Elektroniczny Serwis Księgowego

» wyszukiwanie zaawansowane
Zarejestruj sięAby skorzystać
z pełnej wersji serwisu

Nr 782 - 30 marca 2020 r.

Temat numeru

Spis treści

Dział: Nowości

Uwaga! CIT-8 złożysz później

Ministerstwo finansów przedłużyło termin złożenia CIT-8. Oznacza to, że większość podatników zyskało aż dwa miesiące na wywiązanie się z obowiązków. Przepisy wydłużające terminy są opublikowane w... »


Ważne! Terminy sporządzania sprawozdań finansowych za 2019 rok będę przesunięte

Jak podał resort finansów zostaną przedłużone terminy sporządzenia sprawozdania finansowego, ich badania przez firmy audytorskie, zatwierdzanie oraz udostępnienie do wiadomości publicznej  za rok... »


Nowa matryca stawek VAT nie zacznie obwiązywać od 1 kwietnia

Ministerstwo Finansów przesunęło termin stosowania nowej matrycy stawek podatku VAT.  Jak wynika komunikatu, który został opublikowany na stronie internetowej resortu – zacznie ona obowiązywać dopiero... »


Powierzając pracownikom wykonywanie pracy zdalnej pamiętaj o ochronie danych osobowych

W obliczu światowej pandemii koronawirusa wielu pracodawców zleciło pracownikom wykonywanie pracy zdalnej w domu. W związku z tym Urząd Ochrony Danych Osobowych (UODO) poinstruował na swojej stronie... »


Wirtualne kasy rejestrujące. Kto z nich skorzysta

Jest projekt rozporządzenia określającego podatników, którzy mogą używać wirtualnych kas rejestrujących. Sprawdź, kto będzie miał taką możliwość? »


Uwaga! Zmienią się terminy obowiązywania zmian w VAT

Nie tylko JPK_VAT dla dużych podmiotów zostanie przesunięty na lipiec. Wszystko wskazuje na to, że od kwietnia nie będzie zmian w nowej matrycy stawek VAT. Sprawdź szczegóły. »


Dział: KORONAWIRUS: Pakiet kryzysowy dla przedsiębiorców

Ci podatnicy, którzy przekazują darowizny na przeciwdziałanie pandemii koronawirusa będą mieli prawo do odliczeń

Tarcza antykryzysowa wprowadza zmiany, które dają podatnikom możliwość odliczenia od dochodu CIT i PIT darowizn przekazywanych na przeciwdziałanie COVID-19. Jak skorzystać z odliczenia? »


Upewnij się, jak otrzymać dodatkowy zasiłek opiekuńczy po 25 marca 2020 r.

W związku ze zmianą przepisów został wydłużony termin, w którym nie funkcjonują żłobki, przedszkola, szkoły i inne placówki, do których dzieci uczęszczają, Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował... »


Zasady wypłaty świadczenia chorobowego dla osób na przymusowej kwarantannie po powrocie do kraju

Dowiedz się, jak wypłacać świadczenia chorobowe dla pracownika, zleceniobiorcy, przedsiębiorcy, który został skierowany na przymusową kwarantannę po powrocie do kraju. »


Jest już uproszczony wniosek o ulgi w zapłacie składek

W związku z epidemią korona wirusa Zakład Ubezpieczeń Społecznych przygotował i udostępnił na swojej stronie internetowej uproszczony wniosek o odroczenie terminu płatności składek/zawieszenie... »


Z powodu pandemii koronawirusa wielu przedsiębiorców nie wykona umów w wyniku pandemii koronawirusa. Sprawdź, jak uniknąć negatywnych konsekwencji finansowych

Zaburzenia łańcuchów dostaw, ograniczenia w przemieszczaniu się osób, zakazy obrotu określonymi towarami, zatory płatnicze czy wreszcie kwarantanna lub absencja pracowników – to nadzwyczajne... »


Dowiedz się, jakie zmiany w PCC i w podatku od nieruchomości wprowadza specustawa

