Elektroniczny Serwis Księgowego

» wyszukiwanie zaawansowane
Zarejestruj sięAby skorzystać
z pełnej wersji serwisu

Nr 734 - 29 kwietnia 2019 r.

Temat numeru

Spis treści

Dział: Nowości

Bezpodstawne wzbogacenie pozbawi podatnika nadpłaty podatku

Nowa Ordynacja podatkowa zakłada, że urzędnik skarbowy nie zwróci kwoty nadpłaconego lub nienależnie pobranego podatku, jeżeli udowodni podmiotowi występującemu z wnioskiem o nadpłatę, że uzyskał... »


Będą poważne zmiany w podatkach

Od 1 stycznia 2020 r. ma wejść w życie wiele zmian w podatkach. Między innymi będzie obowiązkowy split payment dla niektórych branż, zostanie wprowadzony „test przedsiębiorcy”, zostania obniżona... »


Dowiedz się, jakie branże odczują zniesienie limitu składek na ZUS

Rząd wrócił do pomysłu zniesienia limitu składek na ZUS. Osoby, których roczne zarobki przekroczą limit 30 - krotności średniej pensji dalej płacić będą składki emerytalne. Obecnie są z tego obowiązku... »


Eksport towarów – dokumenty uprawniające do zastosowania zerowej stawki VAT

Ustawa o podatku od towarów i usług zawiera zamknięty katalog czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem. Tym samym lista przedmiotów opodatkowania ma charakter zamknięty i wszelkie... »


Uwaga! Są nowe przepisy dotyczące współpracy z zagraniczną skarbówką

Na publikację w Dzienniku Ustaw czeka nowelizacja przepisów w zakresie wymiany informacji podatkowych z innymi państwami oraz niektórych innych powiązanych ustaw. Urzędnicy z zagranicy będą mogli... »


Koniec z fakturami w PDF? 18 kwietnia br. weszły w życie nowe regulacje w obszarze e-fakturowania

Ruszyła Platforma Elektronicznego Fakturowania. Od północy 18 kwietnia 2019 r. administracja publiczna ma obowiązek przyjmowania od dostawców usług i wykonawców zamówień publicznych, automatycznych... »


Dział: Najnowsze orzeczenia

SN: Kierownicy niższego szczebla pracujący w nadgodzinach powinni otrzymać wynagrodzenie

Kierownik średniego szczebla ma prawo do wynagrodzenia z tytułu nadgodzin wówczas, gdy organizacja pracy wymusza na nim regularną pracę poza normalnymi godzinami. W przypadku tych kierowników... »


Dział: Najnowsze interpretacje

ZUS: Za zatrudnionego członka rodziny trzeba opłacać składki tak jak za przedsiębiorcę

ZUS wydaj interpretację w której przypomniał, że wysokość wynagrodzenia zatrudnionego członka rodziny nie ma znaczenia, aby uznać go za osobę współpracująca. Jeżeli członek rodziny spełnia kryteria... »


Dział: Przykład księgowania

Sprawdź, w jakiej kolumnie zaksięgować wydatki bezpośrednio związane z usługą

Pytanie Jako osoba fizyczna prowadzę działalność gospodarczą polegająca na wykonywaniu projektów elektrycznych. Prowadzę książkę przychodów i rozchodów. Głównie wykonuję usługi wykonania projektów na... »


Dział: Pytania i odpowiedzi

Sprawdź, jakie są skutki w VAT zbycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa

Pytanie Spółka medyczna (z udziałem samorządu) prowadząca apteki w związku ze zmianą przepisów musi zbyć apteki lub je zlikwidować. Spółka ma zamiar zbyć ZCP w postaci aptek. Jak od strony VAT... »


Jak zaewidencjonować kaucję, która przekształciła się w czynsz za najem

Pytanie Klient rozliczał najem prywatny w formie ryczałtu. Podpisując umowy pobrał kaucje. Od 2017 r. rozlicza najem na zasadach ogólnych. W marcu 2 klientów zrezygnowało z wynajmu mieszkania... »


