Elektroniczny Serwis Księgowego

» wyszukiwanie zaawansowane
Zarejestruj sięAby skorzystać
z pełnej wersji serwisu

Nr 738 - 27 maja 2019 r.

Temat numeru

Spis treści

Dział: Nowości

Uwaga! Od 1 września 2019 r. rusza nowy rejestr podatników VAT

Zaraz po wakacjach zacznie działać ogólnopolska baza wszystkich podatników VAT, w której znajdą się m.in. numery rachunków bankowych przedsiębiorców. Przelew na konto niewykazane w rejestrze... »


Nowy obowiązek dla podatników - rozpoczęcie stosowania kas fiskalnych

Nowe rozporządzenie w sprawie kas rejestrujących obowiązujące od 1 maja 2019 r. przewiduje nowy obowiązek dla podatników. Przed rozpoczęciem prowadzenia ewidencji, osoba obsługująca kasę musi złożyć... »


Uwaga! Do 31 maja 2019 r. trzeba odebrać oświadczenie od osoby obsługującej kasę rejestrującą

Firmy muszą do 31 lipca tego roku przypisać w kasie rejestrującej odpowiednim literom stawki podatku oraz odebrać z końcem maja od pracownika obsługującego urządzenie fiskalne oświadczenie o... »


Uwaga! Upewnij się, kto będzie miał obowiązek stosować split payment od 1 września 2019 r.

Na początku lipca br. mechanizm podzielonej płatności będzie stosowany w odniesieniu do 150 grup towarów i usług, wśród nich znajdą się m.in. roboty budowlane, czy handel częściami do samochodów i... »


Dział: Najnowsze orzeczenia

Poznaj ważny wyrok TSUE dotyczący rozliczenia VAT w transakcjach za pomocą kart paliwowych

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w dniu 15 maja 2019 r. wydał wyrok w sprawie C‑235/18 (Vega International Car Transport and Logistic – Trading GmbH), w którym ocenił schemat rozliczeń... »


Dział: Najnowsze interpretacje

Ciężar dowodu dotyczącego wykorzystywania samochodu do innych celów niż działalność gospodarcza spoczywa na organie podatkowym

Podatnik nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji przebiegu dla celów VAT, aby mógł zaliczyć wydatki eksploatacyjne do kosztów podatkowych. Dowiedz się więcej na ten temat. »


Dział: Przykład księgowania

Upewnij się, jak należy zaksięgować pieniądze za udostępnienie samochodu

Pytanie Moja firma (spółdzielnia) udostępniała dla wojska samochód firmowy na ćwiczenia jednodniowe. Z tego tytułu dostaliśmy pieniądze. Jak te pieniądze zaksięgować? »


Dział: Pytania i odpowiedzi

Upewnij się, do kiedy należy zmienić formę opodatkowania

Pytanie Czy jeżeli wybrałem podatek na zasadach ogólnych zakładając działalność 1 kwietnia 2019 r. to czy mogę do 20 maja 2019 r. zmienić na formę opodatkowania podatkiem liniowym? »


Upewnij się, czy pracownica ma prawo do zasiłku chorobowego

Pytanie Pracownica przebywała na zwolnieniu lekarskim wystawionym przez lekarza dermatologa od 01.10.2018 r. do 31.03.2019 r. (182 dni). Jednak od 01.04.2019 r. dostarczyła kolejne zwolnienie... »


Czy jest możliwe ponowne skorzystanie z urlopu wychowawczego

Pytanie Pracownica zatrudniona w oparciu o umowę o pracę – 05-06-2014 r. urodziła dziecko. W okresie od 04-08-2015 r. do 31-12-2016 r. przebywała na urlopie wychowawczym, po czym wróciła do pracy... »


Dowiedz się, kto powinien wydać świadectwo pracy w przypadku przejęcia pracowników

Pytanie Jeden ze wspólników dwuosobowej spółki cywilnej zmarł. Spółka miała w umowie zapis, że w przypadku zaistnienia ww. zdarzenia jeden wspólnik może jeszcze przez pół roku prowadzić działalność... »


Opłata za wezwanie do zapłaty i wskazanie użytkownika pojazdu. Czy jest kosztem podatkowym

Pytanie Czy opłata za wezwanie do zapłaty oraz za wskazanie użytkownika pojazdu naliczona przez leasingodawcę jest kosztem podatkowym w 100% czy w 75%? »


Jak dokonać odliczenia VAT z faktury za miejsce parkingowe

Pytanie Prowadzę działalność gospodarczą jestem vatowcem. Wynajmuję lokal usługowy wraz z lokalem wynajmuje miejsce parkingowe, mimo iż nie posiadam w środkach trwałych żadnego samochodu ani też... »


Jak opodatkować usługę transportową dla kontrahenta unijnego

Pytanie Jaką stawkę powinnam zastosować na fakturze przy sprzedaży usługi transportowej dla kontrahenta, który ma siedzibę w Szwajcarii? Wykonaliśmy usługę transportową, przewóz towaru na trasie... »


Dział: Zawsze pod ręką

Dodatek za pracę w porze nocnej

W 2019 r. wzrósł dodatek za każdą godzinę pracy w porze nocnej, który stanowi 20% stawki godzinowej wynikającej z minimalnego wynagrodzenia. Poniżej przedstawiamy tabelę z wyliczonymi kwotami... »


Dział: Kalendarz

27 maja 2019 r.

27 maja 2019 r. »


31 maja 2019 r.

31 maja 2019 r. »


Nr 738 - 27 maja 2019 r.

Od 1 maja 2019 r. należy się liczyć z pełnymi konsekwencjami administracyjnymi i karnymi skarbowymi za brak wypełnienia obowiązków MDR
 • W serwisie:

  Aktualny numer Aktualny numer Archiwum numerów Archiwum numerów Tematyka Tematyka O publikacji O publikacji Regulamin Regulamin Reklama Reklama Aktualny numer Archiwum numerów Tematyka O publikacji Regulamin Reklama
 • Wip:

  www.wip.pl www.wip.pl www.wiedzaipraktyka.pl www.wiedzaipraktyka.pl www.wip.pl www.wiedzaipraktyka.pl
 • Publikacje:

  Personel od a do z Personel od a do z Prawo pracy w pytaniach i odpowiedziach Prawo pracy w pytaniach i odpowiedziach Prawo pracy w orzeczeniach sądu najwyższego Prawo pracy w orzeczeniach sądu najwyższego Dokumentacja kadrowa Dokumentacja kadrowa Personel od a do z Prawo pracy w pytaniach i odpowiedziach Prawo pracy w orzeczeniach sądu najwyższego Dokumentacja kadrowa
 • Portale:

  Portal FK Portal FK Portal Oświatowy Portal Oświatowy Portal BHP Portal BHP Portal ZP Portal ZP Portal Kadrowy Portal Kadrowy Portal Spółka z o.o. Portal Spółka z o.o. Portal RB Portal RB Portal FK Portal Oświatowy Portal BHP Portal ZP Portal Kadrowy Portal Spółka z o.o. Portal RB
Copyright © Elektroniczny Serwis Księgowego