Elektroniczny Serwis Księgowego

» wyszukiwanie zaawansowane
Zarejestruj sięAby skorzystać
z pełnej wersji serwisu

Nr 740 - 10 czerwca 2019 r.

Temat numeru

Spis treści

Dział: Nowości

Kolejne zmiany w VAT

Na ostatnim posiedzeniu rząd zajął się dwoma projektami zmian w VAT. Jeden z nich dotyczy połączenia obowiązku składania deklaracji VAT-7/VAT-7K z obowiązkiem przesyłania plików JPK_VAT. Uwaga! To nie... »


Uwaga! Jest nowy tekst jednolity Kodeksu pracy

Pod pozycją 1040 został ogłoszony jednolity Kodeks pracy. »


Firmy mogą skrócić czas pracy pracownikom w czasie upałów

Pracodawca nie ma obowiązku, jednak dobrowolnie może, a nawet powinien w pewnych przypadkach skrócić czas pracy pracownikom w czasie upałów. O czym musi pamiętać, jeżeli podejmie taką decyzję... »


Dział: Najnowsze orzeczenia

Ważne! Jest wyjaśnienie w sprawie odliczania VAT od usług noclegowych i gastronomicznych

Ministerstwo finansów wydało komunikat, w którym odniosło się do ostatniego wyroku TSUE w sprawie odliczenia VAT z tytułu nabycia usług noclegowych i gastronomicznych. Zobacz, jakie wnioski płyną z... »


Poznaj wyrok TSUE z 2 maja 2019 r. w sprawie rozpoznawania obowiązku podatkowego przy usługach budowlanych

Jest wyrok TSUE w sprawie nr C-224/18, w którym rozstrzygnął, jaki jest moment powstania obowiązku podatkowego VAT w branży budowlanej. Dowiedz się więcej na ten temat. »


Dział: Najnowsze interpretacje

Dwie składki zdrowotne od działalności gospodarczej - czy zawsze są wymagane

Osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą zamierza prowadzić drugą działalność. Czy od każdej z nich musi opłacać składkę zdrowotną? Poznaj najnowsze stanowisko ZUS i upewnij się, że... »


Osoby fizyczne współpracujące ściśle z jednym kontrahentem, a mające zarejestrowaną działalność gospodarczą, mogą rozliczać się jak przedsiębiorcy

Jest stanowisko organu podatkowego i komentarz eksperta dotyczący skutków podatkowych zawarcia umów współpracy ze specjalistami w ramach prowadzonej przez nich działalności gospodarczej. Poznaj... »


Dział: Pytania i odpowiedzi

Sprawdź, jak obliczyć wynagrodzenie chorobowe i wynagrodzenie za pracę

Pytanie Od 1,5 roku miesięczne wynagrodzenie naszego pracownika jest stałe i wynosi 8.370 zł, zatem średnie miesięczne wynagrodzenie za okres ostatnich 12 miesięcy również wynosi 8.370 zł brutto... »


Poznaj konsekwencje podatkowe sprzedaży domu jednorodzinnego pomiędzy wspólnikami

Pytanie Spółka cywilna zajmująca się usługami budowlanymi zakupiła działkę w celu postawienia na niej budynku jednorodzinnego z zamiarem sprzedaży. Dom ma posiadać garaż wewnętrzny, w pełni... »


Dla kogo jest szkolenie z kasy fiskalnej

Pytanie Czy w związku z zmianami o kasach fiskalnych mali przedsiębiorcy muszą mieć szkolenie z kasy czy tylko pracownicy? »


Czy wypełnianie zeznań rocznych dla klientów fizycznych wymaga prowadzenia ewidencji na kasie

Pytanie Prowadzę działalność gospodarczą w zakresie usług rachunkowo-księgowych. Usługi te polegają m.in. na prowadzeniu ksiąg przychodów i rozchodów, sporządzaniu niezbędnych deklaracji... »


Sprawdź konsekwencje przekazania przez wspólników spółki cywilnej środków pieniężnych do nieodpłatnego używania spółce jawnej

Pytanie Wspólnicy prowadzą działalność w formie spółki cywilnej oraz spółki jawnej. W związku z brakiem środków finansowych na wypłatę wynagrodzeń pracowników, podjęli decyzję o przelaniu kwoty... »


Dział: Przykład księgowania

Jaką kwotę raty za leasing ująć w PKPiR

Pytanie Przedsiębiorca wziął samochód w leasing. Rozlicza się 50%, kwota raty netto 829,92 + VAT 190,88 zł, kwota brutto 1020,80 zł. Jaka kwota powinna być ujęta w PKPIR - 924,81 zł, czy - 925,36... »


Dział: Zawsze pod ręką

Składki na ubezpieczenia społeczne za pracowników młodocianych

Poznaj ich wysokość i skorzystaj z naszego kalkulatora, aby prawidłowo obliczyć składki na ZUS. »


Dział: Kalendarz

10 czerwca 2019 r.

10 czerwca 2019 r. »


Nr 740 - 10 czerwca 2019 r.

Sprawdź na 5 przykładach, jak prawidłowo dokonać rozliczenia pracowników sezonowych
 • W serwisie:

  Aktualny numer Aktualny numer Archiwum numerów Archiwum numerów Tematyka Tematyka O publikacji O publikacji Regulamin Regulamin Reklama Reklama Aktualny numer Archiwum numerów Tematyka O publikacji Regulamin Reklama
 • Wip:

  www.wip.pl www.wip.pl www.wiedzaipraktyka.pl www.wiedzaipraktyka.pl www.wip.pl www.wiedzaipraktyka.pl
 • Publikacje:

  Personel od a do z Personel od a do z Prawo pracy w pytaniach i odpowiedziach Prawo pracy w pytaniach i odpowiedziach Prawo pracy w orzeczeniach sądu najwyższego Prawo pracy w orzeczeniach sądu najwyższego Dokumentacja kadrowa Dokumentacja kadrowa Personel od a do z Prawo pracy w pytaniach i odpowiedziach Prawo pracy w orzeczeniach sądu najwyższego Dokumentacja kadrowa
 • Portale:

  Portal FK Portal FK Portal Oświatowy Portal Oświatowy Portal BHP Portal BHP Portal ZP Portal ZP Portal Kadrowy Portal Kadrowy Portal Spółka z o.o. Portal Spółka z o.o. Portal RB Portal RB Portal FK Portal Oświatowy Portal BHP Portal ZP Portal Kadrowy Portal Spółka z o.o. Portal RB
Copyright © Elektroniczny Serwis Księgowego