Elektroniczny Serwis Księgowego

» wyszukiwanie zaawansowane
Zarejestruj sięAby skorzystać
z pełnej wersji serwisu

Nr 753 - 9 września 2019 r.

Temat numeru

Spis treści

Dział: Nowości

Już od października niższa stawka PIT

Zmiany w PIT, które obniżają z 18 do 17 % stawkę PIT zostały już uchwalone przez Sejm. Wypadkową okresu obowiązywania stawki 18% oraz stawki 17% – w odniesieniu do dochodów dotyczących całego roku... »


Od 1 września 2019 r. jest już dostępny jeden wykaz podatników VAT

Już działa elektroniczny wykaz podatników VAT.  Jest to połączony wykaz podmiotów zarejestrowanych, niezarejestrowanych oraz wykreślonych i przywróconych do rejestru VAT. »


Upewnij się, jak wprowadzić PPK w firmie od 1 stycznia 2020 roku

Pracodawcy zatrudniający na dzień 30 czerwca 2019 r. co najmniej 50 osób mają obowiązek od 1 stycznia 2020 r. wprowadzić pracownicze plany kapitałowe. Jak wygląda to pod względem technicznym, kiedy na... »


Czy pamiętasz o zmianach w wydawaniu świadectwa pracy obowiązujących od 7 września 2019 r.?

Przypominamy, że od 7 września 2019 r. weszła w życie kolejna reforma przepisów rozporządzenia z 30 grudnia 2016 r. w sprawie świadectwa pracy. Jakie zmiany wprowadza? »


Dział: Najnowsze orzeczenia

Dowiedz się, kiedy usługa dotycząca opłat parkingowych wymaga ewidencji na kasie

Zdaniem NSA pobór opłat parkingowych z pomocą pracownika parkingu nie zwalnia z ewidencji na kasie fiskalnej. Poznaj szczegóły sprawy i sprawdź komentarz eksperta. »


Dział: Najnowsze interpretacje

ZUS znowu potwierdził, że składki na ZUS za cudzoziemców spoza UE są obowiązkowe

Składki na ZUS za zatrudnionych cudzoziemców spoza UE są obowiązkowe, a fakt, że, ich pobyt w Polsce nie ma charakteru stałego nie ma znaczenia. Sprawdź, czy są przypadki, kiedy nie ma obowiązku... »


Dział: Przykład księgowania

Księgowa pomniejszając kapitał zapasowy postąpiła nieprawidłowo. Jak poprawić błąd

Pytanie Mamy pytanie odnośnie spółki z o.o. która przez sporo lat wypracowując zysk przekazywała to na kapitał zapasowy, potem osiągała straty i w uchwale był zapis, że będzie strata pokrywana z... »


Dział: Pytania i odpowiedzi

Upewnij się, jak udzielić urlopu dla pracownika zatrudnionego od 1 września 2019 r. po zakończeniu nauki zawodu

Pytanie Od 1 września 2019 r. planujemy zatrudnić w oparciu o umowę o pracę osobę, która odbywała u nas 3 letnią naukę zawodu, która zakończy się 31 sierpnia 2019 r. Jak rozliczamy urlop takiej osoby... »


Dowiedz się, czy od wynagrodzenia chorobowego dla młodego pracownika nalicza się zerowy PIT

Pytanie Pracownik w wieku 24 lat w sierpniu br. złożył oświadczenie o niepobieraniu zaliczki na podatek dochodowy. We wrześniu br. ma 2 dni zwolnienia lekarskiego (w tym roku jeszcze nie chorował... »


Emeryt dorabiający na emeryturze może liczyć na zwiększenie świadczenia

Pytanie Kobieta urodzona 22 lutego 1959 r. posiada pełną emeryturę w wysokości 2.000 zł. Czy jeśli teraz będzie dorabiać na emeryturze najniższe minimalne wynagrodzenie – 2.250 zł brutto, to ile... »


Od kiedy można zastosować ulgę na zakup kasy fiskalnej online

Pytanie Przedsiębiorca świadczący usługi m.in. gastronomiczne i hotelarskie jest zobowiązany do wymiany kas fiskalnych na kasy nowego typu. Obowiązek ewidencji przy użyciu nowych kas w zakresie usług... »


W jakim miesiącu odliczyć VAT z faktury

Pytanie Podatnik dokonuje przedpłaty na konto Flotexu na paliwo do samochodów ciężarowych do kart przy pomocy których kierowcy tankują paliwo nie płacąc gotówką tylko kartą przypisaną do... »


Przedsiębiorca świadczy usługi naprawy pojazdów silnikowych. Sprawdź, czy musi wymienić wszystkie kasy fiskalne

Pytanie Spółka z o.o. działająca w branży motoryzacyjnej prowadzi warsztat samochodowy, stację diagnostyczną oraz sklep z częściami samochodowymi. Wszystko znajduje się pod jednym adresem, jednak... »


Dział: Zawsze pod ręką

Uwaga! miana wysokości składek na ubezpieczenia społeczne młodocianych pracowników

Od 1 września br. zmieniły się składki na ubezpieczenia dla pracowników młodocianych. Poznaj aktualne wskaźniki. »


Dział: Kalendarz

9 września 2019 r.

9 września 2019 r. »


10 września 2019 r.

10 września 2019 r. »


Nr 753 - 9 września 2019 r.

Uwaga na błędny zapis w ustawie – dotyczy mechanizmu podzielonej płatności
 • W serwisie:

  Aktualny numer Aktualny numer Archiwum numerów Archiwum numerów Tematyka Tematyka O publikacji O publikacji Regulamin Regulamin Reklama Reklama Aktualny numer Archiwum numerów Tematyka O publikacji Regulamin Reklama
 • Wip:

  www.wip.pl www.wip.pl www.wiedzaipraktyka.pl www.wiedzaipraktyka.pl www.wip.pl www.wiedzaipraktyka.pl
 • Publikacje:

  Personel od a do z Personel od a do z Prawo pracy w pytaniach i odpowiedziach Prawo pracy w pytaniach i odpowiedziach Prawo pracy w orzeczeniach sądu najwyższego Prawo pracy w orzeczeniach sądu najwyższego Dokumentacja kadrowa Dokumentacja kadrowa Personel od a do z Prawo pracy w pytaniach i odpowiedziach Prawo pracy w orzeczeniach sądu najwyższego Dokumentacja kadrowa
 • Portale:

  Portal FK Portal FK Portal Oświatowy Portal Oświatowy Portal BHP Portal BHP Portal ZP Portal ZP Portal Kadrowy Portal Kadrowy Portal Spółka z o.o. Portal Spółka z o.o. Portal RB Portal RB Portal FK Portal Oświatowy Portal BHP Portal ZP Portal Kadrowy Portal Spółka z o.o. Portal RB
Copyright © Elektroniczny Serwis Księgowego