Elektroniczny Serwis Księgowego

Zarejestruj sięAby skorzystać
z pełnej wersji serwisu

Nr 807 - 21 września 2020 r.

Temat numeru

Spis treści

Dział: Nowości

Będzie większa pomoc z ZUS w rozliczaniu składek na ubezpieczenia

150.000 przedsiębiorców może liczyć na większą pomoc z ZUS. Rzecznik MŚP interweniował w sprawie rozliczania nadpłat składek na ubezpieczenia. Poznaj szczegóły. »


Uwaga! Będą nowe wzory deklaracji PIT-11, PIT-4R i PIT-8AR

Resort Finansów przygotował projekt rozporządzenia określającego nowe wzory niektórych formularzy składanych przez podatników PIT. Zmiany mają dotyczyć deklaracji PIT-11, PIT-4R i PIT- 8AR. »


Jakie są skutki przekroczenia pierwszego progu podatkowego w rozliczeniach pracowników

Pracodawca musi pamiętać o zastosowaniu właściwych stawek PIT przy obliczaniu zaliczek na podatek jeżeli pracownik uzyska dochód wyższy niż 85.528 zł. Skorzystaj z przykładów, aby bez kłopotów... »


Przypominamy o nowym pliku JPK_VAT od 1 października 2020 roku

Dowiedz się, jak wykazać towary, dla których wskazane są kody GTU, a znajdują się w dokumencie zbiorczym, jak ujmować faktury wystawione do paragonów, czy wartość transakcji ma znaczenie dla... »


Upewnij się, jak podpisywać informacje TPR-P

Resort Finansów przedstawił informację na temat terminów składania oraz podpisywania informacji o cenach transferowych w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych (TPR-P). »


Pamiętaj, że pracownicy muszą wykorzystać zaległy urlop do 30 września 2020 r.

Przypominamy, że do końca września pracodawcy powinni udzielić urlopów wypoczynkowych, do których pracownicy nabyli prawo w 2019 roku, a nie wykorzystali ich w naturze do końca 2019 r. Od 1 stycznia... »


Każda spółka może już rozliczać import w deklaracji VAT-7

Od lipca 2020 roku przy imporcie towarów można skorzystać z uproszczenia w VAT, tj. rozliczenia podatku bezpośrednio w deklaracji VAT-7. Sprawdź, na przykładach, jak to zrobić. »


Nowe zasady delegowania pracowników a obowiązki pracodawcy. PIP przypomina o nowych obowiązkach pracodawców

Na początku września br. weszły nowe regulacje dotyczące delegowania pracowników. Warto pamiętać o obowiązkach pracodawców w tym zakresie. »


Kody GTU w nowym pliku JPK_VAT - praktyczne zestawienie

W nowym JPK_VAT konieczne będzie oznaczanie dostaw towarów i świadczenia usług za pomocą kodów GTU. W Portalu FK znajdziesz zestawienie kodów GTU, jakie należy deklarować, w przypadku, gdy w ramach... »


Uwaga! Już od 1 stycznia 2021 roku ulga na robotyzację. Będą nowe ułatwienia

Więcej robotów w produkcji przemysłowej, zwiększenie wydajności produkcji i obniżenie jej kosztów, a także utrzymanie światowych trendów w polskiej gospodarce - takie m.in. mają być efekty ulgi na... »


Sprawdź, ile wyniesie wynagrodzenie minimalne w 2021 roku i jak wpłynie to na inne świadczenia

Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej w 2021 r. Rząd chce, aby minimalne wynagrodzenie za pracę w... »


Jaka będzie wysokość odpisu na ZFŚS w 2021 roku

Z projektu ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na 2021 rok znajdują się informacje dotyczące wysokości odpisu na ZFŚS w przyszłym roku. Sprawdź wysokość odpisu... »


Szykują się zmiany w umowach zlecenia. Będzie pełna składka ZUS od każdej umowy

Z planowanych zmian przez rząd wynika rozszerzenie zakresu umów zlecenia, od których ubezpieczeni będą zobowiązani opłacać składki ZUS. Wskutek zmiany, osoby fizyczne wykonujące pracę na podstawie... »


Dział: Pytania i odpowiedzi

Upewnij się, jak w nowym pliku JPK_VAT oznaczać koszty prywatnych rozmów pracowników

Pytanie Firma obciąża pracowników kosztami za rozmowy prywatne z telefonów służbowych. Czy w nowym pliku JPK_VAT trzeba zaznaczyć procedurę EE? »


Jak oznaczyć WNT i import usług w ewidencji VAT oraz nowym pliku JPK_VAT

Pytanie Jakie oznaczenie stosować w nowym pliku JPK i ewidencji przy WNT oraz przy imporcie usług, gdzie dotychczas VAT naliczam i odliczam wewnętrznymi dokumentami. Czy musi być jakieś dodatkowe... »


Jakie składki na ZUS płacić za pracownika zatrudnionego w dwóch firmach

Pytanie  Zamierzam zatrudnić pracownika z tytułu umowy o pracę na cały etat. Osoba ta jest już zatrudniona u innego pracodawcy na 1/2 etatu z wynagrodzeniem mniejszym niż minimalne. Pierwszy... »


Dział: Przykład księgowania

Jak pokazać w księgach wystąpienie wspólnika ze spółki

Pytanie Spółka jawna zaciągnęła kredyt w rachunku bieżącym. Wspólnik spółki wystąpił ze spółki, podpisał z pozostałymi wspólnikami porozumienie, że zobowiązuje się zwrócić spółce 1/4 pozostałego do... »


Dział: Kalendarz

21 września 2020 r.

21 września 2020 r. »


25 września 2020 r.

25 września 2020 r. »


Dział: Zawsze pod ręką

Wpłaty na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Wpłaty na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych dokonuje się w wysokości kwoty stanowiącej iloczyn 40,65% przeciętnego wynagrodzenia i liczby pracowników odpowiadającej różnicy między... »


Nr 807 - 21 września 2020 r.

Termin zatwierdzenia sprawozdania finansowego za 2019 rok już blisko
 • W serwisie:

  Aktualny numer Aktualny numer Archiwum numerów Archiwum numerów Tematyka Tematyka O publikacji O publikacji Regulamin Regulamin Reklama Reklama Aktualny numer Archiwum numerów Tematyka O publikacji Regulamin Reklama
 • Wip:

  www.wip.pl www.wip.pl www.wiedzaipraktyka.pl www.wiedzaipraktyka.pl www.wip.pl www.wiedzaipraktyka.pl
 • Publikacje:

  Personel od a do z Personel od a do z Prawo pracy w pytaniach i odpowiedziach Prawo pracy w pytaniach i odpowiedziach Prawo pracy w orzeczeniach sądu najwyższego Prawo pracy w orzeczeniach sądu najwyższego Dokumentacja kadrowa Dokumentacja kadrowa Personel od a do z Prawo pracy w pytaniach i odpowiedziach Prawo pracy w orzeczeniach sądu najwyższego Dokumentacja kadrowa
 • Portale:

  Portal FK Portal FK Portal Oświatowy Portal Oświatowy Portal BHP Portal BHP Portal ZP Portal ZP Portal Kadrowy Portal Kadrowy Portal Spółka z o.o. Portal Spółka z o.o. Portal RB Portal RB Portal FK Portal Oświatowy Portal BHP Portal ZP Portal Kadrowy Portal Spółka z o.o. Portal RB
Copyright © Elektroniczny Serwis Księgowego