Elektroniczny Serwis Księgowego

» wyszukiwanie zaawansowane
Zarejestruj sięAby skorzystać
z pełnej wersji serwisu

Nr 778 - 2 marca 2020 r.

Temat numeru

Spis treści

Dział: Nowości

Zakład Ubezpieczeń Społecznych prześle dwie decyzje w jednej kopercie

Decyzję o nowej wysokości emerytury lub renty po waloryzacji oraz o przyznaniu tzw. „trzynastki” emeryci otrzymają w tym roku w jednej przesyłce pocztowej. Zakład Ubezpieczeń Społecznych zapowiedział... »


Już od kwietnia możemy się spodziewać nowych wzorów deklaracji VAT-10 i VAT-11

Zmiana wzorów deklaracji VAT-10 i VAT-11 jest konsekwencją nowych przepisów dotyczących JPK VAT. Sprawdź szczegóły. »


Czy rejestr akcjonariuszy to nowa rzeczywistość dla spółek akcyjnych po nowelizacji Ksh

1 stycznia 2020 r. rozpoczął się bieg 12-miesięcznego terminu, w którym akcje każdej spółki akcyjnej i komandytowo-akcyjnej muszą zostać zdematerializowane. Oznacza to, że papierowe dokumenty akcji (w... »


Konsekwencje Brexit-u na wydawanie zaświadczeń A1 przez ZUS

Z początkiem lutego br. weszła w życie umowa w sprawie wyjścia Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej z Unii Europejskiej i Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej. W związku z... »


Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega przed fałszywymi e-mailami

ZUS poinformował, że niektórzy z klientów w ostatnich dniach otrzymali maile z informacją m.in. o braku opłaconych składek. W związku z tym wydał komunikat ostrzegający przed oszustami i... »


Przypominamy o nowych obowiązkach dla dużych przedsiębiorców na temat przeciwdziałania zatorów płatniczych

1 stycznia 2020 r. weszła w życie ustawa o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia zatorów płatniczych, która wśród obowiązków nałożonych na przedsiębiorców celem ograniczenia opóźnień w... »


Uwaga! PIT-36 i PIT-36L na razie nie złożysz elektronicznie

Osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą w 2019 r.  rozliczające się  przy użyciu zeznań podatkowych PIT-36 i PIT-36L, nie mają obecnie możliwości rozliczenia podatku w formie elektronicznej... »


Jest już dostępna wyszukiwarka Wiążących Informacji Stawkowych dla podatników

Krajowa Informacja Skarbowa uruchomiła na swojej stronie internetowej wyszukiwarkę wydanych Wiążących Informacji Stawkowych (WIS). Z udostępnionych w niej treści skorzystają nie tylko bezpośredni... »


Od lipca duże firmy będą umawiać się na kontrolę z Szefem KAS. Czy to koniec z niezapowiedzianymi kontrolami?

Chociaż rządowi nie udało się uchwalić projektu nowej Ordynacji podatkowej przed wyborami, Rada Ministrów wprowadziła całkiem nową formę współpracy z fiskusem przeznaczoną dla wybranej grupy... »


Uwaga! Prosta spółka akcyjna dopiero w marcu 2021 roku

Prosta spółka akcyjna miała wejść w życie od marca tego roku. Tak się jednak nie stanie. Właśnie opublikowano ustawę, która o rok przesuwa termin wejścia tych zmian. »


Dział: Najnowsze interpretacje

Upewnij się, czy dodatkowe atrakcje podczas spotkania biznesowego wchodzą w skład usługi kompleksowej

WSA w Warszawie wypowiedział się w kwestii prawa do odliczenia VAT z faktury związanej z organizacją spotkań biznesowych i uroczystości otwarcia nowej spółki. Poznaj szczegóły. »


Dział: Pytania i odpowiedzi

Jak postąpić, kiedy płatnik pobrał z wynagrodzenia podatnika podatek ryczałtowy zamiast zaliczki podatkowej

