Elektroniczny Serwis Księgowego

» wyszukiwanie zaawansowane
Zarejestruj sięAby skorzystać
z pełnej wersji serwisu

Nr 733 - 23 kwietnia 2019 r.

Temat numeru

Spis treści

Dział: Nowości

Dowiedz się, jak zmienią się zasady korzystania z ulgi na kasę

1 maja 2019 r. wchodzą w życie przepisy wprowadzające obowiązek stosowania kas online, ustawa reguluje też przepisy dotyczące ulgi na zakup kas. Równocześnie z tymi zmianami wejdzie w życie nowe... »


Czy trzeba będzie podawać przyczynę wypowiadając umowę na czas określony zawartą powyżej 6 miesięcy

Senat ma się zająć propozycją zmian w Kodeksie pracy. Nowela zakłada wprowadzenie obowiązku podawania przyczyny wypowiedzenia w przypadku wypowiedzenia umów na czas określony zawartych na czas dłuższy... »


Uwaga! Będzie nowy wzór świadectwa pracy

Już niebawem w świadectwie pracy nie będzie można wpisywać imion rodziców pracownika, nawet jeśli już wcześniej zostały one podane. Jakie jeszcze inne zmiany zostaną wprowadzone do wzoru świadectwa... »


Dział: Najnowsze orzeczenia

Sąd Administracyjny wypowiedział się w sprawie zmiany stawek amortyzacyjnych

Jest ważny wyrok Sądu Administracyjnego w Warszawie (sygn. akt III SA/Wa 566/18), w którym sąd orzekł o możliwości dokonywania zmiany stawek amortyzacyjnych do aktualnie amortyzowanych środków... »


Dział: Najnowsze interpretacje

Czy wydatki na szkolenia w całości można zaliczyć do kosztów

Sprawdźmy, czy ponoszone przez spółkę koszty usług szkoleniowych podlegają ograniczeniu w zaliczeniu do kosztów podatkowych. Poznaj stanowisko dyrektora KIS. »


Także e-faktura musi zawierać ustawowe elementy

Przedsiębiorca zastanawiał się, czy skutecznym wydaniem nabywcy faktury VAT jest także jej przesłanie w formie elektronicznej w formacie PDF z wykorzystaniem i za pośrednictwem aplikacji mobilnej... »


Dział: Przykład księgowania

Sprawdź, w jakiej kolumnie PKPiR trzeba wpisać wydatki na towary potrzebne do wykonania usługi

Pytanie W jaki sposób należy rozliczać w PKPiR fizjoterapeutkę? Wykonuje ona zabiegi różnymi przyrządami. Robi też masaże. Do masażu musi zastosować kosmetyki i ręczniki jednorazowe. Czy zakup... »


Dział: Pytania i odpowiedzi

Upewnij się, czy możesz ratę leasingu ująć w całości w kosztach uzyskania przychodu

Pytanie W 2018 r. przedsiębiorca prowadzący spółkę podpisał umowę leasingu operacyjnego na samochód osobowy, który jest wykorzystywany do prowadzonej działalności i do celów osobistych właściciela... »


Dowiedz się jakie trzeba przygotować dokumenty aby przedsiębiorca mógł przekazać członkowi rodziny firmę

Pytanie Jakie dokumenty potrzebne ą do przekazania firmy (jednoosobowa działalność gospodarcza) wnukowi? Majątek nie zawiera obiektów budowlanych (tylko samochód dostawczy, narzędzia i... »


Czy dla firmy, która korzysta ze zwolnienia z VAT trzeba naliczyć VAT sprzedając samochód

Pytanie Podatnik w 2012 r. kupił samochód, który wpisał do ewidencji środków trwałych i odliczył 50 % VAT. Od stycznia 2019 r. korzysta ze zwolnienia z art 113 ustawy o VAT. Czy sprzedając samochód... »


Czy należy do sprzedaży działki rolnej dokonywanej przez przedsiębiorcę należy doliczyć VAT 23%

Pytanie Spółka jawna w której jestem księgową chce sprzedać działkę rolną rolnikowi, który jest VAT-owcem. Spółka jest podatnikiem VAT. Właściciel spółki wziął wypis miejscowego planu... »


