Elektroniczny Serwis Księgowego

» wyszukiwanie zaawansowane
Zarejestruj sięAby skorzystać
z pełnej wersji serwisu

Archiwum numerów

Nr 781 - 23 marca 2020 r.

Temat numeru

Spis treści

Dział: KORONAWIRUS: Pakiet kryzysowy dla przedsiębiorców

Dowiedz się, jak uzyskać ulgę w zapłacie składek ZUS w związku z koronawirusem

Przedsiębiorca, który z powodu epidemii koronawirusa ma problemy z zapłatą bieżących składek lub należności wynikających z zawartej już z ZUS umowy o rozłożenie zadłużenia na raty bądź odroczenie... »


Uwaga! Firma dotknięta koronawirusem może wystąpić o ulgę w spłacie podatku

Ministerstwo Finansów poinformowało o wsparciu przedsiębiorców, którzy w związku z występowaniem koronawirusa będą mieć problemy z terminową zapłatą należności podatkowych. »


Dowiedz się, jak zorganizować pracę zdalną w czasie koronawirusa

W związku z epidemią koronawirusa pracodawcy mogą tymczasowo, na podstawie zwykłego polecenia służbowego, zmienić miejsce pracy zatrudnionego pracownika. Skorzystaj ze wskazówek eksperta i sprawdź... »


Senat wprowadza zmiany od specustawy: dodatkowy zasiłek opiekuńczy na dzieci do ukończenia 15. roku życia

Od 8 marca obowiązuje ustawa o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. Obecnie trwają prace nad jej nowelizacją. Doprecyzowane zostaną m.in... »


Ważne dla pracodawców: są wyjaśnienia PIP w związku z koronawirusem

Czy pracodawca może nie dopuścić do pracy pracownika, który wraca do pracy z pobytu w kraju objętym działaniem koronawirusa,  czy szef ma prawo wysłać na urlop pracownika wracającego z wypoczynku z... »


Darowizny towarów przekazywanych na walkę z pandemią z 0% stawką VAT

Resort finansów przygotował projekt, który zakłada stosowanie 0% stawki VAT do darowizn niektórych towarów potrzebnych do walki z szerzącą się pandemią koronowirusa (Covig-19). Sprawdź, jakie będą... »


Specjalna ustawa dotycząca koronawirusa już obowiązuje – sprawdź, na jakie uprawnienia mogą liczyć pracownicy

Możliwość pracy zdalnej, dodatkowy zasiłek opiekuńczy - takie nadzwyczajne rozwiązania wprowadza specjalna ustawa z 2 marca 2020 r., która ma na celu podejmowanie działań minimalizujących zagrożenie... »


Jakie dodatkowe uprawnienia przysługują pracownikom z uwagi na koronawirusa

Praca zdalna, dodatkowy zasiłek opiekuńczy - takie nadzwyczajne rozwiązania wprowadza specjalna ustawa z 2 marca 2020 r., która ma na celu podejmowanie działań minimalizujących zagrożenie dla... »


Państwowa Inspekcja Pracy wyjaśnia, jak postępować na wypadek pojawiania się koronawirusa

Czy pracodawca może nie dopuścić do pracy pracownika, który wraca do pracy z pobytu w kraju objętym działaniem koronawirusa,  czy szef ma prawo wysłać na urlop pracownika wracającego z wypoczynku z... »


Dział: Nowości

Ważne! Inwentaryzacja musi być rozliczona przed 25 marca

Samo przeprowadzanie spisów z natury, potwierdzanie sald czy zestawianie dokumentów w ramach weryfikacji zapisów w księgach rachunkowych powinno już być zakończone. Teraz ostatni moment na podjęcie... »


Mikrorachunek podatkowy. Upewnij się, czy zlecenia płatnicze muszą wskazywać tytuł wpłaty

W związku z wprowadzeniem obligatoryjnych wpłat podatkowych na mikrorachunki podatkowe, pojawiają się wątpliwości, czy zmieniły się również opisy tych płatności. Sprawdźmy. »


Uwaga! Od 1 kwietnia zmiany w rozporządzeniu w sprawie obniżonych stawek VAT

Jest projekt dostosowujący rozporządzenie do nowych regulacji w zakresie obniżonych stawek VAT, które będą stosowane od 1 kwietnia 2020 r. »


Do 31 marca 2020 r. przekaż do ZUS informację ZSWA za 2019 rok

Sprawdź, jak prawidłowo wypełnić ZUS ZSWA, dowiedz się w jakich sytuacjach musisz wcześniej przekazać informację oraz jak korygować ewentualne pomyłki. »


