Elektroniczny Serwis Księgowego

» wyszukiwanie zaawansowane
Zarejestruj sięAby skorzystać
z pełnej wersji serwisu

Nr 771 - 13 stycznia 2020 r.

Temat numeru

Spis treści

Dział: Nowości

Nowe zasady wystawiania faktur do paragonów już obwiązują

Od 1 stycznia 2020 r. fakturę do sprzedaży zarejestrowanej na kasie fiskalnej i potwierdzonej paragonem można wystawić tylko wtedy, jeżeli paragon ten zawiera NIP. Przypomniał o tym resort finansów... »


Uwaga! Obowiązuje już nowe rozporządzenie w sprawie prowadzenia PKPiR

Minister Finansów wydał nowe rozporządzenie w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Obowiązuje ono od 1 stycznia 2020 r. »


Wykaz podatników VAT – pamiętaj o konsekwencjach od początku 2020 roku

Od 1 stycznia 2020 r. brak weryfikacji kontrahenta w Wykazie może przyczynić się do powstania negatywnych konsekwencji w podatkach dochodowych PIT i CIT oraz odpowiedzialności solidarnej w VAT –... »


Ważne zmiany dotyczące wystawiania faktur

Nowelizacja ustawy o VAT przewiduje m.in. istotną zmianę dotyczącą wszystkich podatników ewidencjonujących sprzedaż z wykorzystaniem kasy rejestrującej. Nowe przepisy istotnie ograniczają możliwość... »


Kolejne ułatwienia dla przedsiębiorców od 2020 roku

Większa ochrona mniejszych firm przed zatorami płatniczymi, prawo do błędu dla początkujących przedsiębiorców, ułatwienia dla rzemiosła, niższe składki na ZUS dla najmniejszych przedsiębiorców – to... »


Obowiązek stosowania kas fiskalnych online już od 1 stycznia 2020 r. Problematyczna ulga na ich zakup

Z początkiem 2020 roku pierwsi podatnicy będą mieli obowiązek stosowania tzw. kas online. Zakup takich urządzeń będzie ich upoważniał do skorzystania ulgi w VAT z tego tytułu, ale problematyczny... »


Podsumowanie zmian w prawie pracy, podatkach oraz ubezpieczeniach na 2020 rok

Sprawdź, co się zmieni w prawie pracy, ubezpieczeniach oraz w PIT. Skorzystaj z praktycznego zestawienia. »


Dział: Przykład księgowania

Czy płatności w ramach mechanizmu split payment mają wpływ na księgowanie

Pytanie Prowadzę działalność zwolnioną z podatku VAT. Wartości brutto faktury księgowane są w koszty. Dokonałam w pełnej wysokości zapłaty za fakturę oznaczoną split payment. W wyciągu bankowym... »


Dział: Pytania i odpowiedzi

Rozliczenie faktury za leasing

Pytanie W styczniu otrzymałam fakturę za leasing, na której widnieją dwie daty:Data wystawienia: 2019-12-19Data odstawy towaru/wykonania usługi: 2020-01-10Mam wątpliwości co do momentu rozliczenia... »


Dowiedz się, czy pracownikowi należy naliczyć i potrącić składki ZUS od naliczonej trzynastki

Pytanie Pracownik będący w 2019 r. na chorobowym, macierzyńskim i rodzicielskim nabywa prawo do „Dodatkowego wynagrodzenia rocznego". Podstawą wymiaru „13" jest tylko ekwiwalent za deputat opałowy... »


Jakie składki powinny być opłacane za emeryta zatrudnionego na umowę o pracę prowadzącego swoją firmę

Osoba posiadająca wiek emerytalny, która ma przyznaną emeryturę prowadzi jednocześnie działalność gospodarczą i jest także zatrudniona na podstawie umowy o pracę. Do końca 2019 r. otrzymywała... »


Faktury do sprzedaży udokumentowanej paragonem bez NIP nabywcy

Pytanie Spółka, która prowadzi sklep internetowy generuje z automatu faktury/paragony po wpłacie Klienta. Klient sam wpisuje swoje dane logując się do systemu i wybiera, czy chce otrzymać fakturę czy... »


Dział: Kalendarz

15 stycznia 2020 r.

15 stycznia 2020 r. »


Dział: Zawsze pod ręką

Składki na ZUS przedsiębiorców wykonujących działalność gospodarczą na mniejszą skalę (tzw. mały ZUS)

Przedsiębiorca opłacający tzw. mały ZUS podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne powinien ustalić samodzielnie. »


Nr 771 - 13 stycznia 2020 r.

Mały ZUS pod lupą! Przygotuj się na nowe zasady od 1 lutego 2020 r.
 • W serwisie:

  Aktualny numer Aktualny numer Archiwum numerów Archiwum numerów Tematyka Tematyka O publikacji O publikacji Regulamin Regulamin Reklama Reklama Aktualny numer Archiwum numerów Tematyka O publikacji Regulamin Reklama
 • Wip:

  www.wip.pl www.wip.pl www.wiedzaipraktyka.pl www.wiedzaipraktyka.pl www.wip.pl www.wiedzaipraktyka.pl
 • Publikacje:

  Personel od a do z Personel od a do z Prawo pracy w pytaniach i odpowiedziach Prawo pracy w pytaniach i odpowiedziach Prawo pracy w orzeczeniach sądu najwyższego Prawo pracy w orzeczeniach sądu najwyższego Dokumentacja kadrowa Dokumentacja kadrowa Personel od a do z Prawo pracy w pytaniach i odpowiedziach Prawo pracy w orzeczeniach sądu najwyższego Dokumentacja kadrowa
 • Portale:

  Portal FK Portal FK Portal Oświatowy Portal Oświatowy Portal BHP Portal BHP Portal ZP Portal ZP Portal Kadrowy Portal Kadrowy Portal Spółka z o.o. Portal Spółka z o.o. Portal RB Portal RB Portal FK Portal Oświatowy Portal BHP Portal ZP Portal Kadrowy Portal Spółka z o.o. Portal RB
Copyright © Elektroniczny Serwis Księgowego