Przedsiębiorca, który w związku z pogorszeniem sytuacji finansowej, zaciągnie pożyczkę, będzie mógł liczyć na zwolnienie z PCC. Konieczne będzie jednak spełnienie określonych warunków. Takie zmiany... »


Wniosek o ograniczenie poboru zaliczek może być sposobem na trudności finansowe spowodowane koronawirusem

Niestety obecnie panująca epidemia koronawirusa wielu przedsiębiorców stawia w bardzo trudnej sytuacji finansowej. Nie pozostaje to bez wpływu na wypełnianie przez nich obowiązków o charakterze... »


Dział: Pytania i odpowiedzi

Co z NIP w przypadku faktury wystawionej na osobę prywatną

Pytanie Czy wystawiając fakturę na osobę prywatną, która posiada NIP i ten numer podała w swoich danych, to należy jej NIP na fakturze. »


Sprawdź, jak skorzystać z ulgi na zakup kas

Pytanie Podatnik świadczący usługi naprawy pojazdów silnikowych oraz motorowerów, zakupił kasę online w grudniu ubiegłego roku i rozpoczął ewidencjonowanie na tej kasie w tym samym miesiącu... »


Upewnij się, jak skorzystać z ulgi termoizolacyjnej w PIT za 2019 rok

Pytanie Podatnik chce w rozliczeniu rocznym za rok 2019 skorzystać z ulgi termoizolacyjnej. Inwestycja została rozpoczęta i zakończona w 2019 roku. Podatnik otrzymał fakturę na montaż urządzeń... »


Nie można pracownika skierować na urlop wypoczynkowy z powodu koronawirusa

Pytanie Jestem mikroprzedsiębiorcą. Zatrudniam dwie osoby na umowę o pracę w pełnym wymiarze czasu pracy. Pracownicy wykonują pracę umysłową w biurze. W związku z sytuacją spowodowaną koronawirusem... »


Dział: Przykład księgowania

Bilans według załącznika nr 1, a dodatkowe informacje według załącznika nr 5 – czy można tak przygotować sprawozdanie

Pytanie Organ zarządzający podjął uchwałę o sporządzeniu rocznego sprawozdania za  2019 rok jako jednostka mała, bilans oraz rachunek zysków i strat wg załącznika nr 1 do ustawy o uor, natomiast... »


Dział: Zawsze pod ręką

Listy obecności a RODO

Jak RODO wpływa na listy obecności? Czy podwładny wpisuje powód nieobecności, czy pracownik działu kadr? »


Dział: Kalendarz

31 marca 2020 r.

31 marca 2020 r. »


Nr 782 - 30 marca 2020 r.

Tarcza antykryzysowa. Poznaj prawa pracodawcy i instrumenty ochrony stosunków pracy
 • W serwisie:

  Aktualny numer Aktualny numer Archiwum numerów Archiwum numerów Tematyka Tematyka O publikacji O publikacji Regulamin Regulamin Reklama Reklama Aktualny numer Archiwum numerów Tematyka O publikacji Regulamin Reklama
 • Wip:

  www.wip.pl www.wip.pl www.wiedzaipraktyka.pl www.wiedzaipraktyka.pl www.wip.pl www.wiedzaipraktyka.pl
 • Publikacje:

  Personel od a do z Personel od a do z Prawo pracy w pytaniach i odpowiedziach Prawo pracy w pytaniach i odpowiedziach Prawo pracy w orzeczeniach sądu najwyższego Prawo pracy w orzeczeniach sądu najwyższego Dokumentacja kadrowa Dokumentacja kadrowa Personel od a do z Prawo pracy w pytaniach i odpowiedziach Prawo pracy w orzeczeniach sądu najwyższego Dokumentacja kadrowa
 • Portale:

  Portal FK Portal FK Portal Oświatowy Portal Oświatowy Portal BHP Portal BHP Portal ZP Portal ZP Portal Kadrowy Portal Kadrowy Portal Spółka z o.o. Portal Spółka z o.o. Portal RB Portal RB Portal FK Portal Oświatowy Portal BHP Portal ZP Portal Kadrowy Portal Spółka z o.o. Portal RB
Copyright © Elektroniczny Serwis Księgowego