Elektroniczny Serwis Księgowego

» wyszukiwanie zaawansowane
Zarejestruj sięAby skorzystać
z pełnej wersji serwisu

Nr 700 - 10 września 2018 r.

Temat numeru

Spis treści

Dział: Nowości

Wyższe kary dla firm – 30 mln zł i likwidacja przedsiębiorstwa

Ministerstwo Sprawiedliwości ujawniło nowy projekt ustawy nakładający na podmioty zbiorowe surowe kary za przestępstwa lub przestępstwa skarbowe. Wykrycie nieprawidłowości w przedsiębiorstwie może... »


A jednak zmiany dotyczące rozliczania firmowych aut już blisko

Zgodnie z najnowszym projektem z 24 sierpnia 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy - Ordynacja podatkowa oraz o zmianie... »


Stosowanie split payment - czy będzie obowiązkowe

Upłynęły już dwa miesiące od obowiązywania przepisów o mechanizmie podzielonej płatności. Są już pierwsze wnioski ze stosowania tych przepisów przez podatników, a także interpretacje podatkowe... »


JPK_sprawozdanie finansowe wyślesz już od 1 października 2018 r.

 Resort finansów udostępnił dla przedsiębiorców strukturę logiczną obowiązującą od 1 października 2018 r. Chodzi o JPK_ Sprawozdanie finansowe. Sprawdź więcej na ten temat. »


Dział: Najnowsze orzeczenia

Sprawdź, w jaki sposób powinien być liczony zasiek po zakończeniu umowy o pracę

Osoba zatrudniona na umowę o pracę i prowadząca jednocześnie jednoosobową działalność gospodarczą była zgłoszona do ubezpieczeń tylko z umowy o pracę. Przed rozwiązaniem umowy zachorowała i z tego... »


Dział: Najnowsze interpretacje

Upewnij się, czy nowy wspólnik spółki cywilnej ma prawo do "ulgi na start"

Osoba wstąpiła do spółki cywilnej po śmierci współmałżonka, a wcześniej pracowała w niej na umowę o pracę. Sprawdź, czy należy opłacać za nią składki ZUS. Czy przysługuje jej "ulga na start", jeżeli... »


Dział: Przykład księgowania

Jak zaksięgować wynagrodzenie z umowy zlecenia na koncie

Pytanie Jesteśmy stowarzyszeniem. Mam problem z zaksięgowaniem wynagrodzenia z umowy zlecenia. Poprzednia księgowa w ubiegłym roku księgowała wynagrodzenie w kwocie tzw. "brutto brutto" jako koszt... »


Dział: Pytania i odpowiedzi

Czy mikroprzedsiębiorca ma obowiązek składania do urzędu skarbowego JPK_Sprawozdanie Finansowe

Pytanie Jesteśmy mikro przedsiębiorcą (spółką z o.o.). Czy mamy obowiązek składania do urzędu skarbowego JPK_Sprawozdanie Finansowe co miesiąc od 1 października 2018 r. Czy tylko coroczne... »


Czy powinien być naliczony VAT z tytułu nieodpłatnego przekazania towarów przez dystrybutora

Pytanie Firma, dystrybutor sprzętu audiowizualnego, przekazała nagrody szkołom w organizowanym konkursie. Do nagród dołączono protokoły przekazania, a na nich wskazano wartość nagrody równą cenie... »


Czy spółka jawna ma obowiązki informacyjne czy sprawozdawcze względem Komisji Nadzoru Finansowego

Pytanie Spółka jawna prowadząca handel maszynami budowlanymi, elektronarzędziami oraz serwis i wynajem maszyn budowlanych drugi rok kalendarzowy prowadzi PKPiR (wcześniej prowadziła księgi handlowe... »


Czy od usług związanych z dochodzeniem należności na drodze sądowej możesz odliczyć VAT

Pytanie Przedsiębiorca kupuje działki budowlane, zajmuje się wszelkimi formalnościami przed budową, a następnie buduje domy jednorodzinne i je sprzedaje. W grudniu 2013 roku nastąpiła sprzedaż domu... »


Nagrody za zgłaszanie usprawnień. Czy powinny być uwzględnione w podstawie wymiaru wynagrodzenia chorobowego

Pytanie W naszej firmie funkcjonuje program oszczędzasz - zarabiasz którego celem jest zgłaszanie usprawnień i nowych rozwiązań mających poprawę funkcjonowania organizacji. Pozytywnie oceniony pomysł... »


Obowiązki pracodawcy po śmierci pracownika młodocianego

Pytanie Uczeń III klasy szkoły zawodowej odbywał w mojej firmie naukę zawodu (umowa była podpisana z Cechem). Dnia 5 lipca br. zginął tragicznie. Jakie są moje obowiązki względem najbliższych... »


Jak prawidłowo przeliczyć na godziny urlop dla niepełnosprawnego pracownika

Pytanie Pracownik z orzeczonym stopniem niepełnosprawności (umiarkowany) przebywał na urlopie wypoczynkowym od 16 do 29 lipca 2018 r. (10 dni). Pracownik ten codziennie pracuje po 7 godzin, a limit... »


Dział: Kalendarz

10 września 2018 r.

10 września 2018 r. »


Dział: Zawsze pod ręką

Składki na ZUS dla nowych firm

Osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą, które korzystają z preferencyjnych zasad opłacania składek za okres: kwiecień-grudzień 2018 r. zapłacą składkę na ubezpieczenia społeczne... »


Nr 700 - 10 września 2018 r.

Kontrowersyjna
 • W serwisie:

  Aktualny numer Aktualny numer Archiwum numerów Archiwum numerów Tematyka Tematyka O publikacji O publikacji Regulamin Regulamin Reklama Reklama Aktualny numer Archiwum numerów Tematyka O publikacji Regulamin Reklama
 • Wip:

  www.wip.pl www.wip.pl www.wiedzaipraktyka.pl www.wiedzaipraktyka.pl www.wip.pl www.wiedzaipraktyka.pl
 • Publikacje:

  Personel od a do z Personel od a do z Prawo pracy w pytaniach i odpowiedziach Prawo pracy w pytaniach i odpowiedziach Prawo pracy w orzeczeniach sądu najwyższego Prawo pracy w orzeczeniach sądu najwyższego Dokumentacja kadrowa Dokumentacja kadrowa Personel od a do z Prawo pracy w pytaniach i odpowiedziach Prawo pracy w orzeczeniach sądu najwyższego Dokumentacja kadrowa
 • Portale:

  Portal FK Portal FK Portal Oświatowy Portal Oświatowy Portal BHP Portal BHP Portal ZP Portal ZP Portal Kadrowy Portal Kadrowy Portal Spółka z o.o. Portal Spółka z o.o. Portal RB Portal RB Portal FK Portal Oświatowy Portal BHP Portal ZP Portal Kadrowy Portal Spółka z o.o. Portal RB
Copyright © Elektroniczny Serwis Księgowego