Elektroniczny Serwis Księgowego

» wyszukiwanie zaawansowane
Zarejestruj sięAby skorzystać
z pełnej wersji serwisu

Nr 783 - 6 kwietnia 2020 r.

Temat numeru

Spis treści

Dział: KORONAWIRUS: Pakiet kryzysowy dla przedsiębiorców

Uwaga! Tarcza antykryzysowa została opublikowana. Sprawdź, na jakie wsparcie mogą liczyć firmy

W Dzienniku Ustaw pod pozycją 568 została opublikowana specustawa. Wprowadza ona brak sankcji za złożenie deklaracji podatkowej i zapłaty podatku po terminie, jeśli nastąpi to do końca maja 2020 roku... »


Przepisy dotyczące ulgi na złe długi uległy zmianie

Wyłączenie obowiązku rozliczania nieuregulowanych świadczeń pieniężnych przez poszkodowanych w wyniku pandemii dłużników zakłada nowela specustawy. Szczegóły w tekście. »


Są zmiany w dodatkowym zasiłku opiekuńczym w związku z koronawirusem

Sejm w dniu 31 marca 2020 r. uchwalił ustawę, która wprowadziła zmiany przepisów o dodatkowym zasiłku opiekuńczym. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przedstawił na swojej stronie internetowej ogólne... »


Ważne! Podatnicy odliczą darowizny przekazywane na przeciwdziałanie pandemii koronawirusa

Możliwość odliczenia od dochodu CIT i PIT darowizn przekazywanych na przeciwdziałanie COVID-19 wprowadziła tarcza antykryzysowa. Sprawdź, jak skorzystać z odliczenia? »


Jest wsparcie dla samozatrudnionych: Postojowe, zwolnienie ze składek ZUS, dofinansowanie kosztów prowadzenia biznesu

Osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, które nie zatrudniają pracowników mogą liczyć na wypłatę postojowego, zwolnienie ze składek na ubezpieczenia społeczne oraz zdrowotne, a także na... »


Uwaga! Wniosek o ulgę w zapłacie podatku można wysłać nawet e-mailem. Poznaj wytyczne dla urzędów skarbowych w związku z koronawirusem

Są wytyczne dla urzędów skarbowych, jak mają postępować przy rozpatrywaniu wniosków o ulgi w zapłacie podatków,  złożonych przez przedsiębiorców, którzy zostali poszkodowani w związku z epidemią... »


Dział: Nowości

Już obowiązuje zaniechanie poboru PIT od frankowiczów

Minister Finansów zaniechał poboru podatku PIT od niektórych dochodów związanych z kredytami mieszkaniowymi. Poznaj szczegóły. »


Uwaga! Zostało opublikowane rozporządzenie w sprawie CIT-8

Ministerstwo finansów przedłużyło termin złożenia CIT-8. Większość podatników zyskało 2 miesiące na wywiązanie się z obowiązków. Przepisy wydłużające terminy zostały już opublikowane w Dzienniku... »


Jednak termin na złożenie sprawozdania finansowego zostaje wydłużony

Ministerstwo finansów przygotowało rozporządzenie, które zmienia terminy dotyczące sprawozdań finansowych.  Zmiany weszły w życie 31 marca 2020 r.  Sprawdź, ile czasu zyskasz na przygotowanie... »


Uwaga! JPK_VAT przedłużony do 1 lipca 2020 r. dla wszystkich podatników

Duzi przedsiębiorcy od 1 kwietnia 2020 roku mieli składać nowe plików JPK_VAT, czyli  połączenie deklaracji VAT i plików JPK. Jest projekt, który przedłuża ten termin. »


Odsetki ustawowe w dół

Rady Polityki Pieniężnej podjęła decyzję obniżeniu stopy referencyjnej NBP do poziomu 1,00%. Oznacza to obniżenie stawki odsetek ustawowych, czyli dotyczących umów i transakcji handlowych. »


Sprawę w ZUS będzie można załatwić bezpośrednio w placówce Zakładu, z zachowaniem zasad bezpieczeństwa

Z informacji, którą Zakład Ubezpieczeń Społecznych zamieścił na swojej stronie internetowej wynika, że w najbliższych dniach klienci będą mieli możliwość kontaktowania się z jego pracownikami... »


Dział: Zawsze pod ręką

Wysokość składek na ubezpieczenia społeczne rolników

Wysokość składek na ubezpieczenia społeczne rolników »


Dział: Kalendarz

6 kwietnia 2020 r.

