Elektroniczny Serwis Księgowego

» wyszukiwanie zaawansowane
Zarejestruj sięAby skorzystać
z pełnej wersji serwisu

Nr 762 - 12 listopada 2019 r.

Temat numeru

Spis treści

Dział: Przykład księgowania

Upewnij się, jak zaksięgować dochód z sądu na kontach

Pytanie Na jakim koncie zespołu 7 powinien być zaksięgowany dochód z sądu z tytułu zwrotu opłat wobec odmowy przyjęcia skargi do rozpatrzenia? Czy ten dochód powinien być zaksięgowany na § 063 –... »


Dział: Pytania i odpowiedzi

Formalności związane z wynajmem samochodu, od którego został odliczony VAT

Pytanie Przedsiębiorca prowadzi działalność polegającą m.in. na sprzedaży i wynajmie samochodów. Od zakupu samochodów osobowych będących towarem handlowym odliczony został w 100% podatek VAT... »


Jak dokonywać płatności aby uniknąć solidarnej odpowiedzialności lub sankcji

Pytanie Mam pytanie dotyczące split payment. Co w przypadku nabycia towarów z załącznika 15 w marketach budowlanych lub innych sklepach branżowych? Jak dokonywać płatności (obowiązek płatności... »


Sprawdź, jakie faktury powinien wystawiać przedsiębiorca od 1 listopada br.

Pytanie Podatnik prowadzi działalność budowlaną, jest podwykonawcą firmy i do tej pory wystawiał faktury ze stawką „odwrotne obciążenie". Jak to powinno wyglądać od 1 listopada 2019? Jak powinna... »


Wynagrodzenie godzinowe. Czy potrzeba modyfikować stawkę PIT

Pytanie Z pracownikami mam zawarte umowy o pracę określające wynagrodzenie według stawki netto za godzinę pracy. W związku z tym miesięczne wynagrodzenie jest zmienne w zależności od... »


Czy wypłacić nagrodę jubileuszową dla pracownika za 30 lecie

Pytanie Pracownik nauczyciel we wrześniu 2016 roku otrzymał nagrodę jubileuszową za 25 lecie pracy, w październiku 2019 roku doliczył sobie do lat pracy pracę w gospodarstwie rolnym w postaci 2 lat i... »


Dział: Kalendarz

12 listopada 2019 r.

12 listopada 2019 r. »


15 listopada 2019 r.

15 listopada 2019 r. »


Dział: Najnowsze interpretacje

Sprawdź, czy nieodpłatne posiłki profilaktyczne powinny być wliczone do podstawy wymiaru składek na ZUS

Spółka wystąpiła do ZUS z wnioskiem o wydanie interpretacji w sprawie wliczania do podstawy wymiaru składek wartości kuponów żywieniowych, które udostępnia pracownikom. Problem był w tym, że spółka... »


Dział: Najnowsze orzeczenia

Ważne! Działalność artystyczna lub twórcza musi być potwierdzona dla ZUS

Sąd Najwyższy wydał wyrok w sprawie ubezpieczenia społecznego artystów i twórców. Wnioski jakie z niego płyną to m.in. takie, że aby skorzystać z dobrodziejstw ubezpieczenia społecznego twórców trzeba... »


Dział: Nowości

Co musisz wiedzieć o obowiązkowym mechanizmie podzielonej płatności

Nowelizacja  ustawy o VAT doprowadziła do zastąpienia między innymi rozliczeń VAT dokonywanych na podstawie mechanizm odwrotnego obciążenia – obligatoryjnym mechanizmem podzielonej... »


Do rozliczeń podatku VAT za listopad zastosujesz nowe wzory deklaracji

Od 1 listopada br. obowiązuje rozporządzenie, które dostosowuje wzory deklaracji dla podatku od towarów i usług oraz objaśnienia w związku z wprowadzeniem obligatoryjnego mechanizmu podzielonej... »


Jak utworzyć prostą spółkę i na co zwrócić uwagę pod względem prowadzenia księgowości takiej spółki?

Uwaga! Już od 1 marca 2020 r. znowelizowany Kodeks spółek przewiduje powstanie prostej spółki akcyjnej.  Podpowiadamy, jak utworzyć taką spółkę i na co zwrócić uwagę pod względem prowadzenia... »


Od 1 stycznia 2020 r. podatnik będzie mieć swój indywidualny rachunek, który będzie służyć do wpłat podatków PIT, CIT i VAT

Ministerstwo Finansów na stronie podatki.gov.pl udostępniło generator mikrorachunków podatkowych. Dzięki niemu od 1 stycznia 2020 r. podatnik będzie mieć swój indywidualny rachunek, który będzie... »


Likwidacja mechanizmu odwróconego obciążenia od 1 listopada, uważaj na przepisy przejściowe

