Elektroniczny Serwis Księgowego

» wyszukiwanie zaawansowane
Zarejestruj sięAby skorzystać
z pełnej wersji serwisu

Nr 728 - 18 marca 2019 r.

Temat numeru

Spis treści

Dział: Nowości

Od 1 czerwca 2019 r. będą zmiany w stawkach VAT

Właśnie pojawiła się nowa wersja projektu noweli ustawy o VAT. Nowa matryca stawek VAT i wiążąca informacja stawkowa to tylko niektóre zmiany, jakie wprowadza. »


Wyspecjalizowany urząd skarbowy od 1 kwietnia 2019 r. dla niektórych podatników

Ministerstwo Finansów pracuje nad wprowadzeniem zmian do rozporządzenia ministra rozwoju i finansów w sprawie niektórych podatników i płatników, w odniesieniu do których zadania wykonywane są przez... »


Dział: Najnowsze interpretacje

Sprawdź, kiedy można odliczyć VAT z faktur od zagranicznego kontrahenta

Podatnik nabył usługi od kontrahenta zagranicznego mającego w Polsce stałe miejsce prowadzenia działalności. Czy może odliczyć VAT? Poznaj stanowisko organu podatkowego. »


Ważne! Nie wszystkie wydatki na otwarcie zakładu to reklama

Organizacja imprezy firmowej wiąże się ze sporymi kosztami. Trzeba przy tym uważać, że niektóre wydatki mogą zostać przez skarbówkę uznane za reprezentację. »


Sprawdź, czy masz obowiązek oskładkować zwrot za nocleg poniesiony przez pracownika

Przedsiębiorca zastanawia się, czy należy włączyć do podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne koszty noclegów poniesionych przez pracownika, ale pokrytych ostatecznie przez... »


Dział: Przykład księgowania

Jak prawidłowo rozliczyć w PKPiR zakup telefonu na raty

Pytanie Osoba prowadząca działalność gospodarczą kupiła telefon i otrzymała fakturę VAT na kwotę netto 3.500 zł. Płatność ma być dokonana w 24 ratach na fakturze zbiorczej. Jak należy zaksięgować... »


Dział: Pytania i odpowiedzi

Czy podatnik może zastosować stawkę 9% składając CIT-8

Pytanie Czy składając CIT-8 za 2018 r. mam możliwość zastosowania 9% stawki podatku dochodowego? Nasze obroty w 2018 r. wyniosły 3.698.780 zł. »


Dowiedz się, czy przedsiębiorca ma prawo w 2019 roku zwiększyć comiesięczną ratę amortyzacji

Pytanie W lutym 2018 r. podatnik wprowadził do środków trwałych samochód osobowy. Wartość początkowa samochodu to 96.114,09 zł. Zgodnie z ograniczeniami wartości do 20.000 euro, w zeszłym roku... »


Podatnik chce wziąć samochód w leasing? Upewnij się, jak rozliczysz VAT z raty leasingowej

Pytanie Przedsiębiorca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą – sprzedaż opodatkowaną i zwolnioną. Czy biorąc w maju 2019 r. w leasing samochód osobowy o wartości około 100.000 zł, podatnik... »


Podatnik popełnił błąd w deklaracji PIT. Jak go prawidłowo skorygować?

Pytanie Podatnik zamiast PKTp-36 sporządził przez pomyłkę PIT-37. Podatnik rozlicza się ze współmałżonkiem prowadzącym działalność gospodarczą, który w 2018 roku nie osiągnął żadnych dochodów. Jak... »


Przedsiębiorca, który „zatrudnia” tylko samozatrudnionych musi liczyć się z pewnymi konsekwencjami

Pytanie Spółka nie zatrudnia pracowników na podstawie umów o pracę, tylko osoby samozatrudnione, które mają swoją działalność i rozliczają się na podstawie faktury. Czy z racji tego, że pracownicy Ci... »


Dowiedz się, czy prawidłowo przyjęto sposób określania sytuacji majątkowej i życiowej pracownika dla otrzymania środków z ZFŚS

Pytanie Zgodnie z regulaminem ZFŚS pracownik wypełnia oświadczenie, w którym zaznacza odpowiedni poziom średniomiesięcznego dochodu na członka rodziny np. przedział do 1.200 zł (przyjęto 6... »


Sprawdź, jak ustalić czas pracy dla pracownika pracującego codziennie w innym wymiarze godzin

Pytanie Jak prawidłowo określić czas pracy trenera na siłowni? Trener pracuje od poniedziałku do soboty po 8 lub 6 godzin dziennie. Czasem w tygodniu jest więcej niż 40 godzin, ale w lutym 2019 r... »


W jakiś sposób liczyć 182 dni choroby pracownika

Pytanie Pracownik zaczął chorować od 19 października 2018 r. do 22 października 2018 r. Dnia 8 listopada 2018 r. przedstawił kolejne zaświadczenie lekarskie. Do chwili obecnej przebywa na zwolnieniu... »


Dział: Zawsze pod ręką

Kwoty przychodów dodatkowych a zmniejszenia emerytury lub renty

Wielu emerytów lub rencistów, który po przyznaniu świadczenia emerytalnego lub rentowego kontynuują pracę zarobkową lub też rozpoczynają wykonywanie takiej pracy, muszą się liczyć z tym, że osiągane... »


Dział: Kalendarz

20 marca 2019 r.

20 marca 2019 r. »


Nr 728 - 18 marca 2019 r.

Sprawozdania finansowe: W jakiej wersji mikroprzedsiębiorstwo powinno złożyć sprawozdanie finansowane za 2018 rok
 • W serwisie:

  Aktualny numer Aktualny numer Archiwum numerów Archiwum numerów Tematyka Tematyka O publikacji O publikacji Regulamin Regulamin Reklama Reklama Aktualny numer Archiwum numerów Tematyka O publikacji Regulamin Reklama
 • Wip:

  www.wip.pl www.wip.pl www.wiedzaipraktyka.pl www.wiedzaipraktyka.pl www.wip.pl www.wiedzaipraktyka.pl
 • Publikacje:

  Personel od a do z Personel od a do z Prawo pracy w pytaniach i odpowiedziach Prawo pracy w pytaniach i odpowiedziach Prawo pracy w orzeczeniach sądu najwyższego Prawo pracy w orzeczeniach sądu najwyższego Dokumentacja kadrowa Dokumentacja kadrowa Personel od a do z Prawo pracy w pytaniach i odpowiedziach Prawo pracy w orzeczeniach sądu najwyższego Dokumentacja kadrowa
 • Portale:

  Portal FK Portal FK Portal Oświatowy Portal Oświatowy Portal BHP Portal BHP Portal ZP Portal ZP Portal Kadrowy Portal Kadrowy Portal Spółka z o.o. Portal Spółka z o.o. Portal RB Portal RB Portal FK Portal Oświatowy Portal BHP Portal ZP Portal Kadrowy Portal Spółka z o.o. Portal RB
Copyright © Elektroniczny Serwis Księgowego