Elektroniczny Serwis Księgowego

» wyszukiwanie zaawansowane
Zarejestruj sięAby skorzystać
z pełnej wersji serwisu

Nr 763 - 18 listopada 2019 r.

Temat numeru

Spis treści

Dział: Nowości

Upewnij się, czy zastosujesz mechanizm podzielonej płatności do faktury końcowej na kwotę 5.000 zł

Przypominamy, że obowiązek stosowania mechanizmu podzielonej płatności istnieje po spełnieniu określonych warunków, w tym aby kwota należności ogółem na fakturze przekraczała 15.000 zł, albo kwotę... »


Są zmiany w składaniu sprawozdań i zeznań podatkowych za 2019 rok

Warto wiedzieć, że w 2020 roku jednostki, które dotychczas składały zatwierdzone sprawozdania finansowe do urzędów skarbowych, będą je składały w nowym formacie XML do Krajowej Administracji... »


Czy opłaca się oznaczać wszystkie faktury jako MPP

Przedsiębiorcy objęci split paymentem, rozważają ze względów ostrożnościowych, oznaczanie wszystkich wystawianych faktur adnotacją „mechanizm podzielonej płatności”, nawet jeżeli znajdujące się na... »


Jest nowy wzór deklaracji VAT-14 i VAT-14/A od 1 listopada br.

 Ministerstwo finansów opublikowało rozporządzenie w sprawie wzoru deklaracji o należnych kwotach podatku od towarów i usług w przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów objętych pakietem... »


Weszły w życie zmiany w przepisach, które mają przyspieszyć wydawanie wyroków w sprawach gospodarczych

7 listopada br. wchodzi  w życie nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego, która w istotny sposób modyfikuje zasady prowadzenia spraw przed sądami cywilnymi. Zmiany są ważne również dla... »


Wygląda na to, że limit 30-trzydziestokrotności zostanie zniesiony …

13 listopada br. do Sejmu wpłynął poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw, dotyczący zniesienia górnego limitu składek na ubezpieczenia... »


Czy od 7 listopada 2019 r. pracodawca musi obowiązkowo przywrócić pracownika do pracy

W nowelizacji, która weszła w życie 7 listopada 2019 r. brak jest przepisów obligujących pracodawcę do przywrócenia pracownika do pracy zamiast wypłaty odszkodowania. Co prawda zgodnie ze... »


Będą zmiany od 1 stycznia 2020 r. w zasiłkach

Wydłużenie okresu wyczekiwania zasiłek chorobowy z 30 do 90 dni dla pracowników, a dla przedsiębiorców z 90 do 180 dni takie zmiany mają wejść w życie od 1 stycznia 2020 r.? Sprawdźmy co się jeszcze... »


Pracodawca musi przekazać adres e-mail i numer telefonu pracownika przy realizowaniu przepisów o PPK

Pracodawca w związku z obowiązkiem zawarcia umowy o prowadzenie PPK z wybraną instytucją finansową, powinien jej przekazać numer telefonu i adres e-mail pracownika – jeżeli dysponuje tymi danymi... »


Dział: Najnowsze interpretacje

Jest rozstrzygnięcie sporów dotyczących ustalania dochodu zwolnionego w ramach decyzji o wsparciu nowej inwestycji

W odpowiedzi na potrzeby przedsiębiorców, minister finansów wydał 25 października interpretację ogólną, która ma wyjaśnić wątpliwości dotyczące rozliczania dochodu zwolnionego przez przedsiębiorców... »


Dział: Zawsze pod ręką

Mały podatnik w podatku dochodowym

W 2020 roku małym podatnikiem w PIT i CIT będzie osoba, której przychód w 2019 roku nie przekroczył 2.000.000 euro. Od 1 stycznia 2020 r., na podstawie art. 7 pkt 1 i art. 8 pkt 1 lit. a ustawy z 9... »


Dział: Kalendarz

20 listopada 2019 r.

