Elektroniczny Serwis Księgowego

Zarejestruj sięAby skorzystać
z pełnej wersji serwisu

Nr 840 - 4 maja 2021 r.

Temat numeru

Spis treści

Dział: Nowości

Jakie są reguły szczepień przeciwko COVID-19 w miejscu pracy

Firmy będą mogły zgłosić gotowość do szczepień pracowników za pomocą formularzy, które będą już dostępne od 4 maja na stronie Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. Wytyczne dotyczące szczepień... »


W czasie pandemii przedawnienie przestępstw skarbowych zostanie zawieszone

W okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii ogłoszonego z powodu COVID-19 przedawnienie karalności czynu oraz wykonania kary w sprawach o przestępstwa skarbowe są... »


Uwaga! od 2022 roku TAX FREE będzie w nowej odsłonie

Ułatwienia dla przedsiębiorców i dla podróżnych, wszystkie informacje w jednym miejscu, równe szanse na rynku, wygoda i oszczędność czasu – to główne korzyści nowego TAX FREE, który zacznie działać od... »


Będą zmiany w wystawianiu faktur pozwalające na odliczenia VAT

Pojawił się projekt, które wprowadza zmiany w rozporządzeniu w sprawie wystawiania faktur. Dzięki zmianom łatwiej będzie skorzystać z odliczenia VAT za bilet przy służbowym wyjeździe. Bilet jako... »


Ważne! Ruszyły umorzenia Tarczy Finansowej 1.0

Polski Fundusz Rozwoju poinformował, że rozpoczął proces rozliczania i umarzania subwencji dla mikrofirm i MŚP w ramach Tarczy Finansowej PFR 1.0. Proces ten dotyczy 346.770 firm, które w ramach... »


Jest wypowiedź resortu finansów na temat wymagań technicznych dla kas rejestrujących

1 maja 2021 r. traci moc aktualne rozporządzenie w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące. Trwają prace na nowym rozporządzeniem w sprawie wymagań... »


Pamiętaj o udzieleniu dnia wolnego za święto przypadające sobotę 1 maja 2021 r.

W wielu firmach ten dzień jest wolny z tytułu zachowania przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy. Oznacza, że trzeba w zamian udzielić pracownikom innego dnia wolnego. Trzeba to zrobić do końca okresu... »


Nowe Rb-N, Rb-Z i Rb-UZ dla samorządowych jednostek z osobowością prawną

Resort finansów poinformował o publikacji nowych formularzy sprawozdań dla samorządowych jednostek z osobowością prawną (instytucji kultury, sp. zoz, pozostałych samorządowych osób prawnych... »


Jak się okazuje w 2020 roku najwięcej zwolnień lekarskich było w marcu i październiku

Ze statystyk ZUS wynika, że COVID-19 nie był główną przyczyną absencji chorobowej. W porównaniu z 2019 r. o 21% wzrosła liczba zaświadczeń wystawionych z powodu depresji. »


Dział: Najnowsze interpretacje

Czy firma produkująca towary na walkę z COVID-19 ma prawo do jednorazowej amortyzacji budynku

Fiskus wypowiedział się w sprawie prawa otrzymania jednorazowej amortyzacji budynku dla przedsiębiorcy który w zakupionym budynku zamierza produkować wyroby związane ze zwalczaniem COVID-19... »


Dział: Najnowsze orzeczenia

Jest ważny wyrok TSUE w sprawie stawki VAT na fast food

22 kwietnia Unijny Trybunał wydał wyrok w polskiej sprawie. Był on długo wyczekiwany przez branżę gastronomiczną. Chodzi o stawkę VAT przy wydawaniu gotowych posiłków do spożycia. Poznaj skutki tego... »


Dział: Pytania i odpowiedzi

Jakie problemy mają podatnicy z otrzymaniem dofinansowania do wynagrodzeń pracowników na podstawie tarczy 8.0 i 9.0

Pytanie Przedsiębiorca otrzymał dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników z Wojewódzkiego Urzędu Pracy na podstawie Tarczy 8.0 i 9.0. Czy przy wyliczeniu spadku obrotów jako warunku uzyskania... »


