Elektroniczny Serwis Księgowego

» wyszukiwanie zaawansowane
Zarejestruj sięAby skorzystać
z pełnej wersji serwisu

Nr 755 - 23 września 2019 r.

Temat numeru

Spis treści

Dział: Nowości

Uwaga! Nowelizacja ustawy o VAT wprowadzająca split payment została opublikowana

Kolejny pakiet zmian w VAT został już opublikowany w Dzienniku Ustaw. Chodzi o ustawę z 9 sierpnia 2019 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 13... »


Niższa stawka PIT już od 1 października br. Prezydent już podpisał ustawę

Nowelizacja ustawy o PIT zakłada obniżenie niżej stawki podatku w skali podatkowej, z 18% do 17%, przy jednoczesnym pozostawieniu stawki 32% dla dochodów przekraczających 85.528 zł. Wzrosną też... »


Wzrosną kary za błędy podatkowe. Zmiany już od 1 stycznia 2020 roku

W przyszłym roku zwiększy się zagrożenie karami pieniężnymi za wykroczenia i przestępstwa skarbowe. Ma to związek ze wzrostem minimalnego wynagrodzenia do 2.600 zł, które jest podstawą wyliczenia... »


Od 1 października 2019 r. zmiany przy składaniu wniosków dotyczących wiążącej informacji taryfowej WIT

Po 30 września 2019 r. wnioski o udzielenie wiążących informacji taryfowych (WIT) będą mogły być składane wyłącznie w formie elektronicznej za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych... »


Od 15 października 2019 r. będą nowe formularze CIT

Ministerstwo Finansów, wdrażając w praktyce ostatnie zmiany w podatku dochodowym od osób prawnych, przygotowało projekty nowych formularzy i załączników do zeznań podatkowych CIT/PM, CIT/IP oraz... »


Będą nowe wzory CIT-CFC i PIT-CFC

Minister finansów przygotował projekty rozporządzeń w sprawie wzorów zeznań o wysokości osiągniętego dochodu z zagranicznej jednostki kontrolowanej należnego podatku CIT i PIT. Sprawdź, od kiedy... »


W przyszłym roku podatnik będzie miał indywidualny numer rachunku podatkowego

Z dniem 1 stycznia 2020 r. wejdzie w życie nowy art. 61b Ordynacji podatkowej. Przepis ten zakłada wprowadzenie indywidualnego rachunku podatkowego. Indywidualny rachunek podatkowy ma być... »


Zniesienie limitu 30-krotności spowoduje zwiększenie kosztów wynagrodzeń firm z tytułu ZUS

W projekcie budżetu na przyszły rok kalendarzowy zaproponowano zniesienie limitu podstawy obliczania składek na ubezpieczenie społeczne, który obecnie wynosi 30-krotność prognozowanego przeciętnego... »


Do przywrócenia rejestracji podatnika VAT czasem wystarczy wniosek

Od 1 września 2019 r. przywrócenie rejestracji podatników jako podatników VAT czynnych w niektórych przypadkach wymaga złożenia wniosku. Sprawdźmy, jak przygotować taki wniosek. »


Dział: Najnowsze interpretacje

Czy zakup hulajnogi można uznać za koszt uzyskania przychodu

Coraz więcej przedsiębiorców wybiera hulajnogę elektryczną jako sposób dotarcia do swoich klientów. Poznaj stanowisko organów podatkowych i dowiedz się, czy taki wydatek można zaliczyć do kosztów... »


Dział: Przykład księgowania

Jak prawidłowo dokonać księgowania zakupu materiałów biurowych na potrzeby własne jednostki

Pytanie Jak należy prawidłowo księgować zakup materiałów biurowych na potrzeby własne jednostki? Czy przy księgowaniu należy stosować konto 310 (Rozliczenie zakupu materiałów)? »


Dział: Pytania i odpowiedzi

Od kiedy podatnicy świadczący usługi napraw pojazdów samochodowych mają obowiązek używania kas online?

Pytanie Spółka z o.o. działająca w branży motoryzacyjnej prowadzi warsztat samochodowy, stację diagnostyczną oraz sklep z częściami samochodowymi. Wszystko znajduje się pod jednym adresem, jednak... »


Jakie konsekwencje w VAT powoduje śmierć czynnego podatnika

Pytanie Podatnik VAT czynny zmarł 21 sierpnia 2019 r. W sierpniu do momentu śmierci były wystawione faktury VAT. Czy za sierpień powinna być złożona deklaracja VAT-7 i zapłacony podatek VAT? »


Czy pracodawca może wliczyć odprawę emerytalną do kosztów firmy

Pytanie Czy odprawa emerytalna to koszt pracodawcy? Czy pracodawca ją wypłaca a potem w rozliczeniu składek pomniejsza o tę kwotę składki do zapłaty tak jak jest w przypadku zasiłku... »


Ile dni urlopu udzielić pracownikowi, który pracował i pobierał naukę

Pytanie Pracownik zatrudniony jest w oparciu o umowę o pracę od 1 stycznia 2016 r. do nadal. Pracownik ukończył następujące szkoły: w 2011 r. – technikum 3 lata, w 2013 r. – dwuletnie liceum... »


Czy można wysłać pracownikowi scan świadectwa pracy

Pytanie Czy scan świadectwa pracy ze wszystkimi pieczątkami i podpisami oraz podpisany podpisem elektronicznym można wysłać mailem i czy jest on traktowany jak oryginał? »


Dział: Zawsze pod ręką

Czy można zwolnienie lekarskie zastąpić urlopem

Po przedstawieniu przez pracownika zaświadczenia potwierdzającego zdolność do pracy od określonej daty nie ma przeszkód prawnych do udzielenia w tym czasie urlopu wypoczynkowego. Pracownik będzie... »


Dział: Kalendarz

25 września 2019 r.

25 września 2019 r. »


Nr 755 - 23 września 2019 r.

Sprawdź na przykładach jak obliczyć wynagrodzenie pracownika po zmianach wskaźników podatkowych i płacy minimalnej od 2020 roku
 • W serwisie:

  Aktualny numer Aktualny numer Archiwum numerów Archiwum numerów Tematyka Tematyka O publikacji O publikacji Regulamin Regulamin Reklama Reklama Aktualny numer Archiwum numerów Tematyka O publikacji Regulamin Reklama
 • Wip:

  www.wip.pl www.wip.pl www.wiedzaipraktyka.pl www.wiedzaipraktyka.pl www.wip.pl www.wiedzaipraktyka.pl
 • Publikacje:

  Personel od a do z Personel od a do z Prawo pracy w pytaniach i odpowiedziach Prawo pracy w pytaniach i odpowiedziach Prawo pracy w orzeczeniach sądu najwyższego Prawo pracy w orzeczeniach sądu najwyższego Dokumentacja kadrowa Dokumentacja kadrowa Personel od a do z Prawo pracy w pytaniach i odpowiedziach Prawo pracy w orzeczeniach sądu najwyższego Dokumentacja kadrowa
 • Portale:

  Portal FK Portal FK Portal Oświatowy Portal Oświatowy Portal BHP Portal BHP Portal ZP Portal ZP Portal Kadrowy Portal Kadrowy Portal Spółka z o.o. Portal Spółka z o.o. Portal RB Portal RB Portal FK Portal Oświatowy Portal BHP Portal ZP Portal Kadrowy Portal Spółka z o.o. Portal RB
Copyright © Elektroniczny Serwis Księgowego