Elektroniczny Serwis Księgowego

» wyszukiwanie zaawansowane
Zarejestruj sięAby skorzystać
z pełnej wersji serwisu

Nr 735 - 6 maja 2019 r.

Temat numeru

Spis treści

Dział: Nowości

Zmiany w podatku u źródła w 2019 r.

Od 1 stycznia 2019 r. obowiązują nowe przepisy regulujące kwestię podatku u źródła, które utrudniają płatnikom możliwość skorzystania ze zwolnień oraz preferencyjnych stawek opodatkowania. Do tej pory... »


Nowa ulga podatkowa Innovation Box w praktyce

Przypomnijmy, że nowelizacja ustawy o CIT i PIT wprowadziła od 1 stycznia 2019 r. nową ulgę podatkową - tzw. "Innovation Box". Przepisy w tym zakresie budzą jednak sporo wątpliwości związanych ze... »


Uwaga! Zmienia się VAT-13. Zmiany już od 1 czerwca 2019 r.

Resort Finansów opracował nowy wzór deklaracji podatkowej dla podatku od towarów i usług przedstawiciela podatkowego VAT-13. Do kiedy można stosować poprzednie wzory? »


Dział: Najnowsze interpretacje

Jakie są skutki podatkowe związane z organizacją pikniku firmowego

Dyrektor Krajowej Izby Skarbowej wypowiedział się w sprawie udziału pracowników w zakładowym festynie. Sprawdź, czy uczestnictwo generuje przychód dla pracowników oraz jakie skutki w PIT ma... »


Dział: Przykład księgowania

Upewnij się, z jaką datą powinieneś zaksięgować delegację pracowniczą

Pytanie Podatnik rozliczający się na PKPiR metodą uproszczoną ma wątpliwości z jaką datą należy zaksięgować delegację pracowniczą - datą wystawienia czy datą otrzymania rozliczenia przez... »


Dział: Pytania i odpowiedzi

Czy świadczenie usługi wykonania i montażu wiat przystankowych objęte jest mechanizmem odwrotnego obciążenia

Pytanie Jako podwykonawca zawarłem umowę na wykonanie i montaż wiat przystankowych z zakupionych materiałów. Wykonane wiaty będą się składały z konstrukcji stalowej, bocznych ścian ze szkła i dachu z... »


Czy paliwa ujmuje się w remanencie

Pytanie Przeprowadziliśmy inwenturę zapasów paliwa w zbiornikach pojazdów na dzień 31 grudnia 2018 r. Skorygowaliśmy koszty zużycia paliwa. Rozumiem, iż w 2019 roku musimy ująć faktyczne zużyte... »


Czy jednoosobowa działalność gospodarcza wpisana do CEIDG składa do KRS oświadczenie o prowadzeniu pełnej księgowości

Pytanie Czy jednoosobowa działalność gospodarcza wysyłająca sprawozdanie finansowe do KAS musi niezależnie wysłać notę informującą o prowadzeniu pełnej księgowości bez obowiązku sprawozdawczego w KRS... »


Jak rozliczyć prace kierowcy zatrudnionego w Polsce, ale przebywającego w kraju unijnym

Pytanie Jak prawidłowo rozliczyć prace kierowcy z kraju unijnego - Węgry? Kierowca jest zatrudniony w Polsce, ale 90% czasu spędza na Węgrzech (samochód powyżej 3,5 tony). Kto ma rozliczać jego... »


Czy pracownikowi podnoszącemu kwalifikacje należy się urlop

Pytanie Czy pracownikowi, który pisze pracę dyplomową licencjacką i będzie zdawał egzamin przysługuje urlop? Jeżeli tak to w jakim wymiarze? Dodam, że pracownik ten nie został skierowany przez... »


Upewnij się, jak wyliczyć pracownikowi ekwiwalent za zaległy urlop i czy podać informację o tym w świadectwie pracy

Pytanie Pracownik pracujący w wymiarze 1/2 etatu z wynagrodzeniem miesięcznym brutto 1.600 zakończył zatrudnienie w firmie z dniem 30 marca 2019 r. Posiada prawo do 20 dni urlopu wypoczynkowego... »


Sprawdź, czy w przypadku każdej umowy od uzyskiwanych należności za wykonanie zlecenia płatnik ma obowiązek pobierać zaliczki

Pytanie Z osobą fizyczną podpisaliśmy umowę godzinową na kwotę 14,70 zł za godzinę. W styczniu 2019 r. wyszło 102,90 zł, w lutym 88,20 zł. Prawdopodobnie będą to kwoty około 100 zł. Czy taka umowa... »


W jakiej wysokości zaliczyć wydatki na paliwo w samochodzie zastępczym

Pytanie W związku ze stłuczką samochodu służbowego firma otrzymała osobowy samochód zastępczy. W jakiej wysokości koszty paliwa stanowią koszty uzyskania przychodu? Czy 75% - tak jak od samochodów... »


Jakie składki się opłaca za zleceniobiorcę pobierającego zasiłek macierzyński

Pytanie Od maja 209 r. zamierzamy zawrzeć umowę zlecenia z osobą przebywającą na zasiłku macierzyńskim. Wcześniej umowę zlecenia mieliśmy z tą Panią od 2017 r. do grudnia 2018 r., z tym, że od 15... »


Dział: Zawsze pod ręką

Wysokość kwot wolnych od potrąceń

Poznaj wysokość kwot wolnych od potrąceń. »


Dział: Kalendarz

6 maja 2019 r.

6 maja 2019 r. »


7 maja 2019 r.

7 maja 2019 r. »


Nr 735 - 6 maja 2019 r.

Test przedsiębiorcy - prawda czy fikcja
 • W serwisie:

  Aktualny numer Aktualny numer Archiwum numerów Archiwum numerów Tematyka Tematyka O publikacji O publikacji Regulamin Regulamin Reklama Reklama Aktualny numer Archiwum numerów Tematyka O publikacji Regulamin Reklama
 • Wip:

  www.wip.pl www.wip.pl www.wiedzaipraktyka.pl www.wiedzaipraktyka.pl www.wip.pl www.wiedzaipraktyka.pl
 • Publikacje:

  Personel od a do z Personel od a do z Prawo pracy w pytaniach i odpowiedziach Prawo pracy w pytaniach i odpowiedziach Prawo pracy w orzeczeniach sądu najwyższego Prawo pracy w orzeczeniach sądu najwyższego Dokumentacja kadrowa Dokumentacja kadrowa Personel od a do z Prawo pracy w pytaniach i odpowiedziach Prawo pracy w orzeczeniach sądu najwyższego Dokumentacja kadrowa
 • Portale:

  Portal FK Portal FK Portal Oświatowy Portal Oświatowy Portal BHP Portal BHP Portal ZP Portal ZP Portal Kadrowy Portal Kadrowy Portal Spółka z o.o. Portal Spółka z o.o. Portal RB Portal RB Portal FK Portal Oświatowy Portal BHP Portal ZP Portal Kadrowy Portal Spółka z o.o. Portal RB
Copyright © Elektroniczny Serwis Księgowego