Elektroniczny Serwis Księgowego

» wyszukiwanie zaawansowane
Zarejestruj sięAby skorzystać
z pełnej wersji serwisu

Nr 752 - 2 września 2019 r.

Temat numeru

Spis treści

Dział: Nowości

Nowy wykaz podatników VAT - zmiany już od 1 września 2019 r.

Od 1  września 2019 r. wchodzą w życie zmiany w treści art. 96b ustawy o VAT. Zmieniły się w związku z tym zasady prowadzenia wykazu podatników VAT. Poznaj obowiązujące zmiany. »


Uwaga! Zmiany w VAT: sprawdź, co się zmieni w kwestii wyrejestrowania z VAT

Ustawa z 4 lipca 2019 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw przewiduje zmiany m.in. w odniesieniu do wyrejestrowania podatników VAT. Przepisy zaczną obowiązywać... »


Jest nowy certyfikat klucza publicznego do JPK i nowa struktura dla faktur VAT-RR

Ministerstwo Finansów poinformowało o zmianie certyfikatu klucza publicznego do środowiska produkcyjnego JPK. Nowy certyfikat obowiązuje od 23 sierpnia 2019 r. W aplikacjach wykorzystywanych do... »


Uwaga! Przedsiębiorcy mogą samodzielnie tworzyć dokumenty elektroniczne z ZUS

ZUS wprowadził samoobsługę na profilach płatników składek na PUE. Nowa usługa pozwala na samodzielne tworzenie elektronicznych dokumentów z wybranymi danymi z konta w ZUS. Dowiedz się więcej na ten... »


Dział: Najnowsze interpretacje

Zobacz, czy można w trakcie roku zmienić sposób opodatkowania działalności

Przedsiębiorca likwiduje biznes w trakcie roku i po przerwie w tym samym roku otwiera nową działalność. Czy w nowo otwartym przedsiębiorstwie może zmienić formę opodatkowania? Sprawdźmy, jakie jest... »


Czy wydatki na pakiety medyczne pozwolą na odliczenia

Czy wydatki poniesione na zakup pakietów medycznych oraz karnetów sportowych, zarówno w części przypadającej na pracowników, jak i na członków ich rodzin, będą stanowiły koszty podatkowe? Poznaj... »


Czy składka na ubezpieczenie na życie powinna być wliczona do podstawy wymiaru za okres nieobecności pracownika

Pracodawca opłacający za pracowników składki na życie, uważał, że należy je włączyć do podstawy wymiaru składek nawet wtedy, kiedy pracownicy są nieobecni w pracy z powodu choroby lub przebywania na... »


Dział: Najnowsze orzeczenia

Zdaniem SN: Wniosek o upadłość nie zwalnia zarządu od odpowiedzialności za długi wobec FGŚP

Sąd Najwyższy uważa, że Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych ma prawo żądać od spółki, która złożyła wniosek o ogłoszenie upadłości, aby zwróciła mu środki, jakie przekazała do ZUS, do... »


Dział: Przykład księgowania

Dowiedz się, kiedy podatnik może użyczyć synowi samochód z 50% odliczeniem VAT i jak to wykazać w PKPiR

Pytanie Podatniczka prowadzi działalność gospodarczą i rozlicza się na PKPiR. Zakupiła samochód na umowę kupna sprzedaży (nazwa firmy to imię i nazwisko), a na umowie wskazano NIP. Czy w takiej... »


Dział: Pytania i odpowiedzi

Dowiedz się, czy sprzedaż płyt CD ze zdjęciami podlega VAT od 1 września 2019 r.

Pytanie Czy sprzedaż płyt CD-R z nagranymi plikami zdjęć w zakładzie fotograficznym od 1 września 2019 r. jest obowiązkowo objęta podatkiem VAT? Czy taki podmiot musi się zarejestrować do... »


Czy podatnik sprzedający towar przez internet jest zwolniony z VAT od 1 września 2019 r.

Pytanie Firma posiada działalność sprzedaż sprzętu AGD. Nie posiada sklepu, sprzedaje z domu i towar zawozi do klienta. Jest to towar sprowadzany z Niemiec nowy lub używany. Czy jeśli nie będą... »


Czy można zatrudnić 15-letnią osobę

Pytanie Czy 15-latek może podjąć pracę i jakiego charakteru może to być praca? Od którego roku można skorzystać z obowiązujących przepisów, które weszły od 1 sierpnia 2019 r.? »


W jakiej sytuacji składka na ubezpieczenie na życie dla pracowników jest zwolniona z ZUS

Pytanie Spółka komandytowa zawarła umowę ubezpieczenia na życie z firmą ubezpieczeniową, dla swoich pracowników zatrudnionych na umowy o pracę. Spółka na dzień 31 lipca 2019 r. zatrudniała 21... »


Dział: Zawsze pod ręką

Urlop ojcowski

Od 2 stycznia 2016 r. pracownik - ojciec wychowujący dziecko ma prawo do urlopu ojcowskiego w wymiarze 2 tygodni, nie dłużej jednak niż: »


Dział: Kalendarz

2 września 2019 r.

2 września 2019 r. »


5 września 2019 r.

5 września 2019 r. »


Nr 752 - 2 września 2019 r.

Poznaj rachunkowe konsekwencje niewykorzystanych urlopów
 • W serwisie:

  Aktualny numer Aktualny numer Archiwum numerów Archiwum numerów Tematyka Tematyka O publikacji O publikacji Regulamin Regulamin Reklama Reklama Aktualny numer Archiwum numerów Tematyka O publikacji Regulamin Reklama
 • Wip:

  www.wip.pl www.wip.pl www.wiedzaipraktyka.pl www.wiedzaipraktyka.pl www.wip.pl www.wiedzaipraktyka.pl
 • Publikacje:

  Personel od a do z Personel od a do z Prawo pracy w pytaniach i odpowiedziach Prawo pracy w pytaniach i odpowiedziach Prawo pracy w orzeczeniach sądu najwyższego Prawo pracy w orzeczeniach sądu najwyższego Dokumentacja kadrowa Dokumentacja kadrowa Personel od a do z Prawo pracy w pytaniach i odpowiedziach Prawo pracy w orzeczeniach sądu najwyższego Dokumentacja kadrowa
 • Portale:

  Portal FK Portal FK Portal Oświatowy Portal Oświatowy Portal BHP Portal BHP Portal ZP Portal ZP Portal Kadrowy Portal Kadrowy Portal Spółka z o.o. Portal Spółka z o.o. Portal RB Portal RB Portal FK Portal Oświatowy Portal BHP Portal ZP Portal Kadrowy Portal Spółka z o.o. Portal RB
Copyright © Elektroniczny Serwis Księgowego