20 listopada 2019 r. »


Dział: Przykład księgowania

Jakie są konsekwencje przekazania samochodu prywatnego do spółki cywilnej. Jak zaksięgować to zdarzenie w PKPiR

Pytanie Podatnik będący wspólnikiem spółki cywilnej chce przekazać firmie samochód (rok produkcji 2003). Samochód do tej pory był używany prywatnie i do działalności (była prowadzona kilometrówka). W... »


Dział: Pytania i odpowiedzi

Upewnij się, czy co z likwidacją mechanizmu odwrotnego obciążenia w usługach budowlanych a limitem 15 tys. zł

Pytanie Czy wprowadzenie mechanizmu podzielonej płatności z załącznika nr 15 dla kwot powyżej 15.000 zł, jednocześnie likwiduje odwrotne obciążenie i tym samym powoduje, że na fakturze należy... »


Czy należy rozpoznać import usług

Pytanie Nasza spółka z.o.o. świadczy usługi transportowe na terenie UE. Jest zarejestrowana do celów VAT w Polsce i również w Polsce ma siedzibę. Podpisała z polską spółką z.o.o. X umowę na naprawy... »


Sprawdź, kiedy wpłata do Pracowniczego Planu Kapitałowego będzie stanowiła koszt podatkowy

Pytanie Kiedy zaliczać do kosztów uzyskania przychodów w CIT i PIT wpłaty do Pracowniczych Planów Kapitałowych (PPK). Przepisy są bowiem w tym zakresie niejasne. Poznaj wyjaśnienie eksperta w tej... »


Upewnij się, jak prawidłowo rozliczyć VAT

Pytanie Jaki kurs EUR powinniśmy przyjąć, gdy data wystawienia faktury to 14.10. 2019 r., natomiast usługę transportową wykonano 30.09.2019 r., 03.10.2019 r. i 10.10.2019 r.? Faktura u nas jest... »


Sprawdź, z jakiego dokumentu przyjąć datę do odliczenia VAT

Pytanie Kiedy występuje obowiązek podatkowy dla nabywcy w przypadku wystawienia faktury z Malezji na surowce w marcu, dokumentu T2L w kwietniu, przyjęcia na magazyn w maju? Dokument... »


Czy pracownik opiekujący się dzieckiem do ukończenia 4 roku życia musi wyrazić zgodę na pracę powyżej 8 godzin dziennie

Pytanie U pracodawcy jest równoważny czas pracy do 12 h. Jedna z pracownic podpisała umowę o pracę, zaakceptowała warunki. Obecnie jest na 3/4 etacie i przyjęte jest, że może pracować po max 9 h na... »


Czy trzeba pracownikom wręczyć wypowiedzenia umów o prace w związku z planowaną likwidacją stowarzyszenia

Pytanie Istnieje prawdopodobieństwo likwidacji Stowarzyszenia, obecnie zatrudniamy około 20 pracowników są to pracownicy na czas nieokreślony bądź na czas określony. W którym momencie możemy... »


Nr 763 - 18 listopada 2019 r.

Zmiany VAT. Mamy dla Ciebie praktyczne zestawienie
 • W serwisie:

  Aktualny numer Aktualny numer Archiwum numerów Archiwum numerów Tematyka Tematyka O publikacji O publikacji Regulamin Regulamin Reklama Reklama Aktualny numer Archiwum numerów Tematyka O publikacji Regulamin Reklama
 • Wip:

  www.wip.pl www.wip.pl www.wiedzaipraktyka.pl www.wiedzaipraktyka.pl www.wip.pl www.wiedzaipraktyka.pl
 • Publikacje:

  Personel od a do z Personel od a do z Prawo pracy w pytaniach i odpowiedziach Prawo pracy w pytaniach i odpowiedziach Prawo pracy w orzeczeniach sądu najwyższego Prawo pracy w orzeczeniach sądu najwyższego Dokumentacja kadrowa Dokumentacja kadrowa Personel od a do z Prawo pracy w pytaniach i odpowiedziach Prawo pracy w orzeczeniach sądu najwyższego Dokumentacja kadrowa
 • Portale:

  Portal FK Portal FK Portal Oświatowy Portal Oświatowy Portal BHP Portal BHP Portal ZP Portal ZP Portal Kadrowy Portal Kadrowy Portal Spółka z o.o. Portal Spółka z o.o. Portal RB Portal RB Portal FK Portal Oświatowy Portal BHP Portal ZP Portal Kadrowy Portal Spółka z o.o. Portal RB
Copyright © Elektroniczny Serwis Księgowego