Elektroniczny Serwis Księgowego

» wyszukiwanie zaawansowane
Zarejestruj sięAby skorzystać
z pełnej wersji serwisu

Nr 767 - 16 grudnia 2019 r.

Temat numeru

Spis treści

Dział: Najnowsze interpretacje

Poznaj pierwszą interpretację organów podatkowych dotycząca split payment

Czasami wielu dostawca towarów oznacza fakturę „mechanizm podzielonej płatności”, mimo że przedmiotem dostawy są towary, które nie są objęte obligatoryjnym MPP. Czy w takiej sytuacji, aby fakturę... »


Dział: Nowości

Jaki rachunek bankowy podawać we wnioskach Wn-D/Wn-U-G/Wn-U-A

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przypomniał w wydanym przez siebie komunikacie, że we wnioskach składanych w związku z ubieganiem się o dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników... »


Ważne! Do zawiadomienia o wpłacie na konto spoza wykazu podatników VAT, posłuży ZAW-NR

Ministerstwo Finansów przygotowało wzór formularza ZAW-NR, na którym podatnicy będą zawiadamiać o zapłacie należności na rachunek dostawcy, nieznajdujący się na tzw. białej liście podatników VAT. Ma... »


Od 2020 roku zmiany w drukach ZUS DRA i RCA

W przyszłym roku zacznie obowiązywać mały ZUS plus. Wprowadzenie tych zmian oznacza też modyfikacje w drukach ZUS DRA cz. II i RCA cz. II. Sprawdź szczegóły. »


Poznaj kwotę ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w 2020 roku

W związku z tym, że w przyszłym roku nie będzie zniesienia tzw. limitu 30-krotności składek na ZUS opublikowano obwieszczenie w sprawie kwoty ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek na... »


Już wiadomo jakie są stawki karty podatkowej w 2020 r.

Znana już jest wysokość: stawek karty podatkowej, kwoty, do której można wykonywać świadczenia przy prowadzeniu niektórych usług oraz kwartalnych stawek ryczałtu od przychodów proboszczów i... »


Nierozliczone koszty mogą być odzyskane dzięki porozumieniu z fiskusem

Koszty niektórych usług i licencji wewnątrzgrupowych, tj. świadczonych w 2018 roku przez podmioty powiązane, nie będą limitowane, gdy podatnik złoży wniosek o uprzednie porozumienie cenowe APA do... »


Uwaga! Niektórzy przedsiębiorcy mogą liczyć na uproszczenia przy sprawozdaniach za 2019 rok

Od początku tego roku weszły istotne zmiany związane z wprowadzeniem uproszczeń dla niektórych przedsiębiorców. Zmiany te trzeba stosować w sprawozdaniach za 2019 rok. »


Dział: Przykład księgowania

Sprawdź, jak zaksięgować w PKPiR fakturę VAT marża

Jak zaksięgować fakturę zakupu VAT MARŻA w PKPiR. Wartość faktury to 670 zł (koszt)? »


Dział: Pytania i odpowiedzi

Czy do głównego księgowego można zastosować ustawę kominową

Pytanie Czy ustawę kominową stosuje się w odniesieniu do głównego księgowego pełniącego jednocześnie funkcję prokurenta w komunalnej spółce z o.o. (jej właścicielem jest w 100% gmina)? »


Od jakich pracowników odprowadzać składkę na Fundusz Emerytur Pomostowych w firmie kolejowej

Pytanie W firmie kolejowej mamy zatrudnionych maszynistów i odprowadzamy od nich składkę na FEP. Mamy również zatrudnionych rewidentów, manewrowych oraz ustawiaczy. Czy również od ich wynagrodzeń... »


Wpis do BDO – obowiązek

Pytanie Jakie działalności muszą głosić się do BDO? »


Czy firma transportowa ma obowiązki w zakresie BDO

Pytanie Czy firma zajmująca się usługami transportowymi maszyn musi się rejestrować do BDO? W siedzibie znajduje się zbiornik na paliwo 5000L do tankowania ciężarowych aut firmowych oraz hala, w... »


Czy firma remontowa podlega rejestracji w BDO

Pytanie Czy osoba prowadząca jednoosobową firmę remontową musi dokonać takiej rejestracji? Osoba ta świadczy tylko usługi. Usługi świadczone są przede wszystkim osobą fizycznym nieprowadzącym... »


Obowiązki w zakresie BDO dla firmy produkującej meble ogrodowe

Pytanie Jesteśmy spółką produkującą meble ogrodowe z drzewa. W wyniku obróbki drzewa powstają odpady w postaci kawałków drewna, trocin. Czy w związku z BDO  muszę złożyć wniosek o wpis do Rejestru... »


Zerowy PIT dla młodych pracowników - czy potrzebne oświadczenie w 2020 roku

Pytanie Czy osoby które nie ukończyły 26 lat, bez żadnego oświadczenia, będą podlegały zwolnieniu z podatku od stycznia 2020 roku? Czy dotyczy to wynagrodzenia za grudzień 2019 roku, wypłaconego w... »


Podatnik rozliczający VAT metodą kasową a obowiązek oznaczania faktur wyrazami „mechanizm podzielonej płatności”

Pytanie Proszę o informację, czy podmiot rozliczający VAT metodą kasową może wystawić fakturę sprzedaży z adnotacją podzielona płatność? Czy jednorazowo wystawiona faktura będzie przekreślała... »


Dział: Zawsze pod ręką

Kwoty przychodów dodatkowych a zmniejszenia emerytury lub renty

Wielu emerytów lub rencistów, który po przyznaniu świadczenia emerytalnego lub rentowego kontynuują pracę zarobkową lub też rozpoczynają wykonywanie takiej pracy, muszą się liczyć z tym, że osiągane... »


Dział: Kalendarz

16 grudnia 2019 r.

16 grudnia 2019 r. »


Nr 767 - 16 grudnia 2019 r.

Sprawdź, jakie zmiany czekają na Ciebie od 2020 roku
 • W serwisie:

  Aktualny numer Aktualny numer Archiwum numerów Archiwum numerów Tematyka Tematyka O publikacji O publikacji Regulamin Regulamin Reklama Reklama Aktualny numer Archiwum numerów Tematyka O publikacji Regulamin Reklama
 • Wip:

  www.wip.pl www.wip.pl www.wiedzaipraktyka.pl www.wiedzaipraktyka.pl www.wip.pl www.wiedzaipraktyka.pl
 • Publikacje:

  Personel od a do z Personel od a do z Prawo pracy w pytaniach i odpowiedziach Prawo pracy w pytaniach i odpowiedziach Prawo pracy w orzeczeniach sądu najwyższego Prawo pracy w orzeczeniach sądu najwyższego Dokumentacja kadrowa Dokumentacja kadrowa Personel od a do z Prawo pracy w pytaniach i odpowiedziach Prawo pracy w orzeczeniach sądu najwyższego Dokumentacja kadrowa
 • Portale:

  Portal FK Portal FK Portal Oświatowy Portal Oświatowy Portal BHP Portal BHP Portal ZP Portal ZP Portal Kadrowy Portal Kadrowy Portal Spółka z o.o. Portal Spółka z o.o. Portal RB Portal RB Portal FK Portal Oświatowy Portal BHP Portal ZP Portal Kadrowy Portal Spółka z o.o. Portal RB
Copyright © Elektroniczny Serwis Księgowego