Elektroniczny Serwis Księgowego

» wyszukiwanie zaawansowane
Zarejestruj sięAby skorzystać
z pełnej wersji serwisu

Nr 754 - 16 września 2019 r.

Temat numeru

Spis treści

Dział: Przykład księgowania

Na jakich kontach dokonać księgowania operacji

Pytanie Otrzymaliśmy na konto bankowe VAT-u wpłatę VAT za fakturę, którą wystawiliśmy, następnie zapłaciliśmy za inną fakturę i przekazaliśmy ten VAT. Na jakich kontach mam zaksięgować tą operację... »


Dział: Zawsze pod ręką

Do 30 września br. trzeba udzielić pracownikom urlopu za poprzedni rok

Rezerwa na niewykorzystane urlopy to, w świetle art. 39 ust. 2 ustawy o rachunkowości (dalej: uor), rozliczenie międzyokresowe bierne. Dotyczy ono bowiem podstawowej działalności operacyjnej jednostki... »


Dział: Kalendarz

16 września 2019 r.

16 września 2019 r. »


20 września 2019 r.

20 września 2019 r. »


Dział: Pytania i odpowiedzi

Kiedy rezygnacja z etatu w 2019 roku daje prawo do przejścia na „mały ZUS” od 2020 roku

Pytanie Osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą przez 36 miesięcy opłacająca tylko składkę zdrowotną, ponieważ jest zatrudniona na pełnym etacie chce od 2020 roku przejść na tzw... »


Upewnij się, w której części akt osobowych przechowywać skierowania na badania lekarskie

Pytanie W jakiej części akt osobowych powinno się przechowywać skierowania na badania wstępne, okresowe i kontrolne pracownika wraz z orzeczeniem lekarskim? »


Niezarejestrowany podatnik VAT może być zobowiązany do dokonywania płatności z zastosowaniem mechanizmu podzielonej płatności od 1 listopada 2019 r.

Pytanie Czy obowiązkowy split payment od listopada br. dotyczy wyłącznie czynnych podatników VAT? Co oznacza stwierdzenie: „split payment obejmie transakcje dokonane pomiędzy podatnikami"? Czy... »


Czy możesz przekazać środki zgromadzone na rachunku VAT w jednym banku na rachunek VAT w drugim banku?

Pytanie Przedsiębiorca posiada dwa rachunki bankowe. W obu otrzymuje wpłaty od odbiorców. W jednym banku rachunek split payment jest oprocentowany. Czy istnieje możliwość przekazania środków... »


Dział: Nowości

Jakie będą zmiany w zakresie raportowania schematów podatkowych

Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o wymianie informacji podatkowych z innymi państwami oraz niektórych innych ustaw... »


Jakie są obowiązki przy wznowieniu biznesu

Przedsiębiorca, który zawiesił prowadzenie firmy nie powinien wykonywać działalności gospodarczej ani osiągać z niej bieżących przychodów. Co trzeba zrobić, aby wznowić działalność? »


Jest już nowa aplikacja e-Sprawozdania Finansowe

Ministerstwo Finansów udostępniło nową aplikację do tworzenia i przesyłania e-Sprawozdań Finansowych do Szefa KAS. Aplikacja umożliwia sporządzenie sprawozdania zgodnie z nowymi strukturami... »


Wzrost płacy minimalnej od nowego roku

Na posiedzeniu 10 września 2019 r. rząd przyjął rozporządzenie w sprawie wzrostu płacy minimalnej do 2.600 zł w 2020 r. »


Od nowego roku składki na ZUS dla firm pójdą w górę

Przedsiębiorcy opłacający składki na ZUS na preferencyjnych zasadach od 1 stycznia 2020 r. zapłacą dużo więcej niż początkowo było to planowane. Wszystko za sprawą podwyżki minimalnego wynagrodzenia... »


Co z 50% kosztami uzyskania z praw autorskich w przypadku ulgi w PIT dla młodych pracowników

Przypominamy, że w przypadku zastosowania zwolnienia z podatku dla przychodów otrzymywanych przez podatnika do ukończenia 26. roku życia, suma łącznych 50% kosztów uzyskania przychodów oraz przychodów... »


Nr 754 - 16 września 2019 r.

Uwaga! Od nowego roku najnowsza PKWiU 2015 zacznie obowiązywać także w podatkach dochodowych
 • W serwisie:

  Aktualny numer Aktualny numer Archiwum numerów Archiwum numerów Tematyka Tematyka O publikacji O publikacji Regulamin Regulamin Reklama Reklama Aktualny numer Archiwum numerów Tematyka O publikacji Regulamin Reklama
 • Wip:

  www.wip.pl www.wip.pl www.wiedzaipraktyka.pl www.wiedzaipraktyka.pl www.wip.pl www.wiedzaipraktyka.pl
 • Publikacje:

  Personel od a do z Personel od a do z Prawo pracy w pytaniach i odpowiedziach Prawo pracy w pytaniach i odpowiedziach Prawo pracy w orzeczeniach sądu najwyższego Prawo pracy w orzeczeniach sądu najwyższego Dokumentacja kadrowa Dokumentacja kadrowa Personel od a do z Prawo pracy w pytaniach i odpowiedziach Prawo pracy w orzeczeniach sądu najwyższego Dokumentacja kadrowa
 • Portale:

  Portal FK Portal FK Portal Oświatowy Portal Oświatowy Portal BHP Portal BHP Portal ZP Portal ZP Portal Kadrowy Portal Kadrowy Portal Spółka z o.o. Portal Spółka z o.o. Portal RB Portal RB Portal FK Portal Oświatowy Portal BHP Portal ZP Portal Kadrowy Portal Spółka z o.o. Portal RB
Copyright © Elektroniczny Serwis Księgowego