Elektroniczny Serwis Księgowego

Zarejestruj sięAby skorzystać
z pełnej wersji serwisu

Archiwum numerów

Nr 811 - 12 października 2020 r.

Temat numeru

Spis treści

Dział: Nowości

Jest nowa broszura dotycząca JPK dla ksiąg rachunkowych

Resort finansów poinformował na swojej stronie internetowej o nowej broszurze dla ksiąg rachunkowych JPK_KR (1). Znajdują się w niej zaktualizowane opisy niektórych elementów JPK dla ksiąg... »


ZUS deklaruje pomoc dla firm w rozliczaniu składek

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zapowiedział, że zdejmie z przedsiębiorców i pracodawców obowiązki związane z rozliczaniem składek. Weźmie na siebie odpowiedzialność za te rozliczenia. »


Ponad 140 mld zł trafiło do przedsiębiorców dzięki Tarczy Antykryzysowej

Ministerstwo Rozwoju podsumowało dotychczasowe działania związane z Tarczą Antykryzysową. Według rządowych szacunków wartość przyznanej w jej ramach pomocy, według stanu na 2 października br... »


Ważne! Zerowy PIT dla młodych ma objąć także stażystów oraz praktykantów

Osoby do 26 roku życia nie zapłacą PIT od przychodów uzyskanych w ramach umów stażowych, a także umów o praktyki zawodowe. Takie zmiany w przepisach podatkowych zakłada rządowy Program Młodych Liderów... »


Od 2021 roku wzrosną limity podatkowe

Kurs euro z 1 października 2020 r., będący podstawą obliczeń jest wyższy niż rok wcześniej, co w konsekwencji spowoduje wzrost limitów podatkowych. Co oznacza, że w 2021 roku przedsiębiorca straci... »


Są nowe dane ZUS w sprawie bonu turystycznego

Jak wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych bon turystyczny jest coraz bardziej popularny. Spośród ponad 4 mln osób uprawionych do bonu już milion aktywowało swój bon na Platformie Usług... »


Użytkownikom programu Płatnik przypominamy o zmianie certyfikatu ZUS

Uwaga do 30 września br. należało pobrać nowy certyfikat do programu Płatnik. »


Ministerstwo Finansów udzieliło odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące TPR

Na stronie Ministerstwa Finansów znajduje się zestawienie odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania podatników w zakresie nowych obowiązków dotyczących raportowania cen transferowych (informacja o... »


Od 2021 roku ulga abolicyjna. Jakie zmiany czekają podatników w rozliczaniu dochodów za granicy

Nowelizacja przepisów o podatkach dochodowych obowiązująca od 1 stycznia 2021 r. ma zlikwidować ulgę abolicyjna. Co jeszcze się zmieni? »


Uwaga! Są nowe formularze ZUS dotyczące pełnomocnictwa

Na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS – Zakład Ubezpieczeń Społecznych udostępnił uproszczone formularze pełnomocnictwa (PEL) oraz odwołania pełnomocnictwa (PEL-O). »


Resort finansów informuje o 1% podatku PIT przekazanego OPP

Ministerstwo Finansów przekazało informacje o kwotach 1% należnego podatku dochodowego od osób fizycznych za 2019 r. przekazanych organizacjom pożytku publicznego (OPP) w 2020 roku. »


Nowy JPK_VAT. Poznaj wyjaśnienia Ministerstwa Finansów

Od 1 października 2020 r. wszyscy podatnicy VAT muszą składać jeden plik JPK_VAT z deklaracją. W związku z tym Ministerstwo Finansów opublikował informację, jak prawidłowo wywiązywać się z tego... »


Dział: Pytania i odpowiedzi

Jakie GTU podać w nowym JPK_VAT w przypadku usług budowlanych, informatycznych i sprzedaży samochodów

Pytanie Jaki kod GTU należy wpisywać w JPK_VAT do usług: budowlanych, komputerowych i informatycznych oraz przy sprzedaży samochodów osobowych używanych w przypadku opodatkowania marżą? »


Czy stosować GTU i SW w JPK_VAT w przypadku sprzedaży odzieży w ramach WDT

Pytanie Producent odzieży dokonuje sprzedaży do firmy w Niemczech w ramach WDT. Czy musi stosować symbol GTU? Jeśli tak to jaki, oraz czy musi oznaczać procedurę symbolem SW? »


Czy podawać w nowym JPK_VAT GTU dla usług komputerowych w szkołach

Pytanie Czy wykonujący usługi w ramach obsługi urządzeń komputerowych w szkołach oraz sprzedający i naprawiający komputery, a także montujący części do tych komputerów musi w nowym pliku JPK_VAT... »


Upewnij się, kto płaci wynagrodzenie chorobowe i czy dodatek stażowy wchodzi do podstawy wymiaru świadczeń chorobowych

Pytanie Zakład robót publicznych zatrudnia 18 pracowników na umowę o pracę, zgłoszonych do ZUS. Jeden z nich (lat 34) przebywał na zwolnieniu lekarskim w dniach 8-17 września 2020 r. Kto płaci to... »


Czy o zakończeniu przestoju trzeba poinformować pisemnie pracowników

Pytanie Proszę o informację o przestoju z art. 81 Kodeksu pracy. W związku z pandemia COVID-19 w marcu br. pracownicy zostali pisemnie poinformowani, że przebywają na przestoju (w gotowości do... »


Dział: Przykład księgowania

Kiedy jest możliwe odpisywanie w koszty materiałów w chwili zakupu

Pytanie Firma od roku 2020 prowadzi księgi rachunkowe ze względu na przekroczeniu limitu w roku 2019. W roku 2020 zrezygnowała z prowadzenia ewidencji magazynowej. Ustalono, że wartość materiałów... »


Dział: Kalendarz

12 października 2020 r.

12 października 2020 r. »


15 października 2020 r.

15 października 2020 r. »


Dział: Zawsze pod ręką

Wysokość składek na ubezpieczenia społeczne rolników

Wysokość składek na ubezpieczenia społeczne rolników »


Nr 811 - 12 października 2020 r.

Nowy JPK_VAT od 1 października 2020 r. nie ma już możliwości składania deklaracji VAT-7 i VAT-7K
 • W serwisie:

  Aktualny numer Aktualny numer Archiwum numerów Archiwum numerów Tematyka Tematyka O publikacji O publikacji Regulamin Regulamin Reklama Reklama Aktualny numer Archiwum numerów Tematyka O publikacji Regulamin Reklama
 • Wip:

  www.wip.pl www.wip.pl www.wiedzaipraktyka.pl www.wiedzaipraktyka.pl www.wip.pl www.wiedzaipraktyka.pl
 • Publikacje:

  Personel od a do z Personel od a do z Prawo pracy w pytaniach i odpowiedziach Prawo pracy w pytaniach i odpowiedziach Prawo pracy w orzeczeniach sądu najwyższego Prawo pracy w orzeczeniach sądu najwyższego Dokumentacja kadrowa Dokumentacja kadrowa Personel od a do z Prawo pracy w pytaniach i odpowiedziach Prawo pracy w orzeczeniach sądu najwyższego Dokumentacja kadrowa
 • Portale:

  Portal FK Portal FK Portal Oświatowy Portal Oświatowy Portal BHP Portal BHP Portal ZP Portal ZP Portal Kadrowy Portal Kadrowy Portal Spółka z o.o. Portal Spółka z o.o. Portal RB Portal RB Portal FK Portal Oświatowy Portal BHP Portal ZP Portal Kadrowy Portal Spółka z o.o. Portal RB
Copyright © Elektroniczny Serwis Księgowego