Elektroniczny Serwis Księgowego

» wyszukiwanie zaawansowane
Zarejestruj sięAby skorzystać
z pełnej wersji serwisu

766 - 9 grudnia 2019 r.

Temat numeru

Spis treści

Dział: Nowości

Nie będzie podatku od sprzedaży detalicznej

Podatek od sprzedaży detalicznej (tzw. podatek od sklepów wielkopowierzchniowych) zostanie zawieszony do 1 lipca 2020 r. – tak zdecydował Rząd na ostatnim posiedzeniu. »


Dowiedz się, jak bez kłopotu rozliczyć różnice inwentaryzacyjne

Niestaranna i powierzchowna weryfikacja różnic inwentaryzacyjnych, nieujawnienie nadwyżek, czy też błędne ujmowanie różnic inwentaryzacyjnych w księgach rachunkowych – to przykłady błędów związanych z... »


Nowe przepisy przeciwko szkodliwej optymalizacji w ustawie o CIT

30 listopada br. weszły życie zmiany w ustawie o CIT, dotyczące  tzw. funduszy zamkniętych. Ich celem jest wyeliminowanie możliwości potencjalnego wykorzystywania procesów łączenia takich podmiotów do... »


Od 1 stycznia 2020 roku będą wirtualne kasy rejestrujące

Pojawił się nowy projekt rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących mających postać oprogramowania. Kto będzie mógł korzystać z takich kas? »


Prezes UOKiK sprawdzi JPK przedsiębiorców, którzy zalegają z płatnościami

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów będzie mógł żądać przekazania ksiąg podatkowych przedsiębiorców, w przypadku toczących się postępowań dotyczących nadmiernego spóźniania się z... »


Uwaga! Wniosek o wpis do Rejestru BDO trzeba złożyć do 31 grudnia 2019 r.

Podmioty wytwarzające odpady, w tym także fryzjerzy, gabinety kosmetyczne, lekarskie i stomatologiczne, czy sklepy wydające klientom torebki foliowe, w terminie do końca grudnia powinny złożyć wniosek... »


Zapłata kwoty wynikającej z faktury pro forma – sprawdź, co z MPP

Sprzedawca zobowiązany jest wskazywać istnienie obowiązku dokonania płatności z zastosowaniem mechanizmu podzielonej płatności w treści faktury. A co z fakturami pro forma? Sprawdźmy. »


Dział: Najnowsze orzeczenia

Jest bardzo ważny wyrok TSUE dotyczący stosowania 0% stawki w eksporcie

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał orzeczenie w sprawie polskiej spółki. Wyrok dotyczy zastosowania 0% stawki VAT przy eksporcie towarów. To ważne rozstrzygnięcie, ponieważ wskazuje... »


Czy możliwe jest zmniejszenie VAT należnego, gdy nabywca milczy

Faktura korygująca musi dotrzeć do nabywcy, a nabywca musi potwierdzić jej otrzymanie, aby wystawca miał możliwość obniżenia podatku należnego w związku z jej wystawieniem. Istnieją jednak sytuacje... »


Dział: Najnowsze interpretacje

Upewnij się, czy powinno być oskładkowane – wyrównanie wynagrodzenia za czas usprawiedliwionej nieobecności i niezdolności do świadczenia pracy z powodu stanu zdrowia

Spółka podjęła decyzję o wypłacie pracownikom wyrównania wynagrodzenia. Świadczenie to jest wypłacane w celu zniwelowania straty finansowej poniesionej w związku z nieobecnością spowodowaną absencją... »


Dział: Pytania i odpowiedzi

Czy na wszystkich fakturach należy umieszczać „mechanizm podzielonej płatności”

Pytanie Spółka komandytowa (wspólnikami spółki są osoba prawna i osoby fizyczne, spółka jest czynnym płatnikiem VAT) zajmuje się: sprzedażą towarów, przeglądami okresowymi, serwisem, naprawą... »


Upewnij się, czy pracownikowi należy wypłacić odprawę emerytalną

Pytanie Pracownikowi w listopadzie 2018 r. zostało ustalone prawo do renty, obecnie przebywa do końca roku na zwolnieniu lekarskim, a umowa na czas określony kończy się 31.12.2019 r. Czy pracownikowi... »


Dowiedz się, czy faktura bez podatku może być ze stawką NP

Pytanie Mam pytanie odnośnie faktury sprzedażowej, którą wystawiła firma informatyczna, świadcząc usługi informatyczne u nas w kraju, ale dla kontrahenta z Danii (ma on tam siedzibę firmy... »


Czy gratisy rozdawane klientom można wliczyć do kosztów uzyskania przychodów

Pytanie Spółka zajmuje się sprzedażą towaru z Belgii. Na akcje marketingowo-promocyjną rozdaje klientom prezenty, które zostały zakupione w Polsce. Czy prezenty są kosztem dla spółki? Gratisy są od... »


Jaką stawkę VAT zastosować do mebli, które zostały sprzedane poza UE

Pytanie Jaka stawka VAT powinna być zastosowana na fakturze za meble dla nabywcy, którą jest osoba fizyczna nie prowadząca działalności w USA. Jaka stawka VAT powinna być zastosowana na fakturze... »


Sprawdź, jak wyliczyć koszty uzyskania przychodu i zaliczkę na PIT dla pracownika zatrudnionego w innym miejscu niż miejsce jego zamieszkania

Pytanie  Pracownik uzyskuje wynagrodzenie brutto w wysokości 2.300.00 zł, mieszka w Gdyni, a jest zatrudniony w Sopocie. Jak wyliczyć koszty uzyskania i zaliczkę na PIT? »


Dział: Zawsze pod ręką

Składki na ubezpieczenia społeczne pracowników młodocianych (1.12.2019-29.02.2020)

Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne pracowników młodocianych zatrudnionych w celu przygotowania zawodowego stanowi faktyczne wynagrodzenie nie niższe jednak od:I rok nauki - 5... »


Dział: Kalendarz

9 grudnia 2019 r.

9 grudnia 2019 r. »


766 - 9 grudnia 2019 r.

Upewnij się, jak prawidłowo rozliczyć świąteczne prezenty dla pracowników
 • W serwisie:

  Aktualny numer Aktualny numer Archiwum numerów Archiwum numerów Tematyka Tematyka O publikacji O publikacji Regulamin Regulamin Reklama Reklama Aktualny numer Archiwum numerów Tematyka O publikacji Regulamin Reklama
 • Wip:

  www.wip.pl www.wip.pl www.wiedzaipraktyka.pl www.wiedzaipraktyka.pl www.wip.pl www.wiedzaipraktyka.pl
 • Publikacje:

  Personel od a do z Personel od a do z Prawo pracy w pytaniach i odpowiedziach Prawo pracy w pytaniach i odpowiedziach Prawo pracy w orzeczeniach sądu najwyższego Prawo pracy w orzeczeniach sądu najwyższego Dokumentacja kadrowa Dokumentacja kadrowa Personel od a do z Prawo pracy w pytaniach i odpowiedziach Prawo pracy w orzeczeniach sądu najwyższego Dokumentacja kadrowa
 • Portale:

  Portal FK Portal FK Portal Oświatowy Portal Oświatowy Portal BHP Portal BHP Portal ZP Portal ZP Portal Kadrowy Portal Kadrowy Portal Spółka z o.o. Portal Spółka z o.o. Portal RB Portal RB Portal FK Portal Oświatowy Portal BHP Portal ZP Portal Kadrowy Portal Spółka z o.o. Portal RB
Copyright © Elektroniczny Serwis Księgowego