Elektroniczny Serwis Księgowego

» wyszukiwanie zaawansowane
Zarejestruj sięAby skorzystać
z pełnej wersji serwisu

Nr 764 - 25 listopada 2019 r.

Temat numeru

Spis treści

Dział: Przykład księgowania

Przedsiębiorca przekazał towary na rzecz organizacji pożytku publicznego (bank żywności). Czy może zaliczyć je do kosztów podatkowych? Jak to ująć w PKPiR

Pytanie Jak zaksięgować dokument wystawiony z banku żywności WZ w książce przychodów i rozchodów? Na dokumencie jest kwota brutto. Czy trzeba wyliczyć netto? Jak to zaksięgować? »


Upewnij się, czy faktury z października z terminem zapłaty w listopadzie są objęte split payment

Pytanie Czy w związku z nowymi przepisami o VAT (dotyczącymi płatności split payment za faktury z załącznika 15 o wartości powyżej 15.000 zł) faktury z października 2019 r. z terminami zapłaty w... »


Dział: Zawsze pod ręką

Mały podatnik w VAT

W 2020 roku status małego podatnika VAT, nie zmienił się jak w PIT i CIT, i nadal określa podatnika, u którego wartość sprzedaży nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym wyrażonej w złotych kwoty... »


Dział: Kalendarz

Do 25 listopada 2019 r.

Do 25 listopada 2019 r. »


Dział: Nowości

Uwaga! Estoński CIT tylko dla mikro i małych firm

Wprowadzenie tzw. estońskiego CIT zapowiedział w expose wygłoszonym w Sejmie 19 listopada premier Mateusz Morawiecki. Skorzystać z niego mają mikro i małe firmy. »


Już obowiązuje rozporządzenie w sprawie nowego wzoru informacji CIT/NZI

Rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie nowego wzoru informacji CIT/NZI weszło w życie. Wzór ten został dostosowany do zmienionych formularzy rocznych zeznań podatkowych CIT-8 i CIT-8AB i będzie... »


Wiemy jaki jest limit wpłat na IKE i IKZE w 2020 roku

W Monitorze Polskim opublikowano właśnie obwieszczenia ministra rodziny, pracy i polityki społecznej w sprawie wysokości kwoty wpłat na IKE i IKZE. Sprawdź limity na 2020 rok. »


MF ostrzega przed ofertami sprzedaży kas fiskalnych na urządzenia mobilne

Ministerstwo Finansów ostrzega przed pojawiającymi się w Internecie ofertami kas rejestrujących, które miałyby działać na smartfonach. »


Uwaga! Już niedługo będą nowe procedury rozstrzygania sporów w zakresie unikania podwójnego opodatkowania

Prezydent podpisał już ustawę o rozstrzyganiu sporów dotyczących podwójnego opodatkowania oraz zawieraniu uprzednich porozumień cenowych. Co te zmiany oznaczają w praktyce? »


Resort finansów publikuje nowe informacje dotyczące wykazu podatników VAT

Czy płatności za pomocą karty kredytowej trafiają na rachunek faktycznego odbiorcy płatności zawarty w wykazie, co z płatnościami na rzecz zagranicznych kontrahentów, którzy nie są zarejestrowani w... »


Jest kolejne ułatwienie dla przedsiębiorców – możliwość uzyskania mogą zaświadczenia z ZUS przez Internet

Zainteresowani przedsiębiorcy, którzy chcą uzyskać zaświadczenie o niezaleganiu z opłacaniem składek społecznych mogą skorzystać z bezpłatnej usługi serwisu internetowego. Na dokument czeka się nie... »


Ustawa o „małym ZUS” z plusem została przyjęta przez rząd

Na czwartkowym posiedzeniu rząd przyjął ustawę o „małym ZUS” z plusem. Projekt ustawy dotyczący wprowadzenia „małego ZUS” dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą ma wejść w życie na... »


Co się zmieniło w składkach na ZUS opłacanych za doktorantów

Doktoranci, który rozpoczęli kształcenie w szkołach doktorskich najwcześniej w roku akademickim 2019/2020 i pobierają̨ stypendium doktoranckie, w okresie pobierania tego stypendium, podlegają... »


