Elektroniczny Serwis Księgowego

Zarejestruj sięAby skorzystać
z pełnej wersji serwisu

Archiwum numerów

Nr 813 - 26 października 2020 r.

Temat numeru

Spis treści

Dział: Kalendarz

26 października 2020 r.

26 października 2020 r. »


27 października 2020 r.

27 października 2020 r. »


Dział: Zawsze pod ręką

Odsetki należne z tytułu nieprzekazania w terminie składek do OFE

Odsetki należne z tytułu nieprzekazania w terminie składek do OFE »


Dział: Pytania i odpowiedzi

Czy należy stosować oznaczenia TP w transakcjach powiązanych w nowym JPK_VAT

Pytanie Podatniczka prowadzi sklep spożywczy. Jej mąż oraz teść są wspólnikami spółki jawnej (hurtownia). Pomiędzy podmiotami dochodzi do wzajemnych transakcji handlowych – głównie chodzi o piwo... »


Usługi hostingu i sprzedaż e-booków. Sprawdźmy, czy jest konieczne oznaczenie GTU_12

Pytanie Czy w nowym pliku JPK VAT należy wprowadzać oznaczenie GTU_12 dla świadczenia usług hostingu serwerów oraz sprzedaży e-booków? »


Jak ustalić podstawę zasiłków dla osoby prowadzącej działalność? Z 4 czy 12 miesięcy

Pytanie Osoba prowadząca działalność gospodarczą po 4 miesiącach poszła na zasiłek chorobowy, a następnie na zasiłek macierzyński. Jest zgłoszona obowiązkowo do ubezpieczeń społecznych, w tym do... »


W jakiej wysokości wypłacić odprawę pieniężną

Pytanie Moje pytanie dotyczy odprawy pośmiertnej. Czy w związku z tym, że od odprawy pośmiertnej nie pobierany jest podatek i składki ZUS, to wypłata odprawy jest w kwocie brutto wynagrodzenia... »


Dział: Najnowsze orzeczenia

Jest wyrok TSUE w sprawie ulgi na złe długi w VAT

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) 15 października 2020 r. wydał wyrok w sprawie dotyczącej zgodności przepisów polskiej ustawy VAT w zakresie tzw. ulgi na złe długi z regulacjami... »


Dział: Nowości

Rozliczenie skutków umorzonej pożyczki otrzymanej w związku z COVID-19

Na podstawie tarczy antykryzysowych mikroprzedsiębiorcy mogli otrzymać pożyczki na bieżące prowadzenie firmy. Wciąż pojawiają się jednak pytania dotyczące skutków podatkowych w przypadku umorzenie... »


Ulga abolicyjna będzie ograniczona. Jakie będą skutki tej zmiany od 2021 r.

Jest projekt Ministerstwa Finansów dotyczący zmian w PIT i CIT. Znalazły się w nim m.in. modyfikacje dotyczące ulgi abolicyjnej. Czy Polacy pracujący za granicą zapłacą wyższe podatki? Co dalej z ulgą... »


E-doręczenie umożliwią wygodny kontakt z urzędem

Szybki i wygodny sposób komunikowania się obywateli z urzędami to główny cel ustawy o e-doręczeniach. List polecony z urzędu będzie można odebrać elektronicznie. E-doręczenia będą miały takie sam... »


Są wyjaśnienia ZUS w sprawie przepisów dotyczących przeliczania podstawy wymiaru świadczeń z tytułu choroby i macierzyństwa

Uległy zmianie zasady ustalania podstawy wymiaru świadczeń pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, gdy pracodawca zmienił wymiar czasu pracy na podstawie ustawy o... »


W ZUS załatwisz sprawę online dzięki e-wizyta

Aby załatwić sprawę w ZUS, trzeba było zrobić co najmniej kilka kroków. Teraz wystarczy kilka kliknięć dzięki nowej usłudze E-wizyta. Poznaj szczegóły. »


Praca zdalna będzie uregulowana

Z uwagi na obecną sytuację, która spowodowała znaczny wzrost pracowników świadczących pracę zdalną rozpoczęła się dyskusja publiczna na temat potrzeb jej uregulowania na poziomie prawnym. Mądrze... »


Dowiedz się, jakie są skutki objęcia pracownika kwarantanną z powodu COVID-19

Konieczność przebywania przez pracownika na kwarantannie najczęściej ma swoje przełożenie na wysokość przysługujących mu świadczeń takich, jak chociażby wynagrodzenie za pracę czy należności... »


Uwaga! Pracownicy, którym zmieniono wielkość etatu z powodu COVID-19, mogą liczyć na wyrównanie zasiłków

Od 9 października 2020 r. obowiązuje ustawa o zmianie niektórych ustaw w celu przeciwdziałania społeczno-gospodarczym skutkom COVID-19. Na jej mocy pracownicy, którym obniżono wymiar czasu pracy w... »


