Elektroniczny Serwis Księgowego

» wyszukiwanie zaawansowane
Zarejestruj sięAby skorzystać
z pełnej wersji serwisu

761 - 4 listopada 2019 r.

Temat numeru

Spis treści

Dział: Zawsze pod ręką

Wysokość kwot wolnych od potrąceń

Z wynagrodzenia za pracę – po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne oraz zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych – podlegają potrąceniu następujące należności:sumy egzekwowane na mocy... »


Dział: Kalendarz

5 listopada 2019 r.

5 listopada 2019 r. »


7 listopada 2019 r.

7 listopada 2019 r. »


Dział: Przykład księgowania

Prowadzenie PKPiR przy rozszerzeniu działalności

Pytanie Pytanie dotyczy jednoosobowej działalności gospodarczej prowadzonej przez osobę fizyczną. Osoba ta aktualnie prowadzi działalność handlową, rozlicza się podatkiem liniowym, jest vatowcem... »


Przekroczenie limitu przychodów a prowadzenie ksiąg rachunkowych

Pytanie Mam zapytanie dotyczące liczenia limitu, który obliguje do zaprowadzenia ksiąg rachunkowych. Otóż mam taką sytuację , iż osoba fizyczna prowadzi działalność gospodarczą: (oznaczę ją literką... »


Dział: Pytania i odpowiedzi

Czy zawsze od 1 listopada trzeba obowiązkowo oznaczać faktury wyrazami „mechanizm podzielonej płatności”

Pytanie Nasza spółka wykonuje jako podwykonawca kompleksowe usługi budowlanomontażowe z obecnego załącznika 14 ustawy o vat (od 01.11.2019 będzie to załącznik nr 15) na podstawie umów o roboty... »


Mechanizm odwrotnego obciążenia a roboty wykonane w październiku

Pytanie Nasza spółka wykonuje jako podwykonawca kompleksowe usługi budowlano -montażowe z obecnego załącznika 14 ustawy o vat (od 01.11.2019 będzie to zał.15) na podstawie Umów o roboty zawartych z... »


Zaliczki otrzymane przed 1 listopada 2019 r. a nowe przepisy dotyczące obowiązku stosowania mechanizmu podzielonej płatności

Pytanie Nasza spółka wykonuje jako podwykonawca kompleksowe usługi budowlano -montażowe z obecnego załącznika 14 ustawy o vat (od 01.11.2019 będzie to zał.15) na podstawie Umów o roboty zawartych z... »


Upewnij się, jaki jest prawidłowy odpis na emeryta

Pytanie Czy naliczenie odpisu na ZFŚS na każdego emeryta lub rencistę zwiększa się o dodatkowe 6,25 % odpisu podstawowego, czyli do końca lipca br. jest to 1229,30 zł plus 204,88 zł? Moje pytanie... »


Jak naliczyć odpis na ZFŚS dla nauczycieli i pracowników niepedagogicznych

Pytanie Moje pytanie dotyczy wysokości naliczenia odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych na rok 2020 dla nauczycieli i pracowników niepedagogicznych. Jak je prawidłowo naliczyć? »


Upewnij się, jak wyliczyć wynagrodzenie dla pracownicy, która wróciła z urlopu wychowawczego

Pytanie Proszę o pomoc w wyliczeniu kwot składek na ubezpieczenia odprowadzane od wynagrodzenia. Pracownica przebywała na urlopie wychowawczym do 11.10.2019 r. Od 12.10.2019 r. wróciła do pracy... »


Dział: Najnowsze interpretacje

Czy zagraniczne diety dają prawo do odliczenia. Sprawdźmy

Czasami przedsiębiorca wykonuje zlecenia za granicą. Dowiedz się, czy ma prawo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wartości diet za czas podróży służbowych? W tej sprawie wypowiedział się... »


Dział: Nowości

Uwaga! Od 1 listopada nie będą wydawane interpretacje indywidualne dotyczące stawek VAT

Od 1 listopada 2019 r., w związku z wejściem w życie przepisów dotyczących Wiążącej Informacji Stawkowej (WIS) – nie będą już wydawane interpretacje indywidualne w tym zakresie (tj. w zakresie... »


Jakie sankcje dla nabywcy w razie braku zastosowania obowiązkowego split payment

Nabywca będzie miał obowiązek zastosowania split payment, nawet wtedy gdy sprzedawca zapomniał o adnotacji „mechanizm podzielonej płatności” na fakturze. Dowiedz się więcej o nowych... »


