Elektroniczny Serwis Księgowego

Zarejestruj sięAby skorzystać
z pełnej wersji serwisu

Nr 810 - 5 października 2020 r.

Temat numeru

Spis treści

Dział: Zawsze pod ręką

Wskaźnik waloryzacji podstawy zasiłku chorobowego

Wskaźnik waloryzacji podstawy zasiłku chorobowego »


Dział: Kalendarz

5 października 2020 r.

5 października 2020 r. »


7 października 2020 r.

7 października 2020 r. »


Dział: Pytania i odpowiedzi

Stosowanie oznaczenia GTU_13

Pytanie przeładunek kontenerów,składowanie kontenerów,sortowanie kontenerów,zajęcie torów przez platformy,fracht kontenera i próżnej platformy oraz wystawienie listu przewozowego SMGS,ważenie... »


Upewnij się, kiedy trzeba raportować schematy podatkowe

Pytanie Prowadzimy spółkę jawną zatrudniającą 35 pracowników, przychody, koszty lub aktywa nie przekraczają 10 mln euro, natomiast transakcje nie przekraczają kwoty 2,5 mln euro. Spółka ma siedzibę... »


Faktura od zagranicznej firmy za usługi pośrednictwa finansowego

Pytanie Podatnik zwolniony z VAT otrzymuje fakturę za usługi pośrednictwa finansowego, czyli obsługę zapłat kartami na terminalu. Wystawca faktury jest firmą z UE, miejscem świadczenia usług jest... »


Faktura wystawiona na parafię za roboty budowalne – czy umieszczać MPP

Pytanie Czy faktura VAT wystawiona z 8% VAT na parafię (PKOB 113) opiewająca na kwotę wyższą niż 15.000 zł powinna zawierać adnotację MPP? »


Olej hydrauliczny a obowiązek oznaczania GTU w nowym pliku JPK_VAT

Pytanie Firma sprzedaje olej hydrauliczny o kodzie CN 34031980. Od 1 października przepisy wprowadzają nowy JPK_VAT, w którym dostawę niektórych towarów i usług należy oznaczać kodami GTU od 1 do 13... »


B2B – wady i zalety

Pytanie Zastanawiamy się nad przejściem z naszymi pracownikami na umowę B2B. Musimy im przedstawić, jak to będzie wyglądało pod względem kosztów dla nich etc. Przykładowo pracownik zarabia netto... »


Dział: Najnowsze interpretacje

Twórcy doczekali się interpretacji ogólnej w sprawie podwyższonych kosztów podatkowych

Minister Finansów 15 września 2020 r. wydał długo wyczekiwaną interpretację ogólną w sprawie zasad stosowania 50% kosztów uzyskania przychodu z tytułu rozporządzania prawami autorskimi lub korzystania... »


Poznaj najnowszą interpretację ministra finansów dotyczącą ryczałtu za prywatne użycie samochodu

Czy paliwo do samochodów służbowych jest objęte ryczałtem? Minister finansów wydał właśnie interpretację ogólną dotyczącą przepisów, które weszły w życie w 2015 roku, jednak do dziś budziły wiele... »


Dział: Nowości

Od 1 października nowe wzory formularzy VAT-8 i VAT-9M

Minister Finansów wydał rozporządzenie w sprawie zmiany wzorów deklaracji VAT-8 oraz VAT-9M. Nowe formularze będą obowiązywały począwszy od rozliczeń za październik 2020 roku. »


Jest projekt rozporządzenia w sprawie norm szacunkowych na 2021 rok

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt rozporządzenia w sprawie norm szacunkowych z działów specjalnych produkcji rolnej na 2021 rok. Z jego zapisów wynika, że normy te w stosunku do... »


Od 30 września br. łatwiej będzie uzyskać z ZUS zaświadczenie A1

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zapowiedział wdrożenie na PUE ZUS nowych rozwiązań, które ułatwią wydawanie zaświadczeń A1, potwierdzających podleganie m.in. przez osoby delegowane ubezpieczeniom... »


Od 21 września br. zasiłek opiekuńczy przysługuje na ogólnych zasadach

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy został wprowadzony na początku pandemii COVID-19 w Polsce, w celu umożliwienia rodzicom sprawowania opieki nad dziećmi, które nie mogły uczęszczać do szkół, przedszkoli... »


Zmiany w amortyzacji środków trwałych od 1 stycznia 2021 r. Co się zmieni?