Jak krok po kroku postąpić w przypadku podejrzenia lub potwierdzenia u pracownika zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2

W związku z dużą ilością zakażeń i chaosem informacyjnym, pracodawcy często nie są pewni, jakie działania powinni podjąć w przypadku, gdy u jednego z pracowników pojawiły się objawy zarażenia... »


Dowiedz się, kiedy firma nie ma obowiązku tworzenie PPK

Jak wiadomo pracownicze Plany Kapitałowe są wdrażane etapami. Termin, w którym dany pracodawca zobowiązany jest do wprowadzenia PPK, jest uzależniony od liczby osób zatrudnionych u tego pracodawcy... »


Od nowego roku będą nowe zasady rozliczania strat podatkowych

Ustawodawca konsekwencje ogranicza możliwość rozliczania strat podatkowych. Nowelizacja ustawy o CIT, która ma wejść w życie 1 stycznia 2021 r., przynosi kolejne wyłącznie, tym razem dotyczące strat... »


Szykuje się zmiana przepisów w zakresie zwolnień z podatków lokalnych

Została przygotowana regulacja, której celem jest dostosowanie krajowych rozwiązań prawnych do unijnych przepisów dotyczących udzielania pomocy publicznej. Dzięki temu zostaną przedłużone programy... »


Poznaj 4 wskazówki dotyczące stosowania kodów GTU w nowym JPK_VAT do usług kompleksowych

Prawidłowe oznaczanie sprzedaży symbolami, w tym kodami GTU w nowym pliku JPK_VAT to nowy obowiązek podatników. Oznaczenia GTU nie stosujemy do dokumentów oznaczanych symbolami „RO”, „WEW” oraz... »


Polski Fundusz Rozwoju udzieli wsparcie restrukturyzowanym spółkom komandytowym

Polski Fundusz Rozwoju SA (PFR) będzie finansować spółki, które następnie podlegają restrukturyzacji. Poznaj szczegóły. »


Uwaga! Okres ważności znaków akcyzy dla wyrobów spirytusowych zostanie przedłużony

Postulaty przedsiębiorców w sprawie przedłużenia okresu ważności akcyzy dla wyrobów spirytusowych zostały uwzględnione. Co oznacza, że okres ważności „starych” znaków akcyzy naniesionych na opakowania... »


Podatnicy zostaną ukarani wyższymi mandatami. Zmiany już od 2020 roku

Od nowego roku będą wyższe kary pieniężne za wykroczenia i przestępstwa skarbowe. Ma to związek ze wzrostem minimalnego wynagrodzenia do 2 800 zł, które jest podstawą wyliczenia grzywien. Sprawdź, jak... »


Dział: Najnowsze interpretacje

Czy transakcję WDT można potwierdzić e-dokumentami

Sprawdźmy, czy przedsiębiorstwo ma prawo do 0% stawki VAT, jeśli wywóz towarów za granicę potwierdzi dokumentami elektronicznymi. Jest stanowisko dyrektora KIS. »


Dział: Przykład księgowania

Jak zaksięgować w PKPiR zakup gruntu

Pytanie Jak zaksięgować w PKPiR zakup gruntu na firmę pod budowę domów do dalszej odsprzedaży? Czy księgować w PKPiR jako koszt jednorazowy, czy zaliczyć do środków trwałych? »


Nr 813 - 26 października 2020 r.

Jak wykazać faktury uproszczone w nowym pliku JPK_VAT
 • W serwisie:

  Aktualny numer Aktualny numer Archiwum numerów Archiwum numerów Tematyka Tematyka O publikacji O publikacji Regulamin Regulamin Reklama Reklama Aktualny numer Archiwum numerów Tematyka O publikacji Regulamin Reklama
 • Wip:

  www.wip.pl www.wip.pl www.wiedzaipraktyka.pl www.wiedzaipraktyka.pl www.wip.pl www.wiedzaipraktyka.pl
 • Publikacje:

  Personel od a do z Personel od a do z Prawo pracy w pytaniach i odpowiedziach Prawo pracy w pytaniach i odpowiedziach Prawo pracy w orzeczeniach sądu najwyższego Prawo pracy w orzeczeniach sądu najwyższego Dokumentacja kadrowa Dokumentacja kadrowa Personel od a do z Prawo pracy w pytaniach i odpowiedziach Prawo pracy w orzeczeniach sądu najwyższego Dokumentacja kadrowa
 • Portale:

  Portal FK Portal FK Portal Oświatowy Portal Oświatowy Portal BHP Portal BHP Portal ZP Portal ZP Portal Kadrowy Portal Kadrowy Portal Spółka z o.o. Portal Spółka z o.o. Portal RB Portal RB Portal FK Portal Oświatowy Portal BHP Portal ZP Portal Kadrowy Portal Spółka z o.o. Portal RB
Copyright © Elektroniczny Serwis Księgowego