Elektroniczny Serwis Księgowego

» wyszukiwanie zaawansowane
Zarejestruj sięAby skorzystać
z pełnej wersji serwisu

Archiwum numerów

788 - 11 maja 2020 r.

Temat numeru

Spis treści

Dział: KORONAWIRUS: Pakiet kryzysowy dla przedsiębiorców

(Nie)dozwolone sprawdzanie temperatury ciała pracowników w celu zapobiegania rozprzestrzenianiu się COVID-19

Czy można mierzyć pracownikom temperaturę ciała w związku z epidemią koronawirusa? Zostało wydane w tej sprawie stanowisko Urzędu Ochrony Danych Osobowych z 5 maja 2020 r. Wynika z niego, że... »


Co należy zrobić w razie wystąpienia zaległości składkowych

Co można zrobić w przypadku zaległości w opłacaniu składek do ZUS? Jak skorzystać z rozwiązań Tarczy Antykryzysowej i innych rozwiązań oferowanych przez ZUS? Odpowiedzi na te pytania udzielił Zakład... »


Uwaga! Dodatkowy zasiłek opiekuńczy został wydłużony do 24 maja

Z oficjalnych informacji opublikowanych na stronie ZUS wiemy, że dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługujący w związku z zamknięciem szkoły, przedszkola, żłobka itp.  uległ przedłużeniu na kolejny... »


Tarcza 3.0 przewiduje zwolnienie ze składek ZUS dla przedsiębiorców korzystających z ulgi na start

Prawo do zwolnienia ze składek ZUS to jedna z form pomocy państwa z związku z panującą epidemią. Jednak ze zwolnienia ze składek nie może skorzystać każdy przedsiębiorca. Wykluczeni są... »


Praca zdalna a dokumentacja papierowa zawierająca dane osobowe

Pracodawca w wyjątkowych sytuacjach może zezwolić pracownikom na korzystanie w pracy zdalnej z dokumentacji papierowej zawierającej dane osobowe. Wiąże się to jednak z większym ryzykiem naruszenia... »


Jak sporządzić sprawozdanie finansowe w czasie epidemii koronawirusa

Pandemia koronawirusa nie wyłączyła obowiązków związanych ze sporządzaniem, zatwierdzaniem i przekazywaniem przez jednostki sprawozdań finansowych, natomiast wpłynęła m.in. na terminy ich realizacji... »


Dział: Nowości

Uwaga! Podatek u źródła na nowych zasadach nie będzie pobierany od 30 czerwca 2020 r.

Okres, w którym płatnicy podatku u źródła nie będą musieli go pobierać w sytuacji, gdy kwota należności na rzecz jednego podatnika przekracza 2.000.000 zł – zostanie wydłużony do końca roku. Data 30... »


Interaktywne formularze TPR dostępne są na Portalu Podatkowym

Interaktywne informacje o cenach transferowych TPR-C i TPR-P zostały opublikowane na Portalu Podatkowym. Według zapewnień Ministerstwa Finansów bramka e-Deklaracji jest gotowa do ich... »


Ważne! Przedsiębiorcy otrzymają informację o zwolnieniu ze składek ZUS

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że zatwierdził on zwolnienia z opłacania składek za marzec 2020 roku dla ponad 436 tysięcy płatników składek. Zakład wyjaśnił też, w jaki sposób... »


Uwaga! Od 8 maja osobista wizyta w urzędzie skarbowym jest możliwa przez dwa dni w tygodniu

Urząd skarbowy zaleca, aby w związku z pandemią koronawirusa kontaktować się z nim przede wszystkim przez Internet. W wyjątkowych sprawach, których nie można załatwić elektronicznie, podatnicy od 8... »


Skutki w PIT ma zbycie nieruchomości nabytej w spadku

Jakie są konsekwencje podatkowe związane  ze zbyciem nieruchomości nabytej w spadku, w sytuacji, gdy sprzedaż nastąpiła przed upływem 5 lat od nabycia? Dowiedz się, jakie zdanie na ten temat... »


