Elektroniczny Serwis Księgowego

» wyszukiwanie zaawansowane
Zarejestruj sięAby skorzystać
z pełnej wersji serwisu

EK 739 - 3 czerwca 2019 r.

Temat numeru

Spis treści

Dział: Nowości

Od 2020 roku będą zmiany w zasiłkach

Z przyjętego przez rząd wieloletniego planu finansowego państwa na lata 2019-2022 wynika, że szykują się rewolucyjne zmiany w zakresie ustalania prawa do zasiłków z ubezpieczenia społecznego. Poznaj... »


Przygotuj się na zmianę Ordynacji podatkowej

Nowe przepisy wprowadzające zmiany w Ordynacji podatkowej przyjęte przez rząd na ostatnim posiedzeniu mają dać większą ochronę praw podatnika w jego kontaktach z administracją podatkową. Poznaj nowe... »


Od nowego roku płaca minimalna wyniesie 2.387 zł

Od 1 stycznia 2020 r. przewiduje się wzrost o 6,1% płacy minimalnej. Jest to wspólna propozycja podwyżki uzgodniona przez BCC, Konfederację Lewiatan, Pracodawców RP, Związek Rzemiosła Polskiego i... »


Wprowadzone zmiany w ustawie o PPK mają na celu jego uproszczenie. Czy tak się stanie

Na podpis prezydenta czeka ustawa o zmianie ustawy o pracowniczych planach kapitałowych. Projekt przewiduje m.in. zniesienie limitu 30-krotności podstawy wpłat do PPK i kilka rozwiązań mających na... »


Uwaga! Od 1 września 2019 r. będzie nowy wykaz podatników VAT

Nowela ustawy o VAT została podpisana przez Prezydenta RP. Zmiany mają na celu m.in. zminimalizowanie ryzyka nieświadomego udziału podatników w karuzelach VAT. Co jeszcze się zmieni? »


Dział: Najnowsze interpretacje

Sprawdź, czy przedsiębiorca, który świadczy usługi tylko dla jednego kontrahenta ma prawo do "małego ZUS"

ZUS w wydanej interpretacji przypomniał kiedy osobie prowadzącej jednoosobową działalność gospodarczą przysługuje prawo do "małego ZUS." Poznaj jego najnowszą interpretację i sprawdź, jakie warunki... »


Dział: Najnowsze orzeczenia

Firma, która wypowiada pracownikowi umowę o pracę musi zadbać o wszystkie szczegóły

Wypowiadając umowę o pracę pracownikowi trzeba napisać odpowiednie uzasadnienie. Musi ono być przygotowane z należytą starannością. Pracodawca, który niestarannie przygotuje i źle uzasadni... »


Dział: Przykład księgowania

Gdzie zaksięgować fakturę za zabudowę przestrzeni ładunkowej samochodu dostawczego

Pytanie Jak potraktować fakturę za zabudowę przestrzeni ładunkowej samochodu dostawczego? Czy jako zwiększenie wartości środka trwałego (jest on całkowicie zamortyzowany), czy można zaksięgować... »


Dział: Pytania i odpowiedzi

Sprawdź, czy przedsiębiorca planujący przekształcenie swojej firmy musi sporządzić sprawozdanie finansowe

Pytanie Osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą planuje przekształcić ją w jednoosobową spółkę z o.o. na podstawie art. 584 Kodeksu spółek handlowych. W tym celu musi m.in. sporządzić... »


Sprawdź, czy faktury trzeba przechowywać w formie papierowej

Pytanie Sprzedaż prowadzona przez naszą firmę ma charakter rozdrobniony, co miesiąc wystawiamy kilka tysięcy faktur dla różnych kontrahentów. Faktury sprzedaży wysyłamy razem z towarem w formie... »


Jaką umowę zawrzeć z artystą w związku z jego występami. Zlecenia czy o dzieło

Pytanie Czy na występy artysty (4 w miesiącu) można napisać jedną umowę o dzieło z prawami autorskimi i wystawić jeden rachunek na koniec miesiąca? Czy jeżeli takie występy będą trwały kilka... »


Czy płaci się składki i podatek od wypłaconego stypendium

Pytanie Wypłacamy stypendium naukowe w projekcie badawczym dla młodych naukowców finansowane ze środków Narodowego Centrum Nauki. Wypłata jest realizowana zgodnie z regulaminem i wnioskiem. Czy... »


Dowiedz się, jak postąpić kiedy pracownik zrezygnuje z PPK

Pytanie Jeśli pracownik zrezygnuje z uczestnictwa w Pracowniczym Planie Kapitałowym to czy po stronie pracodawcy pozostaje obowiązek naliczania i odprowadzania składki w ramach tego programu, czy też... »


Sprawdź, w jakiej wysokości opłaty za przejazd autostradą można zaliczyć do kosztów

Pytanie Czy opłata za przejazd autostradą podlega od 2019 roku limitowi kosztów 75%? »


Jakie obowiązki podatkowe powoduje sprzedaż samochodu otrzymanego w darowiźnie

Pytanie Podatnik podarował synowi w 2018 roku samochód, będący środkiem trwałym w jego firmie, auto było w 100% zamortyzowane. Po 9 miesiącach syn chce sprzedać samochód. Czy sprzedaż tego... »


EK 739 - 3 czerwca 2019 r.

Jak rozliczyć wyjazd integracyjno-szkoleniowy pracowników - wskazówki eksperta
 • W serwisie:

  Aktualny numer Aktualny numer Archiwum numerów Archiwum numerów Tematyka Tematyka O publikacji O publikacji Regulamin Regulamin Reklama Reklama Aktualny numer Archiwum numerów Tematyka O publikacji Regulamin Reklama
 • Wip:

  www.wip.pl www.wip.pl www.wiedzaipraktyka.pl www.wiedzaipraktyka.pl www.wip.pl www.wiedzaipraktyka.pl
 • Publikacje:

  Personel od a do z Personel od a do z Prawo pracy w pytaniach i odpowiedziach Prawo pracy w pytaniach i odpowiedziach Prawo pracy w orzeczeniach sądu najwyższego Prawo pracy w orzeczeniach sądu najwyższego Dokumentacja kadrowa Dokumentacja kadrowa Personel od a do z Prawo pracy w pytaniach i odpowiedziach Prawo pracy w orzeczeniach sądu najwyższego Dokumentacja kadrowa
 • Portale:

  Portal FK Portal FK Portal Oświatowy Portal Oświatowy Portal BHP Portal BHP Portal ZP Portal ZP Portal Kadrowy Portal Kadrowy Portal Spółka z o.o. Portal Spółka z o.o. Portal RB Portal RB Portal FK Portal Oświatowy Portal BHP Portal ZP Portal Kadrowy Portal Spółka z o.o. Portal RB
Copyright © Elektroniczny Serwis Księgowego