6 kwietnia 2020 r. »


7 kwietnia 2020 r.

7 kwietnia 2020 r. »


Dział: Pytania i odpowiedzi

Jak wypełnić wniosek ZUS RSP-C (postojowe dla zleceniobiorców)

Pytanie Jak wypełnić wniosek ZUS RSP-C (postojowe dla zleceniobiorców), gdzie w punkcie IV. należy wpisać „miesięczny przychód wynikający z umowy" podczas gdy wszyscy zleceniobiorcy zatrudnieni u nas... »


Sprawdź, jaki kod podać w formularzu ZUS dla pracownicy, której umowa została przedłużona do dnia porodu

Pytanie Jaki kod postawy prawnej oraz kod wygaśnięcia należy wpisać w ZUS ZWUA w przypadku pracownicy, której umowa została przedłużona do dnia porodu? »


Zawieszenie działalności a bezpłatny urlop

Pytanie Czy na czas zawieszenia działalności gospodarczej mogę na prośbę pracownika wysłać go na urlop bezpłatny? Czy zawieszając działalność muszę go na ten czas zwolnić? »


Kłopoty przy płatnościach z zastosowaniem mechanizmu podzielonej płatności

Pytanie Jesteśmy zobowiązani do stosowania MPP w płatnościach i w praktyce pojawiły się trudności. Czy można przelać kwotę netto (łącznie) np.: bez wyszczególnienia faktur, a potem VAT do tej... »


Paragony z NIP nabywcy wystawiane na kwoty nieprzekraczające 450 zł mogą stanowić faktury uproszczone

Pytanie Gmina jest czynnym podatnikiem VAT. Jeden z pracowników zakupił czajnik elektryczny, za który nie otrzymał faktury, lecz paragon z NIP na kwotę 150 zł (powiedziano, że nie mogą wystawić... »


Dział: Przykład księgowania

Jak rozliczyć w księgach fakturę za paliwo kupione zagranicą

Pytanie Klient zajmuje się handlem samochodów sprowadzonych z zagranicy. Rozlicza się na PKPiR metodą kasową, jest płatnikiem VAT i zatrudnia jednego pracownika. Jak wylatują samolotem to... »


Nr 783 - 6 kwietnia 2020 r.

Poznaj 11 kroków do wypełnienia wiążącej informacji stawkowej
 • W serwisie:

  Aktualny numer Aktualny numer Archiwum numerów Archiwum numerów Tematyka Tematyka O publikacji O publikacji Regulamin Regulamin Reklama Reklama Aktualny numer Archiwum numerów Tematyka O publikacji Regulamin Reklama
 • Wip:

  www.wip.pl www.wip.pl www.wiedzaipraktyka.pl www.wiedzaipraktyka.pl www.wip.pl www.wiedzaipraktyka.pl
 • Publikacje:

  Personel od a do z Personel od a do z Prawo pracy w pytaniach i odpowiedziach Prawo pracy w pytaniach i odpowiedziach Prawo pracy w orzeczeniach sądu najwyższego Prawo pracy w orzeczeniach sądu najwyższego Dokumentacja kadrowa Dokumentacja kadrowa Personel od a do z Prawo pracy w pytaniach i odpowiedziach Prawo pracy w orzeczeniach sądu najwyższego Dokumentacja kadrowa
 • Portale:

  Portal FK Portal FK Portal Oświatowy Portal Oświatowy Portal BHP Portal BHP Portal ZP Portal ZP Portal Kadrowy Portal Kadrowy Portal Spółka z o.o. Portal Spółka z o.o. Portal RB Portal RB Portal FK Portal Oświatowy Portal BHP Portal ZP Portal Kadrowy Portal Spółka z o.o. Portal RB
Copyright © Elektroniczny Serwis Księgowego