Elektroniczny Serwis Księgowego

» wyszukiwanie zaawansowane
Zarejestruj sięAby skorzystać
z pełnej wersji serwisu

Nr 750 - 19 sierpnia 2019 r.

Temat numeru

Spis treści

Dział: Nowości

Czy zwolnienie z PIT dla młodych obejmuje świadczenie z ZFŚS oraz pakiet medyczny

Obowiązujące od 1 sierpnia br. przepisy zwalniające z PIT dla młode osób budzą wątpliwości czy należy tym zwolnieniem objąć także świadczenia z ZFŚS oraz pakiet medyczny finansowany w całości ze... »


Od 2020 r. wzrosną kary za błędy podatkowe. Do jakiej wysokości

Od nowego roku ma się zwiększyć zagrożenie karami pieniężnymi za wykroczenia i przestępstwa skarbowe. Ma to związek z proponowanym wzrostem minimalnego wynagrodzenia do 2.450 zł, które jest podstawą... »


Uwaga! Nowa forma składania sprawozdań finansowych od 1 stycznia 2020 r.

Niedawno wpłynął do sejmu projekt ustawy o uchyleniu ustawy o specjalnym podatku węglowodorowym oraz o zmianie niektórych innych ustaw. Oprócz zmian w zakresie podatku węglowodorowego i podatku od... »


Będą uproszczenia w składaniu CIT-8. Zmiany już od 1 stycznia 2020 r.

Uwaga, projekt ustawy o uchyleniu ustawy o specjalnym podatku węglowodorowym oraz o zmianie niektórych innych ustaw, oprócz zmian w zakresie podatku węglowodorowego i podatku od wydobycia niektórych... »


Dział: Najnowsze orzeczenia

Uwaga! Jeżeli nie ma dowodów sąd sam ustali wynagrodzenie należne dla pracowników

Z wyroku Sądu Najwyższego wynika, że jeżeli nie ma ewidencji czasu pracy i innych dowodów na wykonywanie pracy w określonym wymiarze i godzinach to wysokość wynagrodzenia należnego pracownikowi za... »


Dział: Najnowsze interpretacje

Czy podlega oskładkowaniu korzystanie z samochodów służbowych do celów prywatnych

Podatnik zamierzał umożliwić pracownikom, którym powierzył samochody służbowe - korzystanie z nich do celów prywatnych. We wniosku skierowanym do ZUS zastanawiał się, czy ma obowiązek uwzględnić w... »


Dział: Przykład księgowania

Jak zaksięgować zwrot towarów

Pytanie Mam problem dotyczący ujęcia operacji zwrotu towaru. Ta operację ujęłam w następujący sposób: 1) Wystawienie faktury FS 1691 na 19,98 zł, którą zaksięgowałam: WN 401-MA 201. 2) Zapłata za... »


Dział: Pytania i odpowiedzi

Sprawdź, czy przedsiębiorca po likwidacji firmy ma prawo do świadczenia emerytalnego

Pytanie Czy osoba prowadząca działalność, może, po likwidacji działalności skorzystać ze świadczenia emerytalnego? »


Czy dochody z działalności gospodarczej zostaną objęte od 1 października 2019 r. stawką 17%

Pytanie Czy obniżenie stawki podatku do 17% obejmie też dochody z działalności gospodarczej? Jeżeli tak to w jaki sposób będą naliczane zaliczki na podatek od października 2019 r.? »


Sprawdź, czy pracownikom należy wskazać konkretny dzień wypłaty wynagrodzenia

Pytanie Zgodnie z art 29 § 3 pkt 2 Kodeksu pracy należy wskazać „częstotliwość wypłat wynagrodzenia za pracę". W regulaminie pracy naszej spółki jest zapis dotyczący ustalonego terminu i... »


Upewnij się, czy firma może zastosować równoważny czas pracy dla kierowców wykonujących transport drogowy krajowy i międzynarodowy

Pytanie Chcielibyśmy zastosować równoważny czas pracy dla kierowców wykonujących transport drogowy krajowy i międzynarodowy, samochodami ciężarowymi powyżej 3,5 tony. Znalazłam artykuł, w którym... »


Czy kupno usług od kontrahenta unijnego nie posiadającego VAT UE spowoduje obowiązek ujęcia tej transakcji w deklaracji VAT-7K

Pytanie Przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą rozliczający się metodą kasową kwartalną i opłacający podatek liniowy 19% będący zarejestrowanym podatnikiem VAT UE kupuje od... »


Upewnij się, czy przedsiębiorca prowadzący sprzedaż wysyłkową musi posiadać kasę online

Pytanie Od 1 stycznia 2020 r. ustawodawca określa grupę podmiotów które zobowiązane są do wymiany kasy fiskalnej na kasę online. Proszę o informacje czy w grupie tej znajdują się też osoby prowadzące... »


Sprawdź, od kiedy fryzjerzy muszą posiadać kasę online

Pytanie Osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą (fryzjer) rozlicza się na karcie podatkowej i posiada kasę fiskalną. Od kiedy musi mieć kasę fiskalną online? Czy będąc na karcie... »


Upewnij się, w jakiej wysokości wspólnik spółki jawnej może zaliczyć do kosztów wydatki eksploatacyjne z tytułu używania samochodu prywatnego i czy musi prowadzić kilometrówkę

Pytanie Wspólnik spółki jawnej używa prywatny samochód w prowadzonej działalności gospodarczej. Prowadzi usługi budowlane, więc przejazdy odbywają się na budowy, spotkania biznesowe. Czy koszt (km... »


Dział: Zawsze pod ręką

Wysokość kwot wolnych od potrąceń

sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych,sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia... »


Dział: Kalendarz

20 sierpnia 2019 r.

20 sierpnia 2019 r. »


Nr 750 - 19 sierpnia 2019 r.

Czy kontrolowanie pracowników na zwolnieniach lekarskich to obowiązek czy prawo pracodawcy
 • W serwisie:

  Aktualny numer Aktualny numer Archiwum numerów Archiwum numerów Tematyka Tematyka O publikacji O publikacji Regulamin Regulamin Reklama Reklama Aktualny numer Archiwum numerów Tematyka O publikacji Regulamin Reklama
 • Wip:

  www.wip.pl www.wip.pl www.wiedzaipraktyka.pl www.wiedzaipraktyka.pl www.wip.pl www.wiedzaipraktyka.pl
 • Publikacje:

  Personel od a do z Personel od a do z Prawo pracy w pytaniach i odpowiedziach Prawo pracy w pytaniach i odpowiedziach Prawo pracy w orzeczeniach sądu najwyższego Prawo pracy w orzeczeniach sądu najwyższego Dokumentacja kadrowa Dokumentacja kadrowa Personel od a do z Prawo pracy w pytaniach i odpowiedziach Prawo pracy w orzeczeniach sądu najwyższego Dokumentacja kadrowa
 • Portale:

  Portal FK Portal FK Portal Oświatowy Portal Oświatowy Portal BHP Portal BHP Portal ZP Portal ZP Portal Kadrowy Portal Kadrowy Portal Spółka z o.o. Portal Spółka z o.o. Portal RB Portal RB Portal FK Portal Oświatowy Portal BHP Portal ZP Portal Kadrowy Portal Spółka z o.o. Portal RB
Copyright © Elektroniczny Serwis Księgowego