Od przyszłego roku ustawodawca planuje wprowadzić liczne zmiany w podatkach dochodowych. Zmiany będą dotyczyć także amortyzacji środków trwałych. Obecnie podatnik ma dowolność przy obniżaniu lub... »


Jest nowy program ratowania firm w trudnościach ekonomicznych

Od 24 września br. przedsiębiorcy w trudnościach ekonomicznych, którzy potrzebują pomocy restrukturyzacyjnej, mogą składać wnioski o wsparcie, za pomocą instrumentów przygotowanych przez rząd w... »


Nieodpłatna pomoc prawna dla jednoosobowego przedsiębiorcy jest pomocą de minimis

W świetle nowego rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości, nieodpłatna pomoc prawna dla osoby prowadzącej działalność gospodarczą jednoosobowo jest pomocą de minimis. »


Branżowa Tarcza 5.0 z podpisem Prezydenta

Prezydent podpisał ustawę z 17 września 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz... »


Kto od 2021 roku skorzysta z preferencyjnej stawki podatku w CIT

Projekt ustawy zakładający nowelizację ustaw o podatkach dochodowych zakłada wiele istotnych zmian, które mają wejść w życie już od 1 stycznia 2021 roku. Jedna z nich zakłada zmiany dotyczące... »


Poznaj działania Państwowej Inspekcji Pracy w czasie pandemii

Państwowa Inspekcja Pracy przekazała w informacji zamieszczonej na swojej stronie internetowej, że w czasie pandemii realizuje swoje ustawowe zadania wykorzystując dostępne środki prawne... »


Wnioski o zwrot VAT zapłaconego w innym kraju UE tylko do 30 września

Z końcem września br. upływa termin na złożenie wniosku o zwrot VAT od zakupów dokonanych przez polskich podatników za granicą w 2019 roku. Ze stosownym wnioskiem w tej sprawie należy się zwrócić do... »


Szczepienia pracowników przeciw grypie nie zawsze z PIT

Jesień to okres, w którym tradycyjnie wielu przedsiębiorców finansuje swoim pracownikom profilaktyczne szczepienia przeciw grypie. W bieżącym roku na decyzje firm w tym zakresie ma wpływ również... »


Wnioski o pomoc dla przedsiębiorców rolnych poszkodowanych w związku z COVID-19 do 30 września

Przedsiębiorcy rolni oraz rolnicy poszkodowani w związku z kryzysem spowodowanym epidemią COVID-18 mogą uzyskać jednorazową pomoc finansową. Aby skorzystać ze wsparcia, muszą spełniać określone... »


Wkrótce nowa wersja aplikacji e-mikrofirma

Resort finansów zapowiedział udostępnienie nowej wersji aplikacji e-mikrofirma. Według informacji MF aplikacja umożliwi obsługę nowego JPK_VAT z deklaracją. »


Nr 810 - 5 października 2020 r.

Sprawdź, kiedy stosować oznaczenia „TP” w nowym pliku JPK_VAT
 • W serwisie:

  Aktualny numer Aktualny numer Archiwum numerów Archiwum numerów Tematyka Tematyka O publikacji O publikacji Regulamin Regulamin Reklama Reklama Aktualny numer Archiwum numerów Tematyka O publikacji Regulamin Reklama
 • Wip:

  www.wip.pl www.wip.pl www.wiedzaipraktyka.pl www.wiedzaipraktyka.pl www.wip.pl www.wiedzaipraktyka.pl
 • Publikacje:

  Personel od a do z Personel od a do z Prawo pracy w pytaniach i odpowiedziach Prawo pracy w pytaniach i odpowiedziach Prawo pracy w orzeczeniach sądu najwyższego Prawo pracy w orzeczeniach sądu najwyższego Dokumentacja kadrowa Dokumentacja kadrowa Personel od a do z Prawo pracy w pytaniach i odpowiedziach Prawo pracy w orzeczeniach sądu najwyższego Dokumentacja kadrowa
 • Portale:

  Portal FK Portal FK Portal Oświatowy Portal Oświatowy Portal BHP Portal BHP Portal ZP Portal ZP Portal Kadrowy Portal Kadrowy Portal Spółka z o.o. Portal Spółka z o.o. Portal RB Portal RB Portal FK Portal Oświatowy Portal BHP Portal ZP Portal Kadrowy Portal Spółka z o.o. Portal RB
Copyright © Elektroniczny Serwis Księgowego