Elektroniczny Serwis Księgowego

» wyszukiwanie zaawansowane
Zarejestruj sięAby skorzystać
z pełnej wersji serwisu

Nr 765 - 2 grudnia 2019 r.

Temat numeru

Spis treści

Dział: Kalendarz

2 grudnia 2019 r.:

2 grudnia 2019 r.: »


5 grudnia 2019 r.

5 grudnia 2019 r. »


Dział: Zawsze pod ręką

Świadczenia rodzinne

Świadczenia rodzinne »


Dział: Nowości

Co należy podać od 1 stycznia 2020 r. w mikrorachunku: PESEL czy NIP

Przypominamy, że od 1 stycznia 2020 r. płatności tytułem: PIT, CIT i VAT zamiast na rachunki urzędu skarbowego, będą dokonywane na indywidualne mikrorachunki podatników. Czy osoby fizyczne... »


Nowe wzory PIT-2, PIT-8C, PIT-11, PIT-4R i PIT–8AR od 2020 roku

Dotarliśmy do treści nowego rozporządzenia ministra finansów w sprawie określenia niektórych wzorów oświadczeń, deklaracji i informacji podatkowych obowiązujących w zakresie podatku dochodowego od... »


Sprawdź, jaka będzie stawka zwrotu akcyzy od oleju napędowego do produkcji rolnej w 2020 roku

W 2020 roku stawka zwrotu akcyzy od oleju napędowego do produkcji rolnej nie zmieni się w porównaniu z 2019 rokiem. Ile wyniesie? »


Uwaga! Nowe przepisy o ochronie środowiska to także zmiany w PIT i VAT

Została ogłoszona ustawa z 16 października 2019 r. o zmianie ustawy – Prawo ochrony środowiska oraz niektórych innych ustaw. Celem ustawy jest  poprawa jakości powietrza i ograniczenie tzw. niskiej... »


Przedsiębiorcy mogą opłacić składki do ZUS ze środków pochodzących z rachunku VAT

ZUS poinformował, że do opłacenia składek w ZUS możliwe jest wykorzystanie środków z rachunku VAT. Aby tak się stało należy przekazać składki do ZUS standardowym przelewem na indywidualny rachunek... »


Sprawdź, kiedy będą niedziele handlowe w 2020

W 2019 r. handel siódmego dnia tygodnia jest już mocno ograniczony, bo jedynie do jednej niedzieli w miesiącu. Pracująca jest więc tylko ostatnia niedziela w każdym miesiącu (chyba że wypada w nią... »


Dział: Przykład księgowania

Jak należy postąpić z remanentem

Pytanie Podatnik prowadzący działalność gospodarczą (sklep spożywczy) z dniem 31.12.2019 r. zakończy działalność. 30.12.2019 r. przekaże towar i cały sklep na rzecz żony, która rozpocznie działalność... »


Dział: Pytania i odpowiedzi

Likwidacja działalności. Kiedy przedsiębiorca powinien wystawić ostatnią deklarację VAT

Pytanie Prowadzę usługi transportowe i podatek VAT rozliczam kwartalnie metodą kasową. Z dniem 30 listopada br. likwiduję działalność. Na pewno kilka faktur za wykonane usługi będzie zapłacone w... »


Kiedy podatnik może skorzystać z ulgi na kasę fiskalną

Pytanie Podatnik świadczący usługi naprawy pojazdów silnikowych oraz motorowerów, zakupił kasę online w październiku br. i rozpoczął ewidencjonowanie na tej kasie w tym samym miesiącu. Wcześniej... »


Czy od odszkodowania wypłaconego pracownikowi należy opłacić składki i podatek

Pytanie Firma zawarła z byłym pracownikiem ugodę sądową (sprawa dotyczyła zakazu konkurencji po ustaniu stosunku pracy) i zobowiązała się do zapłaty „tytułem odszkodowania – 3.000 zł" (dokładny zapis... »


Czy można zgłosić męża jako członka rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego

Pytanie W dwuosobowej spółce z o.o. właścicielami są mąż i żona. Przy czym rozkład udziałów jest 70/30. Większość udziałów posiada mąż. Żona dodatkowa jest zatrudniona w spółce na umowę o pracę, i... »


Wnioskowanie o urlop wypoczynkowy drogą e-mailową czy jest możliwe

Pytanie Czy dopuszczalne jest aby wnioskowanie o urlop oraz akceptacja urlopu odbywała się drogą e-mailową? Czy w powyższym przypadku kadry mogą przechowywać dokumenty z akceptacją e-mailową? W... »


Jak rozliczyć studenta z Białorusi w zakresie PIT

Pytanie Student z Białorusi przebywa już w Polsce 3 lata. Chcemy go zatrudnić na podstawie umowy zlecenia. W jaki sposób mamy go rozliczyć jeżeli nie dostarczył certyfikatu rezydencji podatkowej w... »


Dział: Najnowsze orzeczenia

Przedsiębiorca składając pozew do sądu przeciwko decyzji ZUS musi liczyć się z wysokimi kosztami przegranej sprawy

Opłaty za czynności radców prawnych w sprawach o długi składkowe, w której stroną są przedsiębiorcy będący płatnikami ZUS, liczone powinny być według wartości przedmiotu sporu. Sąd może więc zasądzić... »


Dział: Najnowsze interpretacje

Fiskus zmienił zdanie w sprawie udziału samozatrudnionych w imprezie integracyjnej

W ostatnim czasie pojawiła się niekorzystna interpretacja podatkowa odnośnie zaliczania do kosztów podatkowych wydatków  na organizację imprez integracyjnych w części przypadającej na osoby... »


Nr 765 - 2 grudnia 2019 r.

Upewnij się, jak po zmianie przepisów rozliczyć bony i kupony na posiłki profilaktyczne dla pracowników
 • W serwisie:

  Aktualny numer Aktualny numer Archiwum numerów Archiwum numerów Tematyka Tematyka O publikacji O publikacji Regulamin Regulamin Reklama Reklama Aktualny numer Archiwum numerów Tematyka O publikacji Regulamin Reklama
 • Wip:

  www.wip.pl www.wip.pl www.wiedzaipraktyka.pl www.wiedzaipraktyka.pl www.wip.pl www.wiedzaipraktyka.pl
 • Publikacje:

  Personel od a do z Personel od a do z Prawo pracy w pytaniach i odpowiedziach Prawo pracy w pytaniach i odpowiedziach Prawo pracy w orzeczeniach sądu najwyższego Prawo pracy w orzeczeniach sądu najwyższego Dokumentacja kadrowa Dokumentacja kadrowa Personel od a do z Prawo pracy w pytaniach i odpowiedziach Prawo pracy w orzeczeniach sądu najwyższego Dokumentacja kadrowa
 • Portale:

  Portal FK Portal FK Portal Oświatowy Portal Oświatowy Portal BHP Portal BHP Portal ZP Portal ZP Portal Kadrowy Portal Kadrowy Portal Spółka z o.o. Portal Spółka z o.o. Portal RB Portal RB Portal FK Portal Oświatowy Portal BHP Portal ZP Portal Kadrowy Portal Spółka z o.o. Portal RB
Copyright © Elektroniczny Serwis Księgowego