Elektroniczny Serwis Księgowego

» wyszukiwanie zaawansowane
Zarejestruj sięAby skorzystać
z pełnej wersji serwisu

Archiwum numerów

Nr 789 - 18 maja 2020 r.

Temat numeru

Spis treści

Dział: KORONAWIRUS: Pakiet kryzysowy dla przedsiębiorców

Tarcza 3.0 już przegłosowana – zmiany w zwolnieniach z ZUS

Sejm zakończył pracę nad kolejną tarczą antykryzysową. Posłowie zgodzili się przyjąć część poprawek, jedna z nich dotyczy zmian w zwolnieniach ze składek dla samozatrudnionych. Teraz zmiany czekają... »


Są nowe wnioski na PUE ZUS w związku z Tarczą Antykryzysową 2.0

Nowe rozwiązania przewidziane w ustawie o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 (tzw. Tarcza Antykryzysowa 2.0) spowodowały konieczność wprowadzania... »


Jakie są zalecenia Państwowej Inspekcji Pracy dotyczące bezpiecznego powrotu do pracy po przerwie spowodowanej koronawirusem

W związku z SARS-CoV-2, wywołującą chorobę COVID-19, wdrożono w naszym kraju ograniczenia, zapobiegające rozprzestrzenianiu się choroby. Część z tych ograniczeń dotyczy miejsc pracy. Niezależnie od... »


Nowe wyjaśnienia resortu pracy – prawa i obowiązki pracownika podczas epidemii

Zwiększone bezpieczeństwo w miejscu pracy, system zdalny, zamknięcie zakładu pracy – w skutek epidemii koronawirusa życie zawodowe niektórych z nas uległo zmianie. Do czego jesteśmy zobowiązani jako... »


Zdaniem UODO rejestracja czasu pracy za pomocą danych biometrycznych nie jest zgodna z RODO

Ze stanowiska przedstawionego przez Urząd Ochrony Danych Osobowych wynika, że przetwarzanie przez pracodawcę danych biometrycznych pracowników nie może służyć celowi, jakim jest ewidencja czasu pracy... »


Dział: Nowości

Są konsultacje w sprawie informacji TPR-C i TPR-P za 2019 rok

Resort Finansów rozpoczął konsultacje podatkowe wyjaśnień dotyczących sporządzania informacji o cenach transferowych. »


Już od 1 lipca 2020 r. nowe wzory deklaracji VAT-10 i VAT-11

Opublikowane rozporządzenie Ministra Finansów wprowadza nowe wzory deklaracji VAT-10 i VAT-11. Będą one obowiązywały od 1 lipca br. »


Upewnij się, w jaki sposób zawiesić działalność gospodarczą w obecnym czasie

Aktualna sytuacja postawiła w trudnej sytuacji większość polskich przedsiębiorców, którzy muszą się zmagać z brakiem klientów, absencją pracowników, przerwaniem łańcuchów dostaw, czy z ustawowymi... »


Pamiętaj o zapłaceniu I raty odpisu na ZFŚS, gdyż tarcza antykryzysowa nie odracza terminu wpłaty

Przypominamy, że do 31 maja br. pracodawcy posiadający zakładowy fundusz świadczeń socjalnych muszą przekazać na osobny rachunek pierwsze środki z tytułu naliczonych odpisów. Żadna z tarcz... »


Dział: Pytania i odpowiedzi

Jak sporządzić listę płac w przypadku 50% zwolnienie ze składek ZUS

Pytanie Proszę o podanie przykładu, jak wyliczyć listę płac, jeżeli pracodawca jest zwolniony w 50% z ZUS (tarcza 2.0), dla pracownika, którego wynagrodzenie wynosi 2.600 zł brutto? »


Mikropożyczka i pożyczka z PFR. Czy firma ma prawo do dwóch form wsparcia

Pytanie Złożyłam wniosek o mikropożyczkę z PUP w ramach tarczy antykryzysowej. Czy można też skorzystać z pożyczki z PFR? »


Rozliczenie wydatków firmowych sfinansowanych mikropożyczką w ramach tarczy antykryzysowej

Pytanie Czy przedsiębiorca, który otrzymał mikropożyczkę z PUP, a następnie sfinansował bieżące koszty działalności gospodarczej, np.:  najem lokalu, zakup towarów, paliwa do samochodu może te... »


