Elektroniczny Serwis Księgowego

Zarejestruj sięAby skorzystać
z pełnej wersji serwisu

Nr 809 - 28 września 2020 r.

Temat numeru

Spis treści

Dział: Kalendarz

30 września 2020 r.

30 września 2020 r. »


Dział: Zawsze pod ręką

Zasiłek dla bezrobotnych

Zasiłek dla bezrobotnych »


Dział: Pytania i odpowiedzi

Sprzedaż spółki komandytowej. Jak rozliczyć wspólników

Pytanie Pytanie dotyczy spółki komandytowej. Jak rozliczani są komandytariusze przy sprzedaży spółki? Jak są rozliczni są udziałowcy wstecz przy korekcie wyników? Jak ująć w księgach przedawnione... »


Pracownik stara się o rentę. Jakie ma obowiązki pracodawca

Pytanie Pracownik przebywa na zwolnieniu lekarskim. Dnia 31 października 2020 r. kończy mu się okres zasiłkowy, lekarz nie będzie kierował go na zasiłek rehabilitacyjny tylko na rentę. Jakie... »


GTU a świadczenie usług wynajmu ogrodzenia w nowym JPK_VAT

Pytanie W zawiązku ze zmianami w podatku VAT od października trzeba stosować kody GTU. Nasza jednostka budżetowa ma zawarte umowy na najem część ogrodzenia w celu umieszczenia reklamy. Czy przy... »


Dział: Przykład księgowania

Sprawdź, kiedy nakłady poniesione na środek trwały uznaje się za ulepszenie zwiększające jego wartość początkową

Pytanie Czy zakup oświetlenia do remontowanego lokalu usługowego w kwocie netto 8.535,00 zł zakwalifikować do środków trwałych czy do kosztów? A co z panelami podłogowymi?   »


Dział: Najnowsze interpretacje

Przegląd najnowszego orzecznictwa i interpretacji w VAT – stałe miejsce prowadzenia działalności w VAT

Stałe miejsce prowadzenia działalności, przedłużenie terminu zwrotu VAT, karuzele podatkowe w VAT - w takich sprawach ostatnio zapadały ważne wyroki sądów. Mamy przegląd najnowszych orzeczeń i... »


Jest interpretacja ogólna MF w sprawie stosowania 50% kosztów do honorarium autorskiego

15 września 2020 r. Minister Finansów wydał interpretacje ogólną (nr DD3.8201.1.2018) dotyczącą stosowania 50% kosztów uzyskania przychodów do honorariów autorskich. »


Dział: Nowości

Nowe prawo budowlane już obowiązuje

Od 19 września br. obowiązują znowelizowane przepisy prawa budowlanego. Dzięki wprowadzonym zmianom ma być prostszy i szybszy proces inwestycyjny w budownictwie. Co w efekcie przełoży się na wzrost... »


Dowiedz się, czy w nowym JPK_VAT ujmować dane z paragonów uznanych za faktury uproszczone? Są wyjaśnienia ministra finansów

Minister Finansów wyjaśnił wątpliwości związane z obowiązkiem przedsiębiorców dotyczącym podania numeru NIP w transakcjach do 450 zł w celu uzyskania faktury. Objaśnienia dotyczą też wykazywania w... »


Spółki komandytowe opodatkowane CIT już od przyszłego roku. To nie koniec zmian w CIT

Opodatkowanie podatkiem CIT spółek komandytowych, a także w niektórych przypadkach też spółek jawnych, ograniczenie możliwości rozliczania strat podatkowych – to tylko niektóre zmiany w CIT, jakie... »


Organizatorzy wycieczek dla turystów otrzymają pomoc

Preferencyjne pożyczki na zwroty wpłat klientów organizatorów turystyki, specjalny fundusz, w którym będą gromadzone pieniądze dla turystów i organizatorów wycieczek za odwołane imprezy turystyczne... »


Nastąpiła aktualizacja certyfikatu SSL środowiska testowego usługi JPK

Resort Finansów poinformował, że w dniu 23 września 2020 r. został zaktualizowany certyfikat SSL środowiska testowego usługi JPK test-e-dokumenty.mf.gov.pl. »


Uwaga! Dotychczasowe środowisko do przesyłania danych JPK zostanie wyłączone

Od 1 października br. będą zmiany w zakresie przesyłania danych w postaci Jednolitego Pliku Kontrolnego. W związku z tym resort Ministerstwo Finansów zamieściło na swojej stronie internetowej... »


Jak MF uzasadnia nowe rozwiązania podatkowe dotyczące m.in. spółek komandytowych

Jest oficjalna informacja Ministerstwa Finansów o przygotowaniu rozwiązań uszczelniających system podatkowy. Wśród najważniejszych zmian jest przeniesienie obowiązku podatkowego na spółkę komandytową... »


Jakie argumenty ma rząd w związku z podniesieniem płacy minimalnej w 2021 roku

1 stycznia 20201 r. paca minimalna wyniesie 2.800 złotych, tak wynika z rozporządzenia przyjętego przez Radę Ministrów. W 2021 roku wzrośnie również wysokość stawki godzinowej do poziomu 18,3 zł... »


Pamiętaj o przekazaniu II raty odpisu na ZFŚS

Pracodawca, który tworzy ZFŚS ma obowiązek przekazać roczny odpis na ZFŚS w dwóch ratach. Sprawdź na przykładzie, jak ustalić odpis na ZFŚS, jeżeli była zmiana w liczbie zatrudnionych. »


ZUS umorzył już około 600 mln zł nadpłaconych składek

Zakład Ubezpieczeń Społecznych dodatkowo – w wyniku realizacji ustawy – umorzył około 600 milionów złotych nadpłaconych składek. Poinformowała o tym przeze ZUS  prof. Gertruda... »


Jakie są planowane zmiany w ryczałcie od przychodów ewidencjonowanych

Będą zmiany mające na celu doprecyzowanie oraz umożliwienie skorzystania z rozliczenia ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych większemu gronu podatników. »


Nr 809 - 28 września 2020 r.

Będą zmiany w cenach transferowych
 • W serwisie:

  Aktualny numer Aktualny numer Archiwum numerów Archiwum numerów Tematyka Tematyka O publikacji O publikacji Regulamin Regulamin Reklama Reklama Aktualny numer Archiwum numerów Tematyka O publikacji Regulamin Reklama
 • Wip:

  www.wip.pl www.wip.pl www.wiedzaipraktyka.pl www.wiedzaipraktyka.pl www.wip.pl www.wiedzaipraktyka.pl
 • Publikacje:

  Personel od a do z Personel od a do z Prawo pracy w pytaniach i odpowiedziach Prawo pracy w pytaniach i odpowiedziach Prawo pracy w orzeczeniach sądu najwyższego Prawo pracy w orzeczeniach sądu najwyższego Dokumentacja kadrowa Dokumentacja kadrowa Personel od a do z Prawo pracy w pytaniach i odpowiedziach Prawo pracy w orzeczeniach sądu najwyższego Dokumentacja kadrowa
 • Portale:

  Portal FK Portal FK Portal Oświatowy Portal Oświatowy Portal BHP Portal BHP Portal ZP Portal ZP Portal Kadrowy Portal Kadrowy Portal Spółka z o.o. Portal Spółka z o.o. Portal RB Portal RB Portal FK Portal Oświatowy Portal BHP Portal ZP Portal Kadrowy Portal Spółka z o.o. Portal RB
Copyright © Elektroniczny Serwis Księgowego