Elektroniczny Serwis Księgowego

» wyszukiwanie zaawansowane
Zarejestruj sięAby skorzystać
z pełnej wersji serwisu

Nr 785 - 20 kwietnia 2020 r.

Temat numeru

Spis treści

Dział: Nowości

Przedsiębiorcy wystawią e-paragony

Warto wiedzieć, że  tarcza antykryzysowa umożliwia wystawiania e-paragonów. Jednak, aby było to możliwe konieczne są zmiany w rozporządzeniu w sprawie kas rejestrujących. Właśnie pojawił się projekt... »


3 kroki, aby przygotować się na zmiany stawek VAT od lipca

Od 1 lipca br. wchodzą w życie ważne zmiany dotyczące stawek podatku VAT. Zmiana stawek VAT obejmie w szczególności wiele towarów takich, jak niektóre artykuły spożywcze, kosmetyczne, czy produkty dla... »


Dowiedz się, czy podatnicy będą zobligowani stosować trzy klasyfikacje w zakresie VAT

Rok 2020 miał być przełomowy dla przedsiębiorców nie tylko ze względu na wiele zmian podatkowych, ale także dlatego, że miało dojść do zmniejszenia stosowanych klasyfikacji statystycznych dla celów... »


Kolejny pakiet pomocy przedsiębiorcom to tarcza 2.0

Ustawa obejmuje zwolnieniem ze składek ZUS także przedsiębiorców zatrudniających od 10 do 49 osób. Będą oni mogli liczyć na 50-proc. ulgę przez trzy miesiące w składkach na ubezpieczenia społeczne... »


Resort pracy radzi, jak wypełnić wniosek o dofinansowanie do wynagrodzenia pracowników w czasie przestoju firmy

Jest instrukcja przygotowana przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Sprawdź, jak wypełnić wniosek o dofinansowanie do wynagrodzenia w okresie przestoju ekonomicznego. Można to zrobić... »


Nie uległy zmianie stopy procentowe składki na ubezpieczenie wypadkowe

ZUS podał informację o wysokości stóp procentowych składki na ubezpieczenie wypadkowe na okres od 1 kwietnia 2020 r. do 31 marca 2021 r., dotyczącej płatników, którzy zgłaszają do tego ubezpieczenia... »


Przedsiębiorca, który zapłacił składkę marcową nie otrzyma zwolnienia z ZUS

Zwolnienie z obowiązku opłacania składek ZUS na podstawie tzw. tarczy antykryzysowej jest możliwe pod warunkiem, że przedsiębiorca ich wcześniej nie uregulował. Tak wynika z analizy przepisów... »


Uwaga! Wyższe limity zwolnień podatkowych na świadczenia socjalne

Zgodnie z tzw. tarczą antykryzysową z 31 marca 2020 r. czasowo zostały podwyższone limity zwolnień przedmiotowych z PIT dla niektórych świadczeń o charakterze socjalnym, w tym zapomóg. Sprawdź, ich... »


Zmieniły się terminy realizacji obowiązków podatkowych, ma to związek z tarczą antykryzysową

W związku z pandemią koronawirusa zostały wprowadzone rozwiązania w ramach tzw. Tarczy Antykryzysowej, mające na celu ograniczenie negatywnych skutków tej pandemii na gospodarkę. Rozwiązania te... »


Pamiętaj, że w sprawozdaniu finansowym za 2019 rok powinieneś odnieść się do epidemii koronawirusa

Wiadomo, że sprawozdanie finansowe odzwierciedla obraz sytuacji majątkowej i finansowej na koniec 2019 roku. Ale ustawa  o rachunkowości, podobnie jak i MSR nakazuje również ująć zdarzenia po dniu... »


Uwaga! Paragony fiskalne uznane za faktury uproszczone a JPK_VAT

Resort finansów przypomniał o obowiązywaniu nowych przepisów dotyczących szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji w zakresie VAT. »


Sprawdź, na jakie wsparcie może liczyć przedsiębiorca zatrudniający do 9 pracowników

Tarcza antykryzysowa obowiązuje od 1 kwietnia. Przedsiębiorca, który zatrudnia nie więcej niż 9 pracowników może skorzystać m.in.: ze zwolnienia ze składek ZUS, mikropożyczki, dofinansowania z FGŚP... »


