Elektroniczny Serwis Księgowego

» wyszukiwanie zaawansowane
Zarejestruj sięAby skorzystać
z pełnej wersji serwisu

Nr 699 - 3 września 2018 r.

Temat numeru

Spis treści

Dział: Zawsze pod ręką

Kwoty przychodów dodatkowych a zmniejszenia emerytury lub renty

Prawie każdy emeryt lub rencista, który po przyznaniu świadczenia emerytalnego lub rentowego kontynuuje pracę zarobkową lub też rozpoczął wykonywanie takiej pracy, musi się liczyć z tym, że osiągane... »


Dział: Najnowsze interpretacje

Dowiedz się, czy przychody z akcji dla członków zarządu należy oskładkować

Przedsiębiorstwo zamierza zorganizować dla członków zarządu program motywacyjny ustalony na podstawie uchwały walnego zgromadzenia. Czy przychody członka zarządu powstałe w wyniku objęcia akcji w... »


Czy nowy wspólnik spółki cywilnej ma prawo do "ulgi na start"

Upewnijmy się, czy za osobę, która wstąpiła do spółki cywilnej po śmierci współmałżonka, a wcześniej pracowała w niej na umowę o pracę należy opłacać składki ZUS. Czy przysługuje jej „ulga na... »


Dział: Najnowsze orzeczenia

Zdaniem SN: Tylko, gdy emeryt podejmie pracę istnieje możliwość przeliczenia emerytury

Przedsiębiorca rozwiązał z pracownikiem umowę o pracę w związku z przejściem na emeryturę. Po ustaniu stosunku pracy wypłaciłeś pracownikowi wynagrodzenie za pracę i „trzynastkę”. Od świadczeń tych... »


Dział: Kalendarz

Do 5 września 2018 r.

Do 5 września 2018 r. »


Dział: Nowości

Jest już pewne, że KAS wypełni za podatników zeznanie roczne

Na ostatnim posiedzeniu Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o PIT, który zakłada, że Krajowa Administracja Skarbowa przygotuje zeznania podatkowe dla wszystkich podatników. Z... »


Są nowe przepisy dotyczące zatrudniania młodocianych pracowników

Już od 1 września 2018 roku będzie można zatrudniać 15-latków w celu przygotowania zawodowego lub do wykonywania lekkich prac. Jak było do tej pory, a jak będzie? Poznaj nowe przepisy, dzięki temu... »


Ustawa wprowadzająca „mały ZUS” została już podpisana przez Prezydenta

Ustawa ma na celu dostosowanie wysokości obciążeń ponoszonych przez przedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą z tytułu składek na ubezpieczenie społeczne do ich możliwości... »


Nowy podatek od zysków, których nie ma

Podatek od niezrealizowanych zysków to kolejne z obciążeń fiskalnych przyjmujące za podstawę opodatkowania fikcję dochodową. Przenoszone przez przedsiębiorcę poza granice RP aktywa zostaną... »


Dział: Przykład księgowania

Jak powinieneś zaksięgować sprostowanie do źle zaksięgowanej faktury

Pytanie W jaki sposób zaksięgować sprostowanie do źle zaksięgowanej faktury z 2016 r.? Błąd księgowania ujawniono w bieżącym roku, tj. w 2018 r. Pracownik fakturę za usługi telekomunikacyjne... »


Dział: Pytania i odpowiedzi

W jakim momencie powstaje obowiązek podatkowy z tytułu importu usługi udzielenia licencji

Pytanie Otrzymaliśmy fakturę z Niemiec za usługę subskrypcji licencji oprogramowania, z której podatek VAT należy rozliczyć z odwrotnym obciążeniem. Usługa dotyczy okresu od 16 maja 2018 r. do 15... »


Kiedy dojdzie do odpowiedzialności solidarnej w zakresie VAT

Pytanie Dokonujemy płatności w wysokości brutto za faktury, które dotyczą zobowiązań pożyczkobiorców w ramach udzielonych pożyczek z Regionalnych Funduszy Pożyczkowych z wydzielonych i przeznaczonych... »


Czy prywatne różnice kursowe przedsiębiorcy są opodatkowane

Pytanie Podatnik prowadzący PKPiR posiada firmowy rachunek bankowy w euro. Zdarza się, że część zgromadzonych na nim środków co jakiś czas przelewa na swoje konto prywatne (przelew własny). Czy od... »


Jak ustalić wynagrodzenie za niepełny miesiąc pracy zleceniobiorcy

Pytanie Zleceniobiorca zatrudniony jest od 6 sierpnia 2018 r. (po dziewięciodniowej przerwie). Posiada prawo do zasiłku chorobowego. Od 13 sierpnia 2018 r. do 17 sierpnia 2018 r. przebywał na... »


Czy kontrahent przedsiębiorcy korzystającego z "ulgi na start" opłaca za niego składki ZUS

Pytanie Czy mając podwykonawcę muszę płacić za niego ZUS? Wyczytałam w interpretacji ZUS, że: "Zawarcie umowy o świadczenie usług z osobą, która jednocześnie wykonuje działalność nierejestrowaną... »


Nr 699 - 3 września 2018 r.

Poznaj 4 najczęstsze błędy kadrowo-płacowe. Dowiedz się, jak ich unikać
 • W serwisie:

  Aktualny numer Aktualny numer Archiwum numerów Archiwum numerów Tematyka Tematyka O publikacji O publikacji Regulamin Regulamin Reklama Reklama Aktualny numer Archiwum numerów Tematyka O publikacji Regulamin Reklama
 • Wip:

  www.wip.pl www.wip.pl www.wiedzaipraktyka.pl www.wiedzaipraktyka.pl www.wip.pl www.wiedzaipraktyka.pl
 • Publikacje:

  Personel od a do z Personel od a do z Prawo pracy w pytaniach i odpowiedziach Prawo pracy w pytaniach i odpowiedziach Prawo pracy w orzeczeniach sądu najwyższego Prawo pracy w orzeczeniach sądu najwyższego Dokumentacja kadrowa Dokumentacja kadrowa Personel od a do z Prawo pracy w pytaniach i odpowiedziach Prawo pracy w orzeczeniach sądu najwyższego Dokumentacja kadrowa
 • Portale:

  Portal FK Portal FK Portal Oświatowy Portal Oświatowy Portal BHP Portal BHP Portal ZP Portal ZP Portal Kadrowy Portal Kadrowy Portal Spółka z o.o. Portal Spółka z o.o. Portal RB Portal RB Portal FK Portal Oświatowy Portal BHP Portal ZP Portal Kadrowy Portal Spółka z o.o. Portal RB
Copyright © Elektroniczny Serwis Księgowego