Kiedy wpłata do PPK finansowana przez pracodawcę staje się przychodem pracownika

Zbliża się koniec listopada, a zatem największe firmy będą naliczały i potrącały pierwsze wpłaty na PPK u uczestników programu. Osoby, które nie złożyły deklaracji o rezygnacji z oszczędzania... »


Dział: Najnowsze orzeczenia

Zdaniem SN: Zwolnienie się pracownika uniemożliwia ustalenie, w którym kraju powinien być ubezpieczony

Sąd Najwyższy uznał, że nie ma podstaw do wydania przez ZUS dokumentu potwierdzającego objęcie pracownika ubezpieczeniem społecznym w Polsce w celu ustalenia ubezpieczenia pracownika delegowanego do... »


Dział: Najnowsze interpretacje

Jest rozstrzygnięcie sporów dotyczących ustalania dochodu zwolnionego w ramach decyzji o wsparciu nowej inwestycji

W odpowiedzi na potrzeby przedsiębiorców, minister finansów wydał 25 października interpretację ogólną, która ma wyjaśnić wątpliwości dotyczące rozliczania dochodu zwolnionego przez przedsiębiorców... »


Dział: Pytania i odpowiedzi

Upewnij się, czy faktury z października z terminem zapłaty w listopadzie są objęte split payment

Pytanie Czy w związku z nowymi przepisami o VAT (dotyczącymi płatności split payment za faktury z załącznika 15 o wartości powyżej 15.000 zł) faktury z października 2019 r. z terminami zapłaty w... »


Jak zapłacić za fakturę z października po 1 listopada 2019 r. z odwrotnym obciążeniem

Pytanie Jeżeli na fakturze z października 2019 r. na odwrotne obciążenie figuruje towar za 10.000,00 zł to jak należy zapłacić taką fakturę po 1 listopada 2019 r.? »


Upewnij się, jak opodatkować sprzedaż gruntu

Pytanie Jak opodatkować sprzedaż gruntu w wieczystym użytkowaniu po zamknięciu działalności (grunt pod nieruchomością). »


Sprawdź, czy karty podarunkowe ze środków firmy podlegają opodatkowaniu i oskładkowaniu

Pytanie Chcemy ufundować kilku pracownikom za szczególne zaangażowanie prezenty w formie kart podarunkowych. Koszty kart ponoszone z kosztów firmy. Czy należy odprowadzić podatek i składki ZUS. Czy... »


Za ile dni należy pracownicy wypłacić wynagrodzenie chorobowe za okres niezdolności do pracy

Pytanie 45 letnie pracownica zatrudniona w oparciu umowy o pracę w firmie X od 10 stycznia 2019 r. do 15 stycznia 2019 r. przebywała na zwolnieniu lekarskim. W trakcie roku podjęła dodatkowe... »


Nr 764 - 25 listopada 2019 r.

Już dziś sprawdź, jak wpłynie wzrost minimalnej płacy od 2020 r. na inne świadczenia
 • W serwisie:

  Aktualny numer Aktualny numer Archiwum numerów Archiwum numerów Tematyka Tematyka O publikacji O publikacji Regulamin Regulamin Reklama Reklama Aktualny numer Archiwum numerów Tematyka O publikacji Regulamin Reklama
 • Wip:

  www.wip.pl www.wip.pl www.wiedzaipraktyka.pl www.wiedzaipraktyka.pl www.wip.pl www.wiedzaipraktyka.pl
 • Publikacje:

  Personel od a do z Personel od a do z Prawo pracy w pytaniach i odpowiedziach Prawo pracy w pytaniach i odpowiedziach Prawo pracy w orzeczeniach sądu najwyższego Prawo pracy w orzeczeniach sądu najwyższego Dokumentacja kadrowa Dokumentacja kadrowa Personel od a do z Prawo pracy w pytaniach i odpowiedziach Prawo pracy w orzeczeniach sądu najwyższego Dokumentacja kadrowa
 • Portale:

  Portal FK Portal FK Portal Oświatowy Portal Oświatowy Portal BHP Portal BHP Portal ZP Portal ZP Portal Kadrowy Portal Kadrowy Portal Spółka z o.o. Portal Spółka z o.o. Portal RB Portal RB Portal FK Portal Oświatowy Portal BHP Portal ZP Portal Kadrowy Portal Spółka z o.o. Portal RB
Copyright © Elektroniczny Serwis Księgowego