Do 13 kwietnia jest czas na zgłoszenie danych do CRBR

Ministerstwo Finansów przypomniało na Portalu Podatkowym zbliżającym się terminie zgłaszania danych do Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych (CRBR).  Termin ten upłynie 13 kwietnia 2020... »


Sprawdź, od kiedy zastosujesz nowe deklaracje CIT

Resort finansów przygotował zmiany m.in. w deklaracjach CIT-8, CIT/IP. Pojawią się też zupełnie nowe deklaracje. Dowiedz się jakie i od kiedy będziesz musiał stosować nowe deklaracje CIT. »


Praktyczne zestawienie zmian w VAT od 1 kwietnia 2020 r.

Jakie będą nowe zasady klasyfikacji towarów i usług, jak zmienią się stawki VAT? – skorzystaj z podsumowania zmian w VAT i miej pewność, że nie przeoczysz żadnej zmiany w VAT. »


Uwaga! JPK_VAT przesunięty na lipiec

Rząd wprowadzi pakiet osłonowy dla firm w związku z koronawirusem. Oznacza to m.in.: ulgi w należnościach, w tym udogodnienia w płatnościach podatków i składek ZUS, wcześniejsze zwroty VAT oraz... »


Dział: Zawsze pod ręką

25 marca 2020 r.

25 marca 2020 r. »


Składki na ZUS przedsiębiorców wykonujących działalność gospodarczą na mniejszą skalę (tzw. mały ZUS plus)

Od 1 lutego 2020 r. obowiązuje mały ZUS „plus”, czyli zmodyfikowana wersja funkcjonującej do 31 stycznia 2020 r. ulgi polegającej na opłacaniu składek od podstawy uzależnionej od skali prowadzonej... »


Dział: Przykład księgowania

Uproszczenia przy sporządzeniu sprawozdania za 2019 rok

Pytanie Jednostkami małymi są jednostki, które spełniają określone warunki i nie przekroczyły progów wielkościowych (art. 3 ust. 1c ustawy o rachunkowości). Spółka nie przekroczyła tych wskaźników... »


Dział: Pytania i odpowiedzi

Zwrot przelewu otrzymanego z zastosowaniem MPP

Pytanie Nasz kontrahent dokonał płatności za fakturę za pomocą mechanizmu podzielonej płatności. Kwota jest powyżej 15.000 zł, ale nie dotyczy czynności wymienionych w załączniku nr 15 do ustawy o... »


Zamknięcie placówek gastronomicznych w związku z koronawirusem – co z wynagrodzeniem pracowników

Pytanie W związku z wielkim zamieszaniem i niesprecyzowanymi przepisami mamy wątpliwości dotyczące sytuacji, gdy musielibyśmy zamknąć nasze placówki gastronomiczne z uwagi na realne zagrożenie... »


Brak badań okresowych a koronawirus

Pytanie COVID – 19: Co zrobić, gdy poradnia medycyny pracy nie działa a pracownikowi skończyły się badania okresowe »


Nr 781 - 23 marca 2020 r.

Uwaga! zmiany dla przedsiębiorców od 1 kwietnia - tarcza antykryzysowa
 • W serwisie:

  Aktualny numer Aktualny numer Archiwum numerów Archiwum numerów Tematyka Tematyka O publikacji O publikacji Regulamin Regulamin Reklama Reklama Aktualny numer Archiwum numerów Tematyka O publikacji Regulamin Reklama
 • Wip:

  www.wip.pl www.wip.pl www.wiedzaipraktyka.pl www.wiedzaipraktyka.pl www.wip.pl www.wiedzaipraktyka.pl
 • Publikacje:

  Personel od a do z Personel od a do z Prawo pracy w pytaniach i odpowiedziach Prawo pracy w pytaniach i odpowiedziach Prawo pracy w orzeczeniach sądu najwyższego Prawo pracy w orzeczeniach sądu najwyższego Dokumentacja kadrowa Dokumentacja kadrowa Personel od a do z Prawo pracy w pytaniach i odpowiedziach Prawo pracy w orzeczeniach sądu najwyższego Dokumentacja kadrowa
 • Portale:

  Portal FK Portal FK Portal Oświatowy Portal Oświatowy Portal BHP Portal BHP Portal ZP Portal ZP Portal Kadrowy Portal Kadrowy Portal Spółka z o.o. Portal Spółka z o.o. Portal RB Portal RB Portal FK Portal Oświatowy Portal BHP Portal ZP Portal Kadrowy Portal Spółka z o.o. Portal RB
Copyright © Elektroniczny Serwis Księgowego