Dział: Przykład księgowania

Upewnij się, czy niewpłacone składki społeczne i zdrowotne mogą być kosztem podatkowym

Pytanie Podatnik ubiega się o zwolnienie ze składek ZUS. Czy to dofinansowanie jest dla nas przychodem w PKPIR? »


Upewnij się, jak ująć w ewidencji księgowej dofinansowanie dla firm otrzymane w ramach tzw. tarczy antykryzysowej

Podatnik zatrudnia do 9 pracowników. W jego firmie jest porozumienie dotyczące tzw. postojowego. Jakie są możliwości uzyskania dofinansowania i jak je ująć w PKPIR? »


Dział: Zawsze pod ręką

Wskaźnik waloryzacji podstawy zasiłku chorobowego

Wskaźnik waloryzacji podstawy zasiłku chorobowego »


Dział: Kalendarz

11 maja 2020 r.

11 maja 2020 r. »


15 maja 2020 r.

15 maja 2020 r. »


Dział: Pytania i odpowiedzi

Faktura dokumentująca organizację konferencji przez biuro podróży

Pytanie Biuro podróży złożyło ofertę, w której zaoferowało cenę 40.000 zł, w tym netto 32.520,33 zł oraz VAT 7.479,67 zł. Po zrealizowaniu usługi biuro podróży wystawiło za swoje usługi fakturę z... »


Zakup autobusów we Francji a WNT

Pytanie Zakupiliśmy 2 autobusy we Francji i otrzymaliśmy informację, że są one wystawione na fakturę VAT-marża. Po analizie faktur okazało się, że jednej f-rze firma powołuje się na -exoneration de... »


Amortyzacja hali do napraw autobusów

Pytanie Jak wycenić halę do napraw autobusów metraż 300 m2, która do tej pory nie była wprowadzona na środki trwałe. W jakich wypadkach można zastosować stawkę 10%? »


Spadek obrotów a prawo do dofinansowania z Funduszu Pracy

Pytanie Mam pytanie odnośnie tarczy antykryzysowej – spadek obrotów łącznie za luty i marzec w stosunku do roku 2019 wynosi 22% w kwietniu będzie to spadek o 80%,czy można wniosek o dofinansowanie... »


Jak ubiegać się o zwolnienie z ZUS w przypadku przedsiębiorców zatrudniających do 49 pracowników

Pytanie Czy zwolnienie z 50% składek ZUS za marzec-maj-2020 rok w przypadku płatników zatrudniających do 49 ubezpieczonych jest uzależnione od spadku obrotów wg limitów z art 15g tzw. ustawy tarcza... »


788 - 11 maja 2020 r.

Teraz więcej firm ma prawo do zwolnień z ZUS
 • W serwisie:

  Aktualny numer Aktualny numer Archiwum numerów Archiwum numerów Tematyka Tematyka O publikacji O publikacji Regulamin Regulamin Reklama Reklama Aktualny numer Archiwum numerów Tematyka O publikacji Regulamin Reklama
 • Wip:

  www.wip.pl www.wip.pl www.wiedzaipraktyka.pl www.wiedzaipraktyka.pl www.wip.pl www.wiedzaipraktyka.pl
 • Publikacje:

  Personel od a do z Personel od a do z Prawo pracy w pytaniach i odpowiedziach Prawo pracy w pytaniach i odpowiedziach Prawo pracy w orzeczeniach sądu najwyższego Prawo pracy w orzeczeniach sądu najwyższego Dokumentacja kadrowa Dokumentacja kadrowa Personel od a do z Prawo pracy w pytaniach i odpowiedziach Prawo pracy w orzeczeniach sądu najwyższego Dokumentacja kadrowa
 • Portale:

  Portal FK Portal FK Portal Oświatowy Portal Oświatowy Portal BHP Portal BHP Portal ZP Portal ZP Portal Kadrowy Portal Kadrowy Portal Spółka z o.o. Portal Spółka z o.o. Portal RB Portal RB Portal FK Portal Oświatowy Portal BHP Portal ZP Portal Kadrowy Portal Spółka z o.o. Portal RB
Copyright © Elektroniczny Serwis Księgowego