Z dniem 1 listopada uchylone zostaną załączniki nr 11, nr 13 i nr 14 do ustawy o VAT. Nie będzie już zatem zasady, że podatek rozliczy nabywca (choć oczywiście nadal reguła ta ma obowiązywać, np. przy... »


Uwaga! Od 1 listopada jest nowa wersja struktury JPK_FA(3)

Na stronie resortu finansów – Krajowej Administracji Skarbowej opublikowano nową wersję struktury faktury VAT – JPK_FA(3). Nowa struktura JPK dla ksiąg podatkowych i dowodów księgowych będzie... »


Uwaga! Ważna zmiana dla ubiegających się o zwrot VAT z Irlandii

Dopiero w kwietniu 2020 roku, a nie już w listopadzie br., jak wcześniej zakładano, trzeba będzie  dołączać skany lub kopie faktur do wniosków VAT-REF składanych w Irlandii jako państwie zwrotu tego... »


Termin na złożenie CIT-8 został przedłużony

Dla przedsiębiorców, których rok podatkowy rozpoczął się w 2019 roku, a skończył przed 1 września br., wolno będzie złożyć deklarację CIT-8 i zapłacić podatek do 31 grudnia 2019 r. To efekt wydania... »


Uwaga! Można już sprawdzić swój mikrorachunek podatkowy

Na stronie podatki.gov.pl Ministerstwo Finansów udostępniło generator mikrorachu podatkowych. Dzięki niemu od 1 stycznia 2020 r. podatnik będzie mieć swój indywidualny rachunek, który będzinkówe... »


Uwaga! Interpretacja ogólna ma pomóc podatnikom realizującym nowe inwestycje

Minister Finansów 25 października 2019 r. wydał interpretację ogólną (nr DD5.8201.10.2019) w sprawie sposobu ustalania dochodu zwolnionego z opodatkowania PIT lub CIT, uzyskanego z działalności... »


Dowiedz się, czy zakup flagi na Święto Niepodległości zaliczysz do kosztów

Sprawdźmy, czy firmy, które kupiły flagi w związku ze Świętem Niepodległości mogą zaliczyć wydatki do kosztów uzyskania przychodów. »


Sprawdź, jaki wpływ na wymiar czasu pracy w listopadzie mają dwa święta

W listopadzie występują dwa dodatkowe dni wolne z tytułu świąt. Sprawdź, ile dni czy też godzin pracownik ma w tym miesiącu do przepracowania i jak prawidłowo rozliczyć czas pracy, jeśli pracował w... »


Pracodawca powinien pomyśleć dwa razy rozstając się z pracownikiem

Od 7 listopada br. sąd może przywrócić zwolnionego do pracy jeszcze przed końcem procesu. »


Dział: Zawsze pod ręką

Świadczenia rodzinne

Świadczeniami rodzinnymi są:zasiłek rodzinny oraz dodatki do zasiłku rodzinnego,świadczenia opiekuńcze: zasiłek pielęgnacyjny, świadczenie pielęgnacyjne, specjalny zasiłek opiekuńczy, zasiłek dla... »


Nr 762 - 12 listopada 2019 r.

Zmiany w przepisach o odpowiedzialności solidarnej nabywców weszły w życie 1 listopada 2019 r.
 • W serwisie:

  Aktualny numer Aktualny numer Archiwum numerów Archiwum numerów Tematyka Tematyka O publikacji O publikacji Regulamin Regulamin Reklama Reklama Aktualny numer Archiwum numerów Tematyka O publikacji Regulamin Reklama
 • Wip:

  www.wip.pl www.wip.pl www.wiedzaipraktyka.pl www.wiedzaipraktyka.pl www.wip.pl www.wiedzaipraktyka.pl
 • Publikacje:

  Personel od a do z Personel od a do z Prawo pracy w pytaniach i odpowiedziach Prawo pracy w pytaniach i odpowiedziach Prawo pracy w orzeczeniach sądu najwyższego Prawo pracy w orzeczeniach sądu najwyższego Dokumentacja kadrowa Dokumentacja kadrowa Personel od a do z Prawo pracy w pytaniach i odpowiedziach Prawo pracy w orzeczeniach sądu najwyższego Dokumentacja kadrowa
 • Portale:

  Portal FK Portal FK Portal Oświatowy Portal Oświatowy Portal BHP Portal BHP Portal ZP Portal ZP Portal Kadrowy Portal Kadrowy Portal Spółka z o.o. Portal Spółka z o.o. Portal RB Portal RB Portal FK Portal Oświatowy Portal BHP Portal ZP Portal Kadrowy Portal Spółka z o.o. Portal RB
Copyright © Elektroniczny Serwis Księgowego