Wykazywanie sprzedaży bezrachunkowej w pliku JPK_VAT

Pytanie Jak ująć w JPK sprzedaż detaliczną internetową nierejestrowaną na kasie fiskalnej? Czy możliwe jest wprowadzenie zestawienia jedną kwotą na koniec miesiąca (uwzględniającego jednocześnie... »


Jak zapłacić daninę solidarnościową

Pytanie Przedsiębiorca (osoba fizyczna) jest zobowiązany do uiszczenia daniny solidarnościowej za 2019 rok. Na jakie konto powinien dokonać przelewu, czy na swój mikrorachunek podatkowy czy na... »


Dział: Najnowsze interpretacje

Dowiedz się, jakie są skutki podatkowe nieodpłatnego przekazania przedsiębiorstwa

Organ podatkowy wypowiedział się odnośnie skutków nieodpłatnego przekazania przedsiębiorstwa przez jednego małżonka na rzecz drugiego małżonka. Poznaj stanowisko dyrektora KIS i sprawdź komentarze... »


Dział: Przykład księgowania

Sprawdź, jak ująć w ewidencji księgowej dofinansowanie dla firm otrzymane w ramach tzw. tarczy antykryzysowej

Pytanie Podatnik zatrudnia do 9 pracowników. W jego firmie jest porozumienie dotyczące tzw. postojowego. Jakie są możliwości uzyskania dofinansowania i jak je ująć w PKPIR? »


Upewnij się, jak ująć w ewidencji księgowej dofinansowanie dla firm otrzymane w ramach tzw. tarczy antykryzysowej

Podatnik zatrudnia do 9 pracowników. W jego firmie jest porozumienie dotyczące tzw. postojowego. Jakie są możliwości uzyskania dofinansowania i jak je ująć w PKPIR? »


Dział: Najnowsze orzeczenia

Stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej w VAT– ważny wyrok TSUE w polskiej sprawie

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) wydał wyrok w sprawie polskiej spółki Dong Yang Electronics (C-547/18). Trybunał rozstrzygnął kwestię stałego miejsca prowadzenia działalności... »


Dział: Zawsze pod ręką

Składki na ZUS przedsiębiorców wykonujących działalność gospodarczą na mniejszą skalę (tzw. mały ZUS plus)

Od 1 lutego 2020 r. obowiązuje mały ZUS „plus”, czyli zmodyfikowana wersja funkcjonującej do 31 stycznia 2020 r. ulgi polegającej na opłacaniu składek od podstawy uzależnionej od skali prowadzonej... »


Dział: Kalendarz

20 maja 2020 r.

20 maja 2020 r. »


Nr 789 - 18 maja 2020 r.

Od lipca są zapowiadane zmiany w podatkach dochodowych, VAT i Ordynacji podatkowej
 • W serwisie:

  Aktualny numer Aktualny numer Archiwum numerów Archiwum numerów Tematyka Tematyka O publikacji O publikacji Regulamin Regulamin Reklama Reklama Aktualny numer Archiwum numerów Tematyka O publikacji Regulamin Reklama
 • Wip:

  www.wip.pl www.wip.pl www.wiedzaipraktyka.pl www.wiedzaipraktyka.pl www.wip.pl www.wiedzaipraktyka.pl
 • Publikacje:

  Personel od a do z Personel od a do z Prawo pracy w pytaniach i odpowiedziach Prawo pracy w pytaniach i odpowiedziach Prawo pracy w orzeczeniach sądu najwyższego Prawo pracy w orzeczeniach sądu najwyższego Dokumentacja kadrowa Dokumentacja kadrowa Personel od a do z Prawo pracy w pytaniach i odpowiedziach Prawo pracy w orzeczeniach sądu najwyższego Dokumentacja kadrowa
 • Portale:

  Portal FK Portal FK Portal Oświatowy Portal Oświatowy Portal BHP Portal BHP Portal ZP Portal ZP Portal Kadrowy Portal Kadrowy Portal Spółka z o.o. Portal Spółka z o.o. Portal RB Portal RB Portal FK Portal Oświatowy Portal BHP Portal ZP Portal Kadrowy Portal Spółka z o.o. Portal RB
Copyright © Elektroniczny Serwis Księgowego