Czy od zakupu działki ornej spółka musi zapłacić VAT

Pytanie Spółka z o.o. zakupiła działkę orną po cenie 100.000 zł. Po czym przekształciła ją na działkę budowlaną którą chce sprzedać za 230.000 zł. Czy przedmiotowa transakcja będzie podlegała... »


Jak opodatkować usługę świadczoną na terenie UE

Pytanie Klientka ma firmę budowlaną w Polsce, ale świadczy usługi na terenie Danii. Czy zakupując towary w Danii na fakturę wykazuje VAT od tych towarów? Czy wystawiając fakturę za usługi budowlane... »


Czy koszt transportu pracowników będzie być kosztem podatkowym

Pytanie Spółka dokonuje przewozu pracowników do pracy i z pracy w systemie własnym. Jest to niespełna 3 kilometry ze względu na lokalizacje na obrzeżach miasta. Czy wartość przewozu jest NKUP-em... »


Sprawdź, czy praca w gospodarstwie rolnym liczy się do stażu uprawniającego otrzymanie nagrody jubileuszowej

Pytanie Pracownica zatrudniona w szkole jako intendentka złożyła wniosek o wypłatę nagrody jubileuszowej z zaliczeniem lat pracy w gospodarstwie rolnym. Wniosek został odrzucony. Jaka jest podstawa... »


Upewnij się, jak obliczyć pracownikowi ekwiwalent za 29 urlopu

Pytanie Dnia 31 marca 2019 r. z pracownikiem uległa rozwiązaniu umowa o pracę. Pracownik na ten dzień miał 29 dni (232 godzin) niewykorzystanego urlopu wypoczynkowego. Pracownik otrzymuje stałe... »


Jak najlepiej rozstać się z pracownikiem oczekującym na przyznanie renty

Pytanie Pracownik zatrudniony na umowę o pracę na czas nieokreślony od 1997 r. wykorzystał 182 dni chorobowego oraz 8 miesięcy świadczenia rehabilitacyjnego do dnia 05.03.2019 r. ZUS odmówił prawa do... »


Dział: Zawsze pod ręką

Jednorazowe odszkodowania za wypadki przy pracy

Znajdziesz tutaj wysokość odszkodowań z tytułu uszczerbku na zdrowiu, jakiego pracownik doznał wskutek wypadku przy pracy oraz jakie przysługują członkom rodziny pracownika, który zmarł w wyniku... »


Dział: Kalendarz

30 kwietnia 2019 r.

30 kwietnia 2019 r. »


Nr 734 - 29 kwietnia 2019 r.

Rozliczenia roczne PIT-ów - jak rozliczyć ulgę na nowe technologie
 • W serwisie:

  Aktualny numer Aktualny numer Archiwum numerów Archiwum numerów Tematyka Tematyka O publikacji O publikacji Regulamin Regulamin Reklama Reklama Aktualny numer Archiwum numerów Tematyka O publikacji Regulamin Reklama
 • Wip:

  www.wip.pl www.wip.pl www.wiedzaipraktyka.pl www.wiedzaipraktyka.pl www.wip.pl www.wiedzaipraktyka.pl
 • Publikacje:

  Personel od a do z Personel od a do z Prawo pracy w pytaniach i odpowiedziach Prawo pracy w pytaniach i odpowiedziach Prawo pracy w orzeczeniach sądu najwyższego Prawo pracy w orzeczeniach sądu najwyższego Dokumentacja kadrowa Dokumentacja kadrowa Personel od a do z Prawo pracy w pytaniach i odpowiedziach Prawo pracy w orzeczeniach sądu najwyższego Dokumentacja kadrowa
 • Portale:

  Portal FK Portal FK Portal Oświatowy Portal Oświatowy Portal BHP Portal BHP Portal ZP Portal ZP Portal Kadrowy Portal Kadrowy Portal Spółka z o.o. Portal Spółka z o.o. Portal RB Portal RB Portal FK Portal Oświatowy Portal BHP Portal ZP Portal Kadrowy Portal Spółka z o.o. Portal RB
Copyright © Elektroniczny Serwis Księgowego