Elektroniczny Serwis Księgowego

» wyszukiwanie zaawansowane
Zarejestruj sięAby skorzystać
z pełnej wersji serwisu

Nr 725 - 25 lutego 2019 r.

Temat numeru

Spis treści

Dział: Nowości

Nowe zasady pobierania podatku u źródła, czyli nowe problemy podatników

Z początkiem 2019 r. weszły w życie istotne zmiany w podatkach dochodowych w tym, m.in. nowe regulacje w zakresie poboru podatku u źródła. W ich konsekwencji zwolnienie od podatku oraz stosowanie... »


Zaostrzenie przepisów karnych-skarbowych

Projekt zaostrzający przepisy o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych, projekt zmian dotyczących odpowiedzialności za błędy w JPK, ustawa zaostrzająca przepisy dotyczące podatku u źródła czy... »


Szykują się zmiany w Kodeksie karnym skarbowym. Co się zmieni

Ograniczenie instytucji czynnego żalu, podniesienie najniższej liczby stawek dziennych kar grzywny wymierzanej za przestępstwo skarbowe z 10 do 20 zł to tylko niektóre z proponowanych zmian. »


Jest dużo więcej czasu na złożenie zeznania exit tax

Od 2019 roku dodane zostały przepisy przewidujące opodatkowanie podatkiem dochodowym niezrealizowanych zysków kapitałowych w przypadku przeniesienia za granicę składników majątku, rezydencji... »


Dział: Najnowsze orzeczenia

A jednak delegacja członka rady nadzorczej jest podróżą analogiczną do delegacji służbowej

Sąd Najwyższy w wyroku wydanym 19 stycznia 2019 r. wyraził swój pogląd w sprawie oskładkowania delegacji członków rad nadzorczych. Omawiany wyrok zmienia całkowicie interpretację przepisów... »


Dział: Najnowsze interpretacje

Co ze składkami od umowy o dzieło, gdy dwie spółki łączą Ci sami wspólnicy

Spółka zawarła umowę o dzieło z osobą zatrudnioną w innej spółce na umowę o pracę i nie zgłosiła jej do ubezpieczeń społecznych. Spółka jednak powzięła wątpliwość czy rzeczywiście nie ma obowiązku... »


Dział: Przykład księgowania

Gdzie zaksięgujesz wartość raty leasingowej

Pytanie Firma wzięła samochód osobowy w leasingu operacyjnym w 2017 r. Czy wydatki na ubezpieczenie OC, AC i NW zaliczać do kosztów podatkowych w całości? Czy 75%, a może ich nie należy... »


Dział: Pytania i odpowiedzi

Jak pod kątem PIT uznać wynajem lokali - jako przychód z najmu czy działalności gospodarczej

Pytanie Podatnik prowadził działalność gospodarczą - detaliczny handel - we własnych dwóch lokalach sklepowych, które wpisał do ewidencji środków trwałych. Po zamknięciu sklepów wynajmuje te dwa... »


Podatnik chce wynająć lokal od współmałżonka. Co z PIT

Pytanie Czy jeden z małżonków może np. w formie użyczenia udostępnić mieszkanie/lokal drugiemu z małżonków? Mieszkanie/lokal byłoby przedmiotem wynajmu w ramach działalności gospodarczej i rozliczane... »


Jak rozliczać koszty używania samochodów osobowych

Pytanie Zgodnie ze zmianami w rozliczaniu aut osobowych do użytku mieszanego w koszty można zaliczyć 75% wydatków eksploatacyjnych, wliczając w to również 50% VAT niepodlegającego odliczeniu, który... »


Jak opodatkować sprzedaż samochodu używanego

Pytanie W roku 2014 zakupiony był samochód osobowy. Odliczono 50% VAT od zakupu, został całkowicie zamortyzowany, bo był to samochód używany. Sprzedając ten samochód w 2019 roku i wystawiając fakturę... »


