Elektroniczny Serwis Księgowego

» wyszukiwanie zaawansowane
Zarejestruj sięAby skorzystać
z pełnej wersji serwisu

Nr 704 - 1 października 2018 r.

Temat numeru

Spis treści

Dział: Pytania i odpowiedzi

Z jaką datą zawrzeć ze zleceniobiorcami umowy zlecenia

Pytanie Zatrudniamy osoby fizyczne na umowy cywilnoprawne tj. umowy zlecenia. Umowy zawierane są co miesiąc, w dłuższym okresie czasowym. Z jaką datą zawierać umowę na dany miesiąc jeżeli pierwszy... »


Sprawdź, jaka będzie kwota zasiłku macierzyńskiego przy podstawie 6.000 zł dla osoby prowadzącej działalność gospodarczą

Pytanie Osoba prowadząca działalność gospodarczą była na macierzyńskim, a później 3 lata na urlopie wychowawczym. Teraz wznowiła działalność, bo skończył się wychowawczy. Już wiadomo, że jest w... »


Odpowiedzialność solidarna. Sprawdź, kiedy mamy z nią do czynienia

Pytanie Dokonujemy płatności w wysokości brutto za faktury, które dotyczą zobowiązań pożyczkobiorców w ramach udzielonych pożyczek z Regionalnych Funduszy Pożyczkowych z wydzielonych i przeznaczonych... »


Dowiedz się, czy prywatne różnice kursowe przedsiębiorcy są opodatkowane

Pytanie Podatnik prowadzący PKPiR posiada firmowy rachunek bankowy w euro. Zdarza się, że część zgromadzonych na nim środków co jakiś czas przelewa na swoje konto prywatne (przelew własny). Czy od... »


Otrzymałeś fakturę z 7,7% VAT od zagranicznej firmy. Jak to rozliczysz?

Pytanie Podatnik w październiku kupił u szwajcarskiego kontrahenta maszynę. Otrzymał fakturę z datą październikową z 7,7% VAT, którą opłacił wraz z podatkiem. Odprawa celna i przywóz fizyczny maszyny... »


Świadczenie usług dźwigowych oraz koparką a mechanizm odwrotnego obciążenia

Pytanie Prowadzimy firmę budowlaną. Czasami wynajmujemy dźwig do przemieszczania materiałów budowlanych. Materiały są zakupione przez naszą firmę. Jak powinna być wystawiona faktura - z naliczonym... »


Sprawdź, czy pracownikowi zastępującemu należy wypłacić wynagrodzenie za cały miesiąc pracy

Pytanie Mamy zatrudnioną osobę na zastępstwo pracownika przebywającego na zwolnieniu lekarskim. Pracownik ma zwolnienie lekarskie do 28 września br. a umowę o pracę ma do końca września br... »


Dział: Przykład księgowania

W jaki sposób zaksięgować spłatę kredytu ze środków własnych właściciela firmy

Pytanie Właściciel firmy, spłaca kredyt obrotowy z własnych, prywatnych środków.Jak ująć to zdarzenie w księgach rachunkowych? »


Dział: Zawsze pod ręką

Urlop wychowawczy

Celem urlopu wychowawczego osobiste sprawowanie opieki nad dzieckiem w pierwszych latach jego życia. Urlop wychowawczy przysługuje pracownikowi, który był zatrudniony na podstawie stosunku pracy co... »


Dział: Kalendarz

1 października 2018 r.

1 października 2018 r. »


Dział: Nowości

Uwaga! Do 15 października jest czas na zawiadomienie o zmianie urzędu skarbowego

Twoja firma jest dużym przedsiębiorca? Nie zapomnij o wysłaniu zawiadomienia. O obowiązkowym przejściu od 1 stycznia 2019 r. do dużego urzędu skarbowego trzeba zawiadomić swój dotychczasowy urząd... »


Uwaga! Od 1 października 2018 r. - zmiany w zasadach dokonywania wpłat na PFRON i ich obniżania

Aby dokonać obniżenia wpłaty trzeba m.in. udokumentować zakup fakturą. Od 1 października br. wraz z fakturą, sprzedający, który spełnił wszystkie warunki, będzie miał obowiązek przekazać nabywcy... »


Dział: Najnowsze interpretacje

Czy nagroda jubileuszowa przyznawana w postaci świadczenia rzeczowego podlega składkom na ZUS

Przedsiębiorca chce przyznać pracownikom, którzy przepracują u niego 20 lat nagrodę jubileuszową w postaci świadczenia rzeczowego. Czy trzeba od nie odprowadzić składki? Sprawdźmy. »


Przedsiębiorca zawarł dwie umowy zlecenia z tym samym zleceniobiorcą. Dowiedz się co ze składkami

Zleceniodawca chce zawrzeć drugą umowę zlecenia z tą samą osobą fizyczną, ale na wykonanie innych czynności. Czy charakter wykonywanych zadań ma wpływ na obowiązek opłacania za niego składek na... »


Nr 704 - 1 października 2018 r.

A jednak resort finansów rezygnuje z opodatkowania niewykorzystanych bonów
 • W serwisie:

  Aktualny numer Aktualny numer Archiwum numerów Archiwum numerów Tematyka Tematyka O publikacji O publikacji Regulamin Regulamin Reklama Reklama Aktualny numer Archiwum numerów Tematyka O publikacji Regulamin Reklama
 • Wip:

  www.wip.pl www.wip.pl www.wiedzaipraktyka.pl www.wiedzaipraktyka.pl www.wip.pl www.wiedzaipraktyka.pl
 • Publikacje:

  Personel od a do z Personel od a do z Prawo pracy w pytaniach i odpowiedziach Prawo pracy w pytaniach i odpowiedziach Prawo pracy w orzeczeniach sądu najwyższego Prawo pracy w orzeczeniach sądu najwyższego Dokumentacja kadrowa Dokumentacja kadrowa Personel od a do z Prawo pracy w pytaniach i odpowiedziach Prawo pracy w orzeczeniach sądu najwyższego Dokumentacja kadrowa
 • Portale:

  Portal FK Portal FK Portal Oświatowy Portal Oświatowy Portal BHP Portal BHP Portal ZP Portal ZP Portal Kadrowy Portal Kadrowy Portal Spółka z o.o. Portal Spółka z o.o. Portal RB Portal RB Portal FK Portal Oświatowy Portal BHP Portal ZP Portal Kadrowy Portal Spółka z o.o. Portal RB
Copyright © Elektroniczny Serwis Księgowego