Elektroniczny Serwis Księgowego

» wyszukiwanie zaawansowane
Zarejestruj sięAby skorzystać
z pełnej wersji serwisu

Archiwum numerów

Nr 799 - 27 lipca 2020 r.

Temat numeru

Spis treści

Dział: Pytania i odpowiedzi

Dowiedz się, kiedy możesz pracownikowi skrócić okres wypowiedzenia umowy o pracę

Pytanie Pracownik po okresie zasiłkowym 182 dni otrzymał decyzję o przyznaniu renty chorobowej i stwierdzeniu przez lekarza orzecznika ZUS o częściowej niezdolności do pracy. Pracodawca skierował... »


Sprawdź, czy możesz odliczyć VAT z faktury za terminal

Pytanie Co zrobić z fakturą za terminal, która jest opłacona przez fundację Polska bezgotówkowa, czy można odliczyć VAT z tej faktury? Czy można ją zaliczyć do kosztów? Czy stanowi to dla podatnika... »


Upewnij się, od kiedy masz obowiązek ewidencjonowania sprzedaży przy zastosowaniu kas online

Pytanie Czy to prawda, że w 2022 r., każdy będzie musiał mieć kasę? Kto i kiedy musi obecnie stosować obowiązkowo kasę online? Czy każdy może wymienić kasę fiskalną na kasę online dobrowolnie już... »


Dział: Przykład księgowania

Sprawdź jak prawidłowo zaksięgować dokument SAD w PKPiR

Pytanie Podatnik sprowadził towar z Chin. W jaki sposób powinien zaksięgować dokument SAD, na którym są dwie stawki: B 23%, którą podatnik dodał do rejestru – odliczenie VAT oraz stawka – A 7%. Co... »


Czy należy opodatkować i zaksięgować pożyczkę otrzymaną w związku z COVID-19

Pytanie Spółka z o. o. otrzymała w ramach tarczy antykryzysowej pożyczkę z powiatowego urzędu pracy w wysokości 5.000 zł. Czy w chwili, w której uzyskała umorzenie powinna tą kwotę opodatkować, czy... »


Dział: Nowości

Uwaga! Od 1 sierpnia 2020 r. zmieniają się niektóre kody PKD

Z początkiem sierpnia br. zmienią się niektóre kody Polskiej Klasyfikacji Działalności. Nowe kody PKD będą dotyczyć w szczególności działalności rekreacyjnej oraz rozrywkowej. Dowiedz się... »


Kontrole PIP w 2019 roku. Sprawdź, kogo objęły i z jakim skutkiem

Inspektorzy pracy w 2019 roku przeprowadzili ponad 73.000 kontroli, z których 40% stanowiły kontrole podjęte w związku ze skargami kierowanymi do Państwowej Inspekcji Pracy. Ich tematyka obejmowała... »


Od 20 lipca 2020 r. zmiany w sposobie kontaktu telefonicznego z ZUS

Klient Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, który potrzebuje skontaktować się z tą instytucją  w swojej sprawie, może to zrobić telefonicznie bez wychodzenia z domu. Od 20 lipca ograniczeniu uległa jednak... »


Ważne! Bon turystyczny na dziecko bez PIT i wolny od egzekucji

Osoby, które otrzymają specjalny bon turystyczny, nie zapłacą od jego wartości podatku dochodowego. Tak wynika z nowych regulacji, które 18 lipca br. zostały wprowadzone do ustawy o PIT.  »


ZUS zajmie się obsługą Polskiego Bonu Turystycznego

Ustawa o Polskim Bonie Turystycznym została podpisana przez Prezydenta RP 17 lipca 2020 r. Bon stanowi wsparcie dla polskich rodzin oraz polskiej branży turystycznej w związku z trudną sytuacją... »


Jakie są skutki umowy o wolnym handlu między Unią Europejską a Wietnamem

1 sierpnia 2020 r. wejdzie w życie umowa o wolnym handlu między Unią Europejską a Wietnamem (EVFTA). Informację na ten temat, w tym również pod kątem korzyści, jakie ta umowa będzie oznaczać dla... »


Dział: KORONAWIRUS: Pakiet kryzysowy dla przedsiębiorców

Podatnik otrzymuje pomoc publiczną uzyskując zwolnienie z opłacania składek ZUS

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomniał, że przedsiębiorca, który uzyskał zwolnienie z opłacania należności składkowych za marzec, kwiecień lub maj 2020 roku – otrzymał pomoc... »


Są nowe objaśnienia podatkowe Ministra Finansów w sprawie COVID-19

Niestety pandemia koronawirusa negatywnie wpłynęła na sytuację większości polskich firm, zarówno jeśli chodzi o ich wyniki ekonomiczne, jak i pozostałe kwestie związane z  funkcjonowaniem tych... »


Dział: Kalendarz

27 lipca 2020 r.

27 lipca 2020 r. »


31 lipca 2020 r.

31 lipca 2020 r. »


Dział: Zawsze pod ręką

Wskaźnik waloryzacji podstawy zasiłku chorobowego

Wskaźnik waloryzacji podstawy zasiłku chorobowego »


Nr 799 - 27 lipca 2020 r.

Przygotowany pakiet zmian w ramach SLIM VAT ma uprościć i unowocześnić rozliczenia VAT
 • W serwisie:

  Aktualny numer Aktualny numer Archiwum numerów Archiwum numerów Tematyka Tematyka O publikacji O publikacji Regulamin Regulamin Reklama Reklama Aktualny numer Archiwum numerów Tematyka O publikacji Regulamin Reklama
 • Wip:

  www.wip.pl www.wip.pl www.wiedzaipraktyka.pl www.wiedzaipraktyka.pl www.wip.pl www.wiedzaipraktyka.pl
 • Publikacje:

  Personel od a do z Personel od a do z Prawo pracy w pytaniach i odpowiedziach Prawo pracy w pytaniach i odpowiedziach Prawo pracy w orzeczeniach sądu najwyższego Prawo pracy w orzeczeniach sądu najwyższego Dokumentacja kadrowa Dokumentacja kadrowa Personel od a do z Prawo pracy w pytaniach i odpowiedziach Prawo pracy w orzeczeniach sądu najwyższego Dokumentacja kadrowa
 • Portale:

  Portal FK Portal FK Portal Oświatowy Portal Oświatowy Portal BHP Portal BHP Portal ZP Portal ZP Portal Kadrowy Portal Kadrowy Portal Spółka z o.o. Portal Spółka z o.o. Portal RB Portal RB Portal FK Portal Oświatowy Portal BHP Portal ZP Portal Kadrowy Portal Spółka z o.o. Portal RB
Copyright © Elektroniczny Serwis Księgowego