Pytanie Jak należy skorygować podatek w przypadku, gdy umowa zlecenie została rozliczona ryczałtem, a powinna być rozliczona na zasadach ogólnych z uwzględnieniem kosztów? W tej sytuacji została... »


Dowiedz się, jaka jest podstawa do wyliczenia wynagrodzenia chorobowego

Pracownica otrzymuje wynagrodzenie brutto plus premię uznaniową. Wynika to z treści umowy o pracę. Kwota premii uznaniowej jest różna w poszczególnych miesiącach. W niektórych miesiącach jest tylko... »


Upewnij się, jakie są terminy przystąpienia do PPK

Pytanie Jesteśmy maleńką firmą (sp. z o.o.) i w  dwóch ostatnich latach obrotowych spełniliśmy łącznie następujące warunki: a) zatrudnialiśmy średniorocznie mniej niż 10 pracowników (zatrudnialiśmy... »


Sprawdź, jaka jest stawka na soki owocowe

Pytanie W ramach naszej działalności prowadzimy restaurację, w której do posiłków, na życzenie klienta, sprzedajemy soki owocowe. Sok jest przelewany z butelki do szklanki i podawany do spożycia... »


Dowiedz się, jak rozliczyć rabaty dotyczące 2019 roku otrzymane w 2020 roku

Pytanie Spółka z o.o. zgodnie z umową otrzymuje rabat potransakcyjny na koniec każdego kwartału, na podstawie wystawionej faktury korygującej przez sprzedawcę towarów handlowych. Pytanie dotyczy... »


Dział: Przykład księgowania

Czy konieczne są korekty dotyczące odpisu aktualizacyjnego przy likwidacji spółki

Pytanie  Nasza spółka przez kilka lat świadczyła usługi budowlane dla bardzo dużej firmy, która w lutym 2014 roku została postawiona w stan upadłości likwidacyjnej. Niezapłacone nam należności... »


Dział: Kalendarz

2 marca 2020 r.

2 marca 2020 r. »


Dział: Zawsze pod ręką

Kwoty przychodów dodatkowych a zmniejszenia emerytury lub renty (obowiązuje od 01.03. 2020 r. do 31.05.2020 r.)

Wielu emerytów lub rencistów, który po przyznaniu świadczenia emerytalnego lub rentowego kontynuują pracę zarobkową lub też rozpoczynają wykonywanie takiej pracy, muszą się liczyć z tym, że osiągane... »


Nr 778 - 2 marca 2020 r.

Sprawdź, jak 29 dni lutego wpływa na rozliczenia podatkowe
 • W serwisie:

  Aktualny numer Aktualny numer Archiwum numerów Archiwum numerów Tematyka Tematyka O publikacji O publikacji Regulamin Regulamin Reklama Reklama Aktualny numer Archiwum numerów Tematyka O publikacji Regulamin Reklama
 • Wip:

  www.wip.pl www.wip.pl www.wiedzaipraktyka.pl www.wiedzaipraktyka.pl www.wip.pl www.wiedzaipraktyka.pl
 • Publikacje:

  Personel od a do z Personel od a do z Prawo pracy w pytaniach i odpowiedziach Prawo pracy w pytaniach i odpowiedziach Prawo pracy w orzeczeniach sądu najwyższego Prawo pracy w orzeczeniach sądu najwyższego Dokumentacja kadrowa Dokumentacja kadrowa Personel od a do z Prawo pracy w pytaniach i odpowiedziach Prawo pracy w orzeczeniach sądu najwyższego Dokumentacja kadrowa
 • Portale:

  Portal FK Portal FK Portal Oświatowy Portal Oświatowy Portal BHP Portal BHP Portal ZP Portal ZP Portal Kadrowy Portal Kadrowy Portal Spółka z o.o. Portal Spółka z o.o. Portal RB Portal RB Portal FK Portal Oświatowy Portal BHP Portal ZP Portal Kadrowy Portal Spółka z o.o. Portal RB
Copyright © Elektroniczny Serwis Księgowego