się natomiast... »


Jest nowa usługa AKC-RU/AKC-ZU

Resort finansów udostępnił na Portalu Podatkowym nową usługę AKC-RU/AKC-ZU dotyczącą paliw opałowych. »


CIT-8 i CIT-8AB do końca października

Ministerstwo Finansów przypomniało o przedłużonym terminie do złożenia zeznania i wpłaty podatku CIT. »


Uwaga! List ze skarbówki przyjdzie elektronicznie

Rząd przyjął projekt ustawy o doręczeniach elektronicznych, która ma zapewnić szybki sposób komunikowania się obywateli z urzędami. Od 2021 roku będzie można odbierać i wysyłać korespondencję poleconą... »


Czy wiesz jak postąpić z nietrzeźwym pracownikiem

Z komunikatu Urzędu Ochrony Danych Osobowych wynika, że obecnie obowiązujące przepisy nie dają prawa pracodawcy do badania pracowników alkomatem. Jak ma postąpić wobec tego pracodawca, jeżeli... »


Dział: Najnowsze orzeczenia

Ubezpieczony, który nie otrzymał świadczenia rehabilitacyjnego powinien mieć prawo do renty

Trybunał Konstytucyjny uznał, że zasady wypłacania renty z tytułu niezdolności do pracy, zgodnie z którymi następuje to od chwili złożenia wniosku, nawet jeśli prawo do świadczenia było wcześniej... »


Dział: Najnowsze interpretacje

Co z kosztami podatkowymi w przypadku zakupu jedzenia dla pracowników

Przedsiębiorca kupuje do firmy: pieczywo, wędliny, słodycze, owoce i warzywa. Czy może zaliczyć takie wydatki do kosztów uzyskania przychodów? Ostatnio w tej sprawie wypowiedział się dyrektor KIS... »


Dział: Przykład księgowania

Poznaj skutki rachunkowe zmian dotyczących split payment

Pytanie Proszę o rozpisanie księgowania dotyczącego split payment w organie (urzędzie). »


Dział: Pytania i odpowiedzi

Kiedy odlicza się kwotę wolną od podatku

Pytanie Czy licząc co miesiąc zaliczki na podatek dochodowy, kwotę wolną 556,02 zł odliczam przy pierwszym zaistnieniu podatku a później już dopiero w rozliczeniu rocznym, czy też co miesiąc odliczam... »


Prawo do zwolnienia z VAT po rozszerzeniu działalności

Pytanie Proszę o wyjaśnienie czy lekarz weterynarii prowadzący działalność gospodarczą świadczący usługi weterynarii zwolniony podmiotowo z VAT po rozszerzeniu działalności o nową -nauka jazdy... »


Jak prawidłowo wyliczyć wynagrodzenie dla pracownika za wrzesień wypłacane 10 października? Jaką zastosować stawkę PIT i koszty uzyskania przychodu

Pytanie Jak wyliczyć wynagrodzenie za wrzesień 2019 r dla pracownika do 26 roku życia i pozostałych pracowników? Jakie zastosować koszty uzyskania przychodów i stawkę PIT? Wypłata wynagrodzenia... »


Kiedy potrącić składkę na PPK pracownikom

Pytanie W dniu 12 listopada br. planujemy podpisać umowę z firmą o obsługę PPK. Czy składkę na PPK należy potrącić już z wypłaty listopadowej wypłaconej w dniu 30 listopada? »


Sposób uwzględnienia spadku zatrudnienia w trakcie roku przy przeliczaniu odpisów na ZFŚś – czy jest dozwolone

Pytanie W związku ze zmianą wysokości odpisu na ZFŚS kwotę wynikającą ze zwiększenia powinno się przekazać na rachunek bankowy funduszu do 31.10.19 r. Czy postąpię prawidłowo w sytuacji dużego spadku... »


Dział: Zawsze pod ręką

Wskaźnik waloryzacji podstawy zasiłku chorobowego

Wskaźnik waloryzacji podstawy zasiłku chorobowego »


Dział: Kalendarz

7 października 2019 r.

7 października 2019 r. »


10 października 2019 r.

10 października 2019 r. »


NR 757 - 7 października 2019 r.

Są nowe wytyczne Ministerstwa Finansów. Sprawdź, jak w praktyce korzystać z białej listy podatników VAT
 • W serwisie:

  Aktualny numer Aktualny numer Archiwum numerów Archiwum numerów Tematyka Tematyka O publikacji O publikacji Regulamin Regulamin Reklama Reklama Aktualny numer Archiwum numerów Tematyka O publikacji Regulamin Reklama
 • Wip:

  www.wip.pl www.wip.pl www.wiedzaipraktyka.pl www.wiedzaipraktyka.pl www.wip.pl www.wiedzaipraktyka.pl
 • Publikacje:

  Personel od a do z Personel od a do z Prawo pracy w pytaniach i odpowiedziach Prawo pracy w pytaniach i odpowiedziach Prawo pracy w orzeczeniach sądu najwyższego Prawo pracy w orzeczeniach sądu najwyższego Dokumentacja kadrowa Dokumentacja kadrowa Personel od a do z Prawo pracy w pytaniach i odpowiedziach Prawo pracy w orzeczeniach sądu najwyższego Dokumentacja kadrowa
 • Portale:

  Portal FK Portal FK Portal Oświatowy Portal Oświatowy Portal BHP Portal BHP Portal ZP Portal ZP Portal Kadrowy Portal Kadrowy Portal Spółka z o.o. Portal Spółka z o.o. Portal RB Portal RB Portal FK Portal Oświatowy Portal BHP Portal ZP Portal Kadrowy Portal Spółka z o.o. Portal RB
Copyright © Elektroniczny Serwis Księgowego