Split payment od 1 listopada. Sprawdź, jak nie narazić się na nadużycia

Od 1 listopada 2019 r. zacznie funkcjonować obowiązkowy split payment w VAT dla niektórych branż. Czy można uniknąć stosowania tego mechanizmu? »


Split payment: Sprawdź, jak rozliczać faktury zaliczkowe wystawione przed 1 listopada

Poznaj Skutki wystawienia faktur zaliczkowych i faktur pro forma przed 1 listopada 2019 r., które dotyczą późniejszych dostaw towarów objętych obowiązkową podzieloną płatnością. »


Nowy wzór deklaracji VAT-14 i VAT-14/A

Resort finansów przygotował projekt w sprawie wzoru deklaracji o należnych kwotach podatku od towarów i usług w przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów objętych pakietem paliwowym. Sprawdź... »


Jest już rozporządzenie ws. nowego JPK_VAT

Od 1 kwietnia 2020 r. duzi przedsiębiorcy, którzy są podatnikami VAT, a od 1 lipca 2020 r. pozostali podatnicy VAT, będą składać nowy JPK_VAT, obejmujący dwie części: deklarację i ewidencję. Zostało... »


Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych to nowe obowiązki dla spółek

Od 13 października 2019 r.  obowiązują przepisy o Centralnym Rejestrze Beneficjentów Rzeczywistych. Data ta wyznacza nowe obowiązki dla polskich spółek, które będą musiały ustalić, kto jest względem... »


Będzie dłuższa ważność banderoli na wyrobach spirytusowych

Do 31 grudnia 2020 r. przedłużono okres ważności znaków akcyzy naniesionych na opakowania jednostkowe wyrobów spirytusowych przed 1 stycznia 2019 r. Rozporządzenie w tej sprawie wydał Minister... »


Czy od dochodów stypendystów NCN pobiera się PIT

Na podstawie nowego rozporządzenia Minister Finansów zaniechał poboru PIT od dochodów z tytułu stypendiów i innych środków finansowych przyznanych w związku z działalnością Narodowego Centrum Nauki... »


Czy odliczanie VAT od samochodów ulegnie zmianie?

Przedsiębiorcom, którzy wykorzystują samochody osobowe do celów mieszanych, a więc zarówno na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej, jak i do osobistego użytku, jeszcze przez co najmniej trzy... »


Jak od 1 listopada 2019 r. zmienią się stawki VAT

Chociaż nowe przepisy określające zakres stosowania stawek VAT wejdą w życie już 1 listopada 2019 r., większość z nich będzie stosowana dopiero od 1 kwietnia 2020 r. Wyjątek dotyczy przepisów... »


761 - 4 listopada 2019 r.

Split payment: Pamiętaj o obowiązkowym oznaczeniu na fakturze
 • W serwisie:

  Aktualny numer Aktualny numer Archiwum numerów Archiwum numerów Tematyka Tematyka O publikacji O publikacji Regulamin Regulamin Reklama Reklama Aktualny numer Archiwum numerów Tematyka O publikacji Regulamin Reklama
 • Wip:

  www.wip.pl www.wip.pl www.wiedzaipraktyka.pl www.wiedzaipraktyka.pl www.wip.pl www.wiedzaipraktyka.pl
 • Publikacje:

  Personel od a do z Personel od a do z Prawo pracy w pytaniach i odpowiedziach Prawo pracy w pytaniach i odpowiedziach Prawo pracy w orzeczeniach sądu najwyższego Prawo pracy w orzeczeniach sądu najwyższego Dokumentacja kadrowa Dokumentacja kadrowa Personel od a do z Prawo pracy w pytaniach i odpowiedziach Prawo pracy w orzeczeniach sądu najwyższego Dokumentacja kadrowa
 • Portale:

  Portal FK Portal FK Portal Oświatowy Portal Oświatowy Portal BHP Portal BHP Portal ZP Portal ZP Portal Kadrowy Portal Kadrowy Portal Spółka z o.o. Portal Spółka z o.o. Portal RB Portal RB Portal FK Portal Oświatowy Portal BHP Portal ZP Portal Kadrowy Portal Spółka z o.o. Portal RB
Copyright © Elektroniczny Serwis Księgowego