Elektroniczny Serwis Księgowego

» wyszukiwanie zaawansowane
Zarejestruj sięAby skorzystać
z pełnej wersji serwisu

Archiwum numerów

Nr 800 - 3 sierpnia 2020 r.

Temat numeru

Spis treści

Dział: Zawsze pod ręką

Wysokość składek na ubezpieczenia społeczne rolników

Uwaga: W związku z sytuacją kryzysową wynikającą z pandemii koronawirusa, na podstawie przepisów tzw. tarczy antykryzysowej osoby objęte ubezpieczeniem emerytalno-rentowym w KRUS zostały zwolnione z... »


Dział: Kalendarz

7 sierpnia 2020 r.

7 sierpnia 2020 r. »


Dział: Pytania i odpowiedzi

Co z odsetkami za nieterminowe uregulowanie czynszu za najem

Pytanie Klient wynajął swój prywatny pawilon innej firmie, która nie wywiązała się z umowy najmu. Po podpisanej umowie najemcy (bez wypowiedzenia umowy) nie zjawili się. Sprawa trafiła do sądu... »


Jak skorygować błędnie wystawioną fakturę dla kontrahenta unijnego

Pytanie Jak poprawnie skorygować adres oraz NIP kontrahenta z UE do faktury wystawionej błędnie w poprzednich miesiącach? »


Czy trzeba zawsze podnieść podstawę wymiaru świadczenia chorobowego

Pytanie Podstawa pracownika podczas wyliczania absencji z średniej 12 miesięcy wynosi 2.134,38 zł, więc nie osiąga najniższej podstawy ustawowej 2.243,54 zł. Pracownik obok wynagrodzenia zasadniczego... »


Dział: Przykład księgowania

Sprawdź, w jaki sposób kierowca Ubera ma ewidencjonować przychody

Pytanie Osoba fizyczna rozpoczyna działalność jako kierowca Ubera. Uber w imieniu kierowcy wystawia fakturę za każdy przejazd. Płatność za przejazd jest zawsze bezgotówkowa. Na koniec miesiąca Uber... »


Dział: Najnowsze orzeczenia

Zdaniem TK wsteczne obniżenie podatku od elektrowni wiatrowych było niezgodne z prawem

W wyroku z 22 lipca br. Trybunał Konstytucyjny uznał, że wprowadzenie przepisów obniżających podatek od elektrowni wiatrowych z mocą wsteczną od 1 stycznia 2018 r. – było niezgodne z ustawą... »


Dział: Nowości

Zostały zaktualizowane struktury logiczne dla sprawozdań finansowych

Resort finansów poinformował o nowych i zaktualizowanych strukturach logicznych dla sprawozdań finansowych. »


Już działa infolinia w sprawie Polskiego Bonu Turystycznego

Specjalna całodobowa infolinia obsługiwana przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych funkcjonuje już od 24 lipca br. Dzwoniąc pod numer telefonu 22 11 22 111 można uzyskać informacje na temat Polskiego... »


Ważne! Od 30 lipca br. obowiązują nowe zasady delegowania pracowników

Od 30 lipca zmieniły się m.in. zasady wynagradzania pracowników delegowanych oraz wprowadzony został maksymalny okres oddelegowania pracowników. »


Żądanie od pracownika cudzoziemca potwierdzenia legalnego pobytu w Polsce jest dozwolone

Pracodawca, który zamierza zatrudnić cudzoziemca ma prawo żądać przedstawienia dokumentów uprawniających do przebywania na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej. Takie stanowisko zajął  Urząd Ochrony... »


Minister Finansów ostrzega w sprawie rekomendacji dla JST dotyczących audytu

Z komunikatu zamieszczonego na stronie internetowej Ministerstwa Finansów wynika, że ankieta MF z 2019 roku dotycząca funkcjonowania audytu w jednostkach samorządu terytorialnego (JST) – służyła... »


Dział: KORONAWIRUS: Pakiet kryzysowy dla przedsiębiorców

Jest nowy wniosek o świadczenie postojowe na PUE ZUS

ZUS udostępnił wniosek o świadczenie postojowe dla zleceniobiorców, którym zleceniodawca odmówi złożenia takiego wniosku. Wniosek o symbolu RSP-CZ i można przekazać do ZUS wyłącznie elektronicznie... »


Uwaga! Są zmiany we wnioskach o ponowną wypłatę świadczenia postojowego RSP-CK i RSP-DK

Zakład Ubezpieczeń Społecznych udostępnił nowe wersje wniosków o ponowną wypłatę świadczenia postojowego RSP-CK i RSP-DK. Znajdują się one na Platformie Usług Elektronicznych (PUE). »


Zleceniobiorcy sami mogą składać wnioski o wypłatę postojowego

Od 24 lipca br. osoby pracujące na podstawie umowy zlecenia mogą wreszcie składać samodzielnie wnioski o przyznanie świadczenia postojowego. Przypomnijmy, że osoby te, aby uzyskać świadczenie... »


Ruszyła rejestracja podmiotów turystycznych do programu Polski Bon Turystyczny

Na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS zostały udostępnione funkcje dla przedsiębiorców turystycznych oraz organizacji pożytku publicznego, które chcą przystąpić do programu Polski Bon... »


Co z zasiłkiem opiekuńczym w związku z zamknięciem żłobka i przedszkola po 26 lipca br.

Rodzice mogą ubiegać się po 26 lipca br. o zasiłek opiekuńczy w związku z nieoczekiwanym zamknięciem żłobka, klubu dziecięcego, czy przedszkola. Resort rodziny, pracy i polityki społecznej wyjaśnił... »


Nr 800 - 3 sierpnia 2020 r.

Uwaga! Zmieniły się zasady zatwierdzania sprawozdań finansowych
 • W serwisie:

  Aktualny numer Aktualny numer Archiwum numerów Archiwum numerów Tematyka Tematyka O publikacji O publikacji Regulamin Regulamin Reklama Reklama Aktualny numer Archiwum numerów Tematyka O publikacji Regulamin Reklama
 • Wip:

  www.wip.pl www.wip.pl www.wiedzaipraktyka.pl www.wiedzaipraktyka.pl www.wip.pl www.wiedzaipraktyka.pl
 • Publikacje:

  Personel od a do z Personel od a do z Prawo pracy w pytaniach i odpowiedziach Prawo pracy w pytaniach i odpowiedziach Prawo pracy w orzeczeniach sądu najwyższego Prawo pracy w orzeczeniach sądu najwyższego Dokumentacja kadrowa Dokumentacja kadrowa Personel od a do z Prawo pracy w pytaniach i odpowiedziach Prawo pracy w orzeczeniach sądu najwyższego Dokumentacja kadrowa
 • Portale:

  Portal FK Portal FK Portal Oświatowy Portal Oświatowy Portal BHP Portal BHP Portal ZP Portal ZP Portal Kadrowy Portal Kadrowy Portal Spółka z o.o. Portal Spółka z o.o. Portal RB Portal RB Portal FK Portal Oświatowy Portal BHP Portal ZP Portal Kadrowy Portal Spółka z o.o. Portal RB
Copyright © Elektroniczny Serwis Księgowego