Elektroniczny Serwis Księgowego

» wyszukiwanie zaawansowane
Zarejestruj sięAby skorzystać
z pełnej wersji serwisu

Nr 748 - 5 sierpnia 2019 r.

Temat numeru

Spis treści

Dział: Nowości

Jaką treść powinno mieć oświadczenie składane od 1 sierpnia 2019 r. przez podatnika zwolnionego z PIT

Jeżeli pracodawca wypłaca wynagrodzenie za lipiec w sierpniu, to stanowi on przychód sierpnia. Jednak o tym, czy ten przychód będzie już zwolniony z PIT zdecyduje fakt złożenia przez podatnika... »


Sprawdź, jak po zmianach obowiązujących od 1 sierpnia 2019 r. wyliczysz minimalną płacę bez PIT dla młodego pracownika

Jak będzie wyglądała płaca minimalna 2.250 zł brutto, netto 1.633,78 zł (koszty uzyskania przychodu 111,25 zł) dla pracownika do 26 roku życia po zmianach bez PIT? Jak podatnik powinien je wyliczyć... »


Zmiany w PIT dla młodych weszły w życie 1 sierpnia 2019 r.

Nowelizacja ustawy o PIT wprowadzającą zerowy PIT dla osób do 26. roku życia została opublikowana w Dzienniku Ustaw z 26 lipca 2019 r. pod poz. 1394. Zmiany weszły w życie od 1 sierpnia 2019... »


Dowiedz się, co oznacza dla ciebie nowa definicja pierwszego zasiedlenia

Od kiedy obowiązuje nowa definicja pierwszego zasiedlenia? Co w praktyce oznaczają przepisy, które weszły w życie od 1 września 2019 r. »


Od 7 września 2019 r. kolejne zmiany w świadectwach pracy

7 września 2019 r. wejdzie w życie kolejna już reforma przepisów rozporządzenia z 30 grudnia 2016 r. w sprawie świadectwa pracy. Wydłużenie terminu wnioskowania o sprostowanie świadectwa pracy, oraz... »


Zmiany w VAT - prezydent podpisał ustawę. Niektóre z nich wejdą już w życie od 1 września 2019 r.

Zmiana zasad wystawiania faktur, których podstawą jest paragon fiskalny, zastąpienie deklaracji VAT-7 i VAT-7K nowym przekształconym plikiem JPK_VAT, czy też wprowadzenie nowej definicji pierwszego... »


Dział: Najnowsze interpretacje

Dowiedz się, czy po 2 latach powadzenia firmy przysługuje „mały ZUS”

Osoba prowadząca działalność gospodarczą na podstawie wpisu CEiDG zwróciła się do ZUS z zapytaniem o możliwość opłacania „małego ZUS”. Osoba ta przez dwa lata prowadziła działalność gospodarczą i... »


Co z podatkiem w przypadku służbowej komórki i prywatnych rozmów pracownika

Sprawdźmy, jakie obowiązki ma szef, gdy pracownik korzysta z telefonu służbowego do celów prywatnych. Jest stanowisko w tej sprawie wyrażone przez dyrektora KIS. »


Dział: Przykład księgowania

Jak ustalić wartość początkową przedmiotu umowy o leasing finansowy

Pytanie Firma użytkująca samochód osobowy na podstawie leasingu operacyjnego, który prezentuje w księgach jako leasing finansowy (podatkowo - jako operacyjny) dokonała wcześniejszego wykupu samochodu... »


Dział: Pytania i odpowiedzi

Upewnij się, czy wynagrodzenie zleceniobiorcy za lipiec będzie już zwolnione z PIT w sierpniu

Pytanie Proszę o wyjaśnienie dotyczące zwolnienia z podatku dochodowego dla osób w wieku do 26 lat. W naszej firmie jest taka osoba zatrudniona na umowę zlecenie od lipca 2019 r. Mamy wypłatę... »


Czy opłata za energię elektryczną stanowi przychód z najmu

Pytanie Podatnik posiada budynek, który jest jego prywatną własnością. W skład tego budynku wchodzą trzy lokale. W jednym z nich prowadzi indywidualną działalność gospodarczą tj. biuro... »


Stawka ryczałtu dla usług czyszczenia instalacji ogrzewania nadmuchowego oraz montaż instalacji odciągowo-wentylacyjnej

Pytanie Przedsiębiorca prowadzi działalność z zakresu wykonywania instalacji wodno-kanalizacyjnych, cieplnych, gazowych i klimatyzacyjnych (PKD 43.22.Z). Jaką stawką ryczałtu powinna być opodatkowana... »


Czy przedsiębiorca w okresie pobierania zasiłku macierzyńskiego może prowadzić firmę

Czy przedsiębiorca w okresie pobierania zasiłku macierzyńskiego może prowadzić firmę »


Okres bezrobocia a staż pracy

Pytanie Czy jak pracownik przebywał na urlopie dla bezrobotnych płatnym, to ten okres zaliczyć mu do obliczenia wymiaru urlopu wypoczynkowego? »


Pamiętaj o 6 ważnych formalnościach, których trzeba dokonać w związku z zakończeniem stosunku pracy

Pytanie Pracodawca kończy z pracownikiem umowę o pracę z dniem 15-07-2019 r. Był zatrudniony od 04-12-2018 r. do 15-07-2019 r. Jakie dokumenty należy stworzyć dla pracownika? Dokumentacja u... »


Sprawdź, czy w kosztach musisz ująć wartość otrzymanych gratisów

Pytanie Podatnik będący VAT-owcem i rozliczający się na PKPiR otrzymuje czasami nieodpłatnie towar tzw. gratisy. W tym konkretnym przypadku są to napoje z Coca Coli. Podatnik rejestruje sprzedaż w... »


Dział: Zawsze pod ręką

Wskaźnik waloryzacji podstawy zasiłku chorobowego

Wskaźnik waloryzacji podstawy zasiłku chorobowego »


Dział: Kalendarz

5 sierpnia 2019 r.

5 sierpnia 2019 r. »


Nr 748 - 5 sierpnia 2019 r.

UWAGA! Niższa stawka PIT i wyższe koszty uzyskania przychodów od 1 października 2019 r.
 • W serwisie:

  Aktualny numer Aktualny numer Archiwum numerów Archiwum numerów Tematyka Tematyka O publikacji O publikacji Regulamin Regulamin Reklama Reklama Aktualny numer Archiwum numerów Tematyka O publikacji Regulamin Reklama
 • Wip:

  www.wip.pl www.wip.pl www.wiedzaipraktyka.pl www.wiedzaipraktyka.pl www.wip.pl www.wiedzaipraktyka.pl
 • Publikacje:

  Personel od a do z Personel od a do z Prawo pracy w pytaniach i odpowiedziach Prawo pracy w pytaniach i odpowiedziach Prawo pracy w orzeczeniach sądu najwyższego Prawo pracy w orzeczeniach sądu najwyższego Dokumentacja kadrowa Dokumentacja kadrowa Personel od a do z Prawo pracy w pytaniach i odpowiedziach Prawo pracy w orzeczeniach sądu najwyższego Dokumentacja kadrowa
 • Portale:

  Portal FK Portal FK Portal Oświatowy Portal Oświatowy Portal BHP Portal BHP Portal ZP Portal ZP Portal Kadrowy Portal Kadrowy Portal Spółka z o.o. Portal Spółka z o.o. Portal RB Portal RB Portal FK Portal Oświatowy Portal BHP Portal ZP Portal Kadrowy Portal Spółka z o.o. Portal RB
Copyright © Elektroniczny Serwis Księgowego