Jak prawidłowo ustalić miejsce świadczenia usług pośrednictwa handlowego przy kontrakcie budowlanym poza Polską

Pytanie Spółka wykonuje prace budowlano-montażowe we Francji. Zawarcie kontraktu było możliwe dzięki zaangażowaniu polskiego pośrednika, który świadczy dla spółki usługi z zakresu pośrednictwa przy... »


W jakiej wysokości należało wypłacić pracownikowi ekwiwalent pieniężny po rozwiązaniu umowy o pracę

Pytanie Z dniem 30 kwietnia 2021 r. rozwiązaliśmy umowę o pracę z pracownicą. Pracownica przebywała na zwolnieniu lekarskim od 11 stycznia 2021 r. Wynagrodzenia są płatne w naszej firmie do 10 dnia... »


Czy można podnieść stopę amortyzacji budynku

Pytanie Spółka cywilna zakupiła budynek warsztatu samochodowego wraz z gruntem. Klasa: budynki przemysłowe. Czy możliwe jest podwyższenie stopy amortyzacji budynku, a jeśli tak to do jakiej stopy... »


Czy pracownikowi będącemu w okresie ochronnym można wypowiedzieć umowę o pracę

Pytanie W zakładzie pracy zatrudniony jest pracownik w okresie ochronnym, który w czerwcu 2023 r. uzyska wiek uprawniający do emerytury. W wyniku zmian struktury organizacyjnej i cięcia kosztów... »


Czy powiązane podmioty mogą wydłużyć termin płatności aneksem

Pytanie Czy jeżeli są powiązane dwa podmioty (JDG i sp. z o.o.) i wystawiają między sobą faktury, gdzie mija 90 dni po terminie płatności, a następnie przedłużają termin płatności, aby nie było... »


Dział: Przykład księgowania

Upewnij się, jak wykazać w księgach rachunkowych rozwiązanie odpisu aktualizacyjnego

Pytanie Na koniec zeszłego roku, dokonując wyceny zapasów, ujęłam w księgach odpisy z aktualizacji wartości towarów na kontach: Wn 761 - pozostałe koszty operacyjne NKUP, Ma 280 - odpis aktualizujący... »


Dział: Kalendarz

5 maja 2021 r.

5 maja 2021 r. »


7 maja 2021 r.

7 maja 2021 r. »


Dział: Zawsze pod ręką

Składki na ubezpieczenia społeczne pracowników młodocianych

Składki na ubezpieczenia społeczne pracowników młodocianych »


Nr 840 - 4 maja 2021 r.

Opodatkowanie spółek komandytowych od 1 maja 2021 r. to więcej pracy dla księgowych
 • W serwisie:

  Aktualny numer Aktualny numer Archiwum numerów Archiwum numerów Tematyka Tematyka O publikacji O publikacji Regulamin Regulamin Reklama Reklama Aktualny numer Archiwum numerów Tematyka O publikacji Regulamin Reklama
 • Wip:

  www.wip.pl www.wip.pl www.wiedzaipraktyka.pl www.wiedzaipraktyka.pl www.wip.pl www.wiedzaipraktyka.pl
 • Publikacje:

  Personel od a do z Personel od a do z Prawo pracy w pytaniach i odpowiedziach Prawo pracy w pytaniach i odpowiedziach Prawo pracy w orzeczeniach sądu najwyższego Prawo pracy w orzeczeniach sądu najwyższego Dokumentacja kadrowa Dokumentacja kadrowa Personel od a do z Prawo pracy w pytaniach i odpowiedziach Prawo pracy w orzeczeniach sądu najwyższego Dokumentacja kadrowa
 • Portale:

  Portal FK Portal FK Portal Oświatowy Portal Oświatowy Portal BHP Portal BHP Portal ZP Portal ZP Portal Kadrowy Portal Kadrowy Portal Spółka z o.o. Portal Spółka z o.o. Portal RB Portal RB Portal FK Portal Oświatowy Portal BHP Portal ZP Portal Kadrowy Portal Spółka z o.o. Portal RB
Copyright © Elektroniczny Serwis Księgowego