Kilometrówka w 2019 roku – czy nadal obowiązuje

Pytanie Czy w 2019 roku obowiązuje kilometrówka dla samochodów osobowych prywatnych wykorzystywanych dla celów służbowych? »


Kiedy trzeba pozyskać formularz A-1 dla pracownika

Pytanie Firma mająca siedzibę w Polsce deleguje pracowników do Francji. Kontrakty z kontrahentem francuskim nie są stałe i trudne do przewidzenia, kiedy będzie kolejne zlecenie. Od zeszłego roku ma... »


Jak wprowadzić zadaniowy czas pracy dla kilku pracowników w firmie

Pytanie Dla trzech pracowników naszej firmy ma być ustalony zadaniowy czas pracy. Czy tą informacje o systemie czasu pracy dotyczącą danego pracownika wpisuję w informacji dla pracownika, w których... »


Co zrobić, aby wynagrodzenie małżonka zaliczać do kosztów

Pytanie Przedsiębiorcy prowadzącemu działalność gospodarczą w prowadzeniu firmy pomaga żona, za którą opłaca składki ZUS jak za osobę współpracującą. Ponieważ od 1 stycznia 2019 r. zmieniły się... »


Czy przedsiębiorca zyska na zatrudnieniu małżonka

Pytanie Przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą po zmianie przepisów od 1 stycznia 2019 r. odnośnie możliwości zaliczenia wynagrodzenia współmałżonka w koszty podatkowe chciałby zatrudnić... »


Sprawdź, czy kierowcy prowadzącemu swoją firmę przysługuje dieta za podróż krajową i zagraniczną

Pytanie Podatnik prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą świadczy usługi w zakresie transportu, samochodem ciężarowym z naczepą. Z tego tytułu przysługuje mu możliwość rozliczenia diet z... »


Dział: Zawsze pod ręką

Dodatek za pracę w porze nocnej

W 2019 r. wzrósł dodatek za każdą godzinę pracy w porze nocnej, który stanowi 20% stawki godzinowej wynikającej z minimalnego wynagrodzenia. Poniżej przedstawiamy tabelę z wyliczonymi kwotami... »


Dział: Kalendarz

25 lutego 2019 r.

25 lutego 2019 r. »


28 lutego 2019 r.

28 lutego 2019 r. »


Nr 725 - 25 lutego 2019 r.

Uwaga! ZUS ZSWA należy przekazać do ZUS do 1 kwietnia 2019 r.
 • W serwisie:

  Aktualny numer Aktualny numer Archiwum numerów Archiwum numerów Tematyka Tematyka O publikacji O publikacji Regulamin Regulamin Reklama Reklama Aktualny numer Archiwum numerów Tematyka O publikacji Regulamin Reklama
 • Wip:

  www.wip.pl www.wip.pl www.wiedzaipraktyka.pl www.wiedzaipraktyka.pl www.wip.pl www.wiedzaipraktyka.pl
 • Publikacje:

  Personel od a do z Personel od a do z Prawo pracy w pytaniach i odpowiedziach Prawo pracy w pytaniach i odpowiedziach Prawo pracy w orzeczeniach sądu najwyższego Prawo pracy w orzeczeniach sądu najwyższego Dokumentacja kadrowa Dokumentacja kadrowa Personel od a do z Prawo pracy w pytaniach i odpowiedziach Prawo pracy w orzeczeniach sądu najwyższego Dokumentacja kadrowa
 • Portale:

  Portal FK Portal FK Portal Oświatowy Portal Oświatowy Portal BHP Portal BHP Portal ZP Portal ZP Portal Kadrowy Portal Kadrowy Portal Spółka z o.o. Portal Spółka z o.o. Portal RB Portal RB Portal FK Portal Oświatowy Portal BHP Portal ZP Portal Kadrowy Portal Spółka z o.o. Portal RB
Copyright © Elektroniczny Serwis Księgowego