Elektroniczny Serwis Księgowego

» wyszukiwanie zaawansowane
Zarejestruj sięAby skorzystać
z pełnej wersji serwisu

Nr 784 - 14 kwietnia 2020 r.

Temat numeru

Spis treści

Dział: Nowości

Ważne! Z powodu COVID-19 możliwe jest odroczenie okresowego przeglądu kasy rejestrującej do lipca 2020 roku

Resort Finansów zamieścił informację, o procedurze przeprowadzania przeglądów okresowych kas rejestrujących w związku z zagrożeniem koronawirusem. »


Kolejne fałszywe SMS-y. Tym razem o zadłużeniu w kontekście Tarczy Antykryzysowej

Ministerstwo Finansów ostrzega na swojej stronie internetowej przed podejrzanymi SMS-ami, które dotyczą Tarczy Antykryzysowej związanej z epidemią koronawirusa. »


Sprawdź, jak koronawirus wpłynął na terminy przekazania informacji MDR

W związku z obecną sytuacją spowodowaną COVID-19 nastąpiło przesunięcie terminów dotyczących przekazywania schematów podatkowych MDR. To jeden z elementów składających się na Tarczę Antykryzysową... »


Ważne! Z powodu COVID-19 możliwe jest odroczenie okresowego przeglądu kasy rejestrującej do lipca 2020 roku

Resort Finansów zamieścił informację, o procedurze przeprowadzania przeglądów okresowych kas rejestrujących w związku z zagrożeniem koronawirusem. »


Uwaga! Tarcza antykryzysowa została opublikowana. Sprawdź, na jakie wsparcie mogą liczyć firmy

W Dzienniku Ustaw pod pozycją 568 została opublikowana specustawa. Wprowadza ona brak sankcji za złożenie deklaracji podatkowej i zapłaty podatku po terminie, jeśli nastąpi to do końca maja 2020 roku... »


Są zmiany w dodatkowym zasiłku opiekuńczym w związku z koronawirusem

Sejm w dniu 31 marca 2020 r. uchwalił ustawę, która wprowadziła zmiany przepisów o dodatkowym zasiłku opiekuńczym. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przedstawił na swojej stronie internetowej ogólne... »


Przepisy dotyczące ulgi na złe długi uległy zmianie

Wyłączenie obowiązku rozliczania nieuregulowanych świadczeń pieniężnych przez poszkodowanych w wyniku pandemii dłużników zakłada nowela specustawy. Szczegóły w tekście. »


Ważne! Podatnicy odliczą darowizny przekazywane na przeciwdziałanie pandemii koronawirusa

Możliwość odliczenia od dochodu CIT i PIT darowizn przekazywanych na przeciwdziałanie COVID-19 wprowadziła tarcza antykryzysowa. Sprawdź, jak skorzystać z odliczenia? »


Dział: Pytania i odpowiedzi

Termin na złożenie deklaracji VAT-7 za m-c marzec 2020

Pytanie Jaki jest termin na złożenie deklaracji VAT-7 za marzec 2020 r., pliku JPK_VAT i zapłacenia podatku w związku z bieżącą sytuacją epidemiologiczną i uchwalonymi przepisami tarczy... »


Czy niezaleganie w regulowaniu zobowiązań podatkowych uprawnia do ubiegania się o dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników

Pytanie Spółka z o.o. chce ubiegać się o dofinansowanie wynagrodzeń pracowników. Czy zapis: „przedsiębiorca nie może zalegać w regulowaniu zobowiązań podatkowych, składek na ubezpieczenia... »


Czy osoba prowadząca firmę niezatrudniająca pracowników może ubiegać się o zwolnienie składek na ZUS

Pytanie Czy osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą i na dzień 29 lutego 2020 r. nie zatrudniająca pracowników, która zgłosiła pracownika od 05.03.2020 r. może ubiegać się o... »


Świadczenie postojowe dla osoby zatrudnionej na umowę zlecenie

Pytanie Czy osobie, która od listopada 2019 r. do 15 lutego 2020 r. miała umowę o pracę, a następnie od 16 lutego 2020 r. ma podpisaną umowę zlecenie z tym samym pracodawcą, przysługuje świadczenie... »


Czy pracownicy zatrudnieni na umowę zlecenia mają prawo do świadczenia chorobowego z powodu poddania kwarantannie

Pytanie W związku z obecną sytuacją pandemii koronawirusa COVID-19, chciałbym zadać pytanie. Jesteśmy firmą zatrudniającą na umowę o pracę ponad 30 pracowników i co najmniej drugie tyle pracowników... »


Czy samozatrudniony skorzysta z postojowego w ZUS oraz ze świadczenia w związku ze spadkiem obrotów