Praca ponad wymiar czasu pracy głównego księgowego. Jak rozwiązać te sytuację

Pytanie Jestem główną księgową w instytucji kultury, zatrudnioną na pół etatu, gdzie pracy jest co najmniej na 1/1 etat. Z tego też powodu zwolnili się moi poprzednicy. Ja też już nie daję rady z... »


Ważne! Podatnicy PIT też muszą wysłać e-sprawozdanie

Pytanie Prowadzimy jednoosobową działalność gospodarczą, księgi rachunkowe. Na koniec roku sporządzamy PIT-36L. Czy jesteśmy objęci obowiązkiem sporządzenia elektronicznego sprawozdania (bilans i... »


Czy można płacić za osobę po urlopie rodzicielskim składki na FP i FGŚP

Pytanie Czy jest obowiązek niepłacenia składek na Fundusz Pracy i FGŚP za osobę po urlopie rodzicielskim, czy jest to dobrowolna decyzja? Pracownica po urlopie rodzicielskim poprosiła o zaległy urlop... »


Jak naliczyć pracownikowi dietę, który przedstawił rachunek za nocleg

Pytanie W jaki sposób naliczyć dietę pracownikowi przebywającemu w podróży służbowej który przedstawia rachunek za nocleg w hotelu (z wliczonym śniadaniem). Czy prawidłowe jest potrącenie 15... »


Na jaką umowę zatrudnić emeryta w charakterze kierowcy

Pytanie Chcemy zatrudnić emeryta jako drugiego kierowcę autokaru. Na jaką umowę go najlepiej zatrudnić? Na umowę o pracę na część etatu? Czy na umowę zlecenia? Co ze składkami na ZUS? »


Upewnij się, w jaki sposób najlepiej przekazać jednoosbową firmę członkowi rodziny

Pytanie Podatnik chciałby synowi sprzedać albo przekazać firmę (jednoosobową działalność gospodarczą). Co jest bardziej korzystniejsze, czy sprzedaż czy darowizna? Czy sprzedający nie ponosi... »


Dział: Zawsze pod ręką

Jednorazowe odszkodowania za wypadki przy pracy

Od 1 kwietnia 2019 r. zmieniły się kwoty jednorazowych odszkodowań za wypadki przy pracy. Poznaj ich wysokość. »


Dział: Kalendarz

23 kwietnia 2019 r.

23 kwietnia 2019 r. »


25 kwietnia 2019 r.

25 kwietnia 2019 r. »


Nr 733 - 23 kwietnia 2019 r.

Czy obowiązują już nowe przepisy o kasach fiskalnych? Kto musi pierwszy wprowadzić kasę online
 • W serwisie:

  Aktualny numer Aktualny numer Archiwum numerów Archiwum numerów Tematyka Tematyka O publikacji O publikacji Regulamin Regulamin Reklama Reklama Aktualny numer Archiwum numerów Tematyka O publikacji Regulamin Reklama
 • Wip:

  www.wip.pl www.wip.pl www.wiedzaipraktyka.pl www.wiedzaipraktyka.pl www.wip.pl www.wiedzaipraktyka.pl
 • Publikacje:

  Personel od a do z Personel od a do z Prawo pracy w pytaniach i odpowiedziach Prawo pracy w pytaniach i odpowiedziach Prawo pracy w orzeczeniach sądu najwyższego Prawo pracy w orzeczeniach sądu najwyższego Dokumentacja kadrowa Dokumentacja kadrowa Personel od a do z Prawo pracy w pytaniach i odpowiedziach Prawo pracy w orzeczeniach sądu najwyższego Dokumentacja kadrowa
 • Portale:

  Portal FK Portal FK Portal Oświatowy Portal Oświatowy Portal BHP Portal BHP Portal ZP Portal ZP Portal Kadrowy Portal Kadrowy Portal Spółka z o.o. Portal Spółka z o.o. Portal RB Portal RB Portal FK Portal Oświatowy Portal BHP Portal ZP Portal Kadrowy Portal Spółka z o.o. Portal RB
Copyright © Elektroniczny Serwis Księgowego