Tarcza antykryzysowa 2.0 została opublikowana. Jakie zmiany wprowadza

Obecnie ze świadczenia postojowego mogli skorzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczęli prowadzenie działalności gospodarczej przed 1 lutego 2020 r. Tarcza 2.0 wprowadza zmianę tego terminu na 1... »


Dział: Przykład księgowania

Jakie dane zaprezentować w sprawozdaniu

Pytanie Pytanie dotyczy sprawozdania finansowego osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą za 2019 rok. Działalność w 2019 r. ze względu na przekroczenie obrotów w 2018 r., musiała... »


Dział: Pytania i odpowiedzi

Dowiedz się, czy z powodu przesunięcia terminu zapłaty podatku musisz poinformować fiskus

Pytanie Zostały przesunięte terminy zapłaty podatku PIT-4 za marzec i kwiecień 2020 r. do 1 czerwca 2020 r. w związku z obowiązującą tarczą antykryzysową. Czy wobec tego musisz pisać pismo do... »


Faktura dokumentująca organizację konferencji przez biuro podróży

Pytanie W konkurencyjnym trybie zlecono firmie zewnętrznej (biuro podróży) organizację zagranicznej konferencji, której koszty obejmowały wynagrodzenie prelegentów oraz koszty obsługi konferencji tj... »


Sprawdź, jakie wsparcie otrzyma przedsiębiorca zajmujący się przewozem osób

Pytanie Przedsiębiorca zajmujący się przewozem osób – linie podmiejskie i biuro podróży, zatrudnia 35 osób. Z dniem 1 kwietnia 2020 r. zwolnił 6 opiekunek do dzieci w trakcie dowozu dzieci do... »


Czy, aby otrzymać ulgę w ZUS przedsiębiorca najpierw musi zapłacić składki

Pytanie Czy po złożeniu wniosku o zwolnienie z obowiązku opłacania składek ZUS za siebie i za pracowników mam obowiązek zapłacenia tych składek do czasu otrzymania decyzji, a co, jeśli decyzja będzie... »


Czy, aby otrzymać ulgę w ZUS trzeba się spieszyć ze składaniem wniosku

Pytanie Moja wątpliwość dotyczy składania do ZUS wniosku o umorzenie składek ZUS. Czy wniosek złożony w kwietniu 2020 r. z zaznaczeniem trzech miesięcy o umorzenie składek, będzie formalnie poprawny... »


Dział: Kalendarz

20 kwietnia 2020 r.

20 kwietnia 2020 r. »


27 kwietnia 2020 r.

27 kwietnia 2020 r. »


Dział: Zawsze pod ręką

Wskaźnik waloryzacji podstawy zasiłku chorobowego

Wskaźnik waloryzacji podstawy zasiłku chorobowego »


Nr 785 - 20 kwietnia 2020 r.

Upewnij się, na kiedy został przesunięty termin sporządzenia i zatwierdzenia sprawozdania finansowego
 • W serwisie:

  Aktualny numer Aktualny numer Archiwum numerów Archiwum numerów Tematyka Tematyka O publikacji O publikacji Regulamin Regulamin Reklama Reklama Aktualny numer Archiwum numerów Tematyka O publikacji Regulamin Reklama
 • Wip:

  www.wip.pl www.wip.pl www.wiedzaipraktyka.pl www.wiedzaipraktyka.pl www.wip.pl www.wiedzaipraktyka.pl
 • Publikacje:

  Personel od a do z Personel od a do z Prawo pracy w pytaniach i odpowiedziach Prawo pracy w pytaniach i odpowiedziach Prawo pracy w orzeczeniach sądu najwyższego Prawo pracy w orzeczeniach sądu najwyższego Dokumentacja kadrowa Dokumentacja kadrowa Personel od a do z Prawo pracy w pytaniach i odpowiedziach Prawo pracy w orzeczeniach sądu najwyższego Dokumentacja kadrowa
 • Portale:

  Portal FK Portal FK Portal Oświatowy Portal Oświatowy Portal BHP Portal BHP Portal ZP Portal ZP Portal Kadrowy Portal Kadrowy Portal Spółka z o.o. Portal Spółka z o.o. Portal RB Portal RB Portal FK Portal Oświatowy Portal BHP Portal ZP Portal Kadrowy Portal Spółka z o.o. Portal RB
Copyright © Elektroniczny Serwis Księgowego