Pytanie Czy osoba samozatrudniona może skorzystać zarówno z postojowego z ZUS w kwocie 2.080 zł, jak i z postojowego z urzędu pracy według spadku obrotów? »


Sprawdź, czy zwolnienie ze składek ZUS dla mikroprzedsiębiorcy i równoczesne dofinansowanie do wynagrodzeń jest możliwe

Pytanie Czy będzie można skorzystać ze zwolnienia z ZUS (przedsiębiorca zatrudniający do 9 pracowników) i równocześnie z dofinansowania do wynagrodzeń 40%? »


Wypełniamy wniosek o umorzenie składek do ZUS. Z jakiego miesiąca należy wpisać przychód

Pytanie Pytanie dotyczy wniosku do ZUS o umorzenie składek za miesiące: marzec, kwiecień, maj. Z jakiego miesiąca mam wpisać przychód: z marca czy z lutego? »


Dowiedz się, jakie warunki trzeba spełnić, aby skorzystać z dofinansowania do wynagrodzenia dla pracowników

Pytanie Jakie warunki dodatkowe trzeba spełnić, aby średnia firma mogła skorzystać z dofinansowania do wynagrodzenia dla pracowników w sytuacji, gdy obroty za styczeń i marzec 2020 roku spadły do... »


Zwolnienie ze składek ZUS z powodu pandemii. Upewnij się, co z kosztami podatkowymi

Pytanie Czy składki ZUS, FP, FS, FGSP za przedsiębiorcę, osobę współpracującą i pracowników, które są zwolnione z obowiązku opłacania za marzec-maj br. na podstawie ustawy o tarczy antykryzysowej (na... »


Odwołanie imprezy z powodu koronawirusa. Co z zaliczkami i VAT-em

Pytanie Z uwagi na pandemię koronawirusa izba odwołała organizowane przez nią konferencje (ponad 300 osób - w tym okresie obowiązywał zakaz zgromadzeń powyżej 1000 osób, jednak już po chwili... »


Przestój w zakładzie fryzjerskim. Co z wynagrodzeniem i dofinansowaniem do wynagrodzeń w ramach tarczy antykryzysowej

Pytanie Pytanie dotyczy firmy z branży fryzjerskiej. Zatrudniony jest 1 pracownik na umowę o pracę (zarabia 2.600 brutto zł), 2 na umowę zlecenie (zarabia w zależności od liczby godzin zazwyczaj 20... »


Jakie wynagrodzenie przysługuje za przestój w firmie transportowej

Pytanie Pytanie:  Jesteśmy firmą transportową, mamy autokary i ciężarówki jeździmy głównie do Niemiec. Co do autokarów, to stoją już od lutego na bazie, gdyż wszystkie rezerwacje w związku z... »


Dział: Zawsze pod ręką

Jednorazowe odszkodowania za wypadki przy pracy

Znajdziesz tutaj wysokość odszkodowań z tytułu uszczerbku na zdrowiu, jakiego pracownik doznał wskutek wypadku przy pracy oraz jakie przysługują członkom rodziny pracownika, który zmarł w wyniku... »


Dział: Kalendarz

15 kwietnia 2020 r.

15 kwietnia 2020 r. »


Nr 784 - 14 kwietnia 2020 r.

Wydatki ponoszone przez firmy na przeciwdziałanie skutkom pandemii COVID-19 pomniejszą przychody firmy
 • W serwisie:

  Aktualny numer Aktualny numer Archiwum numerów Archiwum numerów Tematyka Tematyka O publikacji O publikacji Regulamin Regulamin Reklama Reklama Aktualny numer Archiwum numerów Tematyka O publikacji Regulamin Reklama
 • Wip:

  www.wip.pl www.wip.pl www.wiedzaipraktyka.pl www.wiedzaipraktyka.pl www.wip.pl www.wiedzaipraktyka.pl
 • Publikacje:

  Personel od a do z Personel od a do z Prawo pracy w pytaniach i odpowiedziach Prawo pracy w pytaniach i odpowiedziach Prawo pracy w orzeczeniach sądu najwyższego Prawo pracy w orzeczeniach sądu najwyższego Dokumentacja kadrowa Dokumentacja kadrowa Personel od a do z Prawo pracy w pytaniach i odpowiedziach Prawo pracy w orzeczeniach sądu najwyższego Dokumentacja kadrowa
 • Portale:

  Portal FK Portal FK Portal Oświatowy Portal Oświatowy Portal BHP Portal BHP Portal ZP Portal ZP Portal Kadrowy Portal Kadrowy Portal Spółka z o.o. Portal Spółka z o.o. Portal RB Portal RB Portal FK Portal Oświatowy Portal BHP Portal ZP Portal Kadrowy Portal Spółka z o.o. Portal RB
Copyright © Elektroniczny Serwis Księgowego