Elektroniczny Serwis Księgowego

» wyszukiwanie zaawansowane
Zarejestruj sięAby skorzystać
z pełnej wersji serwisu

Nr 719 - 14 stycznia 2019 r.

Temat numeru

Spis treści

Dział: Nowości

Do kiedy w 2019 roku wykorzystać urlop wypoczynkowy? Ile wynosi współczynnik urlopowy

Styczeń, to miesiąc kiedy wielu pracowników planuje swoje urlopy na kolejny rok kalendarzowy. Pod uwagę są brane urlopy zaległe i bieżące. Sprawdźmy, do kiedy należy wykorzystać urlop wypoczynkowy... »


Urzędnicy KAS zyskali nowe uprawnienia w 2019 roku

Nowela ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej wprowadza zmiany, które stanowią kontynuację reform w systemie podatkowym oraz systemie kontroli podatkowej. Jedną ze zmian, która obowiązuje od 2019... »


Czy niskie składki w ZUS przysługują ubezpieczonemu po powrocie z urlopu macierzyńskiego

Od 1 stycznia 2019 r. drobni przedsiębiorcy mogą opłacać składki od podstawy uzależnionej od uzyskiwanych przychodów. Nowe rozwiązanie zostało obwarowane kilkoma warunkami. Sprawdźmy, czy podatniczka... »


Trybunał Konstytucyjny uważa, że zatrudniony na czas określony także może być przywrócony do pracy

Zdaniem Trybunału Konstytucyjnego art. 50 § 3 Kodeksu pracy pozbawiający część pracowników będących w wieku przedemerytalnym ochrony przed wypowiedzeniem umowy o pracę z naruszeniem zakazów... »


Dział: Najnowsze interpretacje

Nowy przedsiębiorca będzie świadczył usługi dla byłego pracodawcy. Czy ma prawo do „ulgi na start”

Przedsiębiorca rozpoczął prowadzenie działalności gospodarczej polegającej na świadczeniu usług dla byłego pracodawcy. W związku z tym, że wykonywane usługi nie będą tożsame z czynnościami jakie... »


Dział: Przykład księgowania

Jak ująć koszt bezpośredni z przełomu roku

Pytanie Mam koszt bezpośredni z przełomu roku. Faktura wystawiona została 8 stycznia 2019 r., sprzedaż była wykonana w grudniu 2018 r. Czy prawidłowo księguję koszty na koncie 403 – usługi obce w... »


Dział: Pytania i odpowiedzi

Czy od 1 stycznia 2019 r. została wprowadzona urzędowa ewidencja rachunków bankowych podatników VAT

Pytanie Od 1 stycznia 2019 r. była planowana zmiana, zgodnie z której z kosztów uzyskania przychodów miały być wyłączone wydatki, których płatność na rzecz czynnego podatnika VAT została zrealizowana... »


Czy podatnik sprzedający towary objęte akcyzą może skorzystać ze zwolnienia VAT

Pytanie Firma jednoosobowa 1 stycznia 2019 r. zarejestrowała działalność – handel e-papierosami. W związku z tym, że od stycznia 2019 r. nałożono akcyzę na płyn do e-papierosów, czy firma musi się... »


Upewnij się, czy jest obowiązek używania kas fiskalnych

Pytanie Jakie branże mają obowiązek wprowadzić kasy fiskalne online od stycznia 2019 r. »


Upewnij się, czy w 2019 roku płaci się składki za emeryta zatrudnionego na umowę o dzieło

Pytanie Czy zatrudniając emeryta z ustalonym prawem do emerytury na umowę o dzieło, który nie jest nigdzie zatrudniony odprowadzam tylko podatek? Czy też muszę uwzględnić od jego wynagrodzenia... »


Upewnij się, czy mała firma musi prowadzić e-akta pracownicze

Pytanie Obecnie nasza firma zatrudnia 12 osób. Czy e-akta są obowiązkowe dla wszystkich pracodawców? Czy takie elektroniczne prowadzenie dokumentacji akt osobowych też nas obowiązuje od tego roku... »


Sprawdź, czy rzeczywiście od 1 stycznia 2019 r. pracownik musi złożyć oświadczenie, aby otrzymywać wynagrodzenie do ręki

Pytanie Zmiana jakiego artykułu wymusza na mnie, aby pracownik oświadczył mi, że nadal chce otrzymywać wynagrodzenie w formie gotówkowej? »


Dział: Zawsze pod ręką

Składki na ZUS dla nowych firm

Składki na ZUS dla nowych firm »


Dział: Kalendarz

15 stycznia 2019 r.

15 stycznia 2019 r. »


Nr 719 - 14 stycznia 2019 r.

Przypominamy, jakie zmiany zostały wprowadzone w Ordynacji podatkowej w 2019 roku
 • W serwisie:

  Aktualny numer Aktualny numer Archiwum numerów Archiwum numerów Tematyka Tematyka O publikacji O publikacji Regulamin Regulamin Reklama Reklama Aktualny numer Archiwum numerów Tematyka O publikacji Regulamin Reklama
 • Wip:

  www.wip.pl www.wip.pl www.wiedzaipraktyka.pl www.wiedzaipraktyka.pl www.wip.pl www.wiedzaipraktyka.pl
 • Publikacje:

  Personel od a do z Personel od a do z Prawo pracy w pytaniach i odpowiedziach Prawo pracy w pytaniach i odpowiedziach Prawo pracy w orzeczeniach sądu najwyższego Prawo pracy w orzeczeniach sądu najwyższego Dokumentacja kadrowa Dokumentacja kadrowa Personel od a do z Prawo pracy w pytaniach i odpowiedziach Prawo pracy w orzeczeniach sądu najwyższego Dokumentacja kadrowa
 • Portale:

  Portal FK Portal FK Portal Oświatowy Portal Oświatowy Portal BHP Portal BHP Portal ZP Portal ZP Portal Kadrowy Portal Kadrowy Portal Spółka z o.o. Portal Spółka z o.o. Portal RB Portal RB Portal FK Portal Oświatowy Portal BHP Portal ZP Portal Kadrowy Portal Spółka z o.o. Portal RB
Copyright © Elektroniczny Serwis Księgowego