Elektroniczny Serwis Księgowego

Zarejestruj sięAby skorzystać
z pełnej wersji serwisu

Archiwum numerów

Nr 814 - 30 października 2020 r.

Temat numeru

Spis treści

Dział: Nowości

Obowiązki pracodawcy po śmierci pracownika

Pracownik zmarł w październiku 2020 roku. Jak wyliczyć wysokość wynagrodzenia oraz ekwiwalent za urlop, komu wypłacić te należności i na jakiej podstawie? Czy przysługuje odprawa pośmiertna, jeżeli... »


Czy należy wykazać fakturę do paragonu dla osoby nieprowadzącej działalności w JPK_VAT

Obecnie obowiązujące przepisy określające nowe zasady prowadzenia ewidencji VAT wraz z deklaracją budzą wiele wątpliwości. Jedna z nich dotyczy ujmowania w JPK_VAT faktur VAT wystawionych do... »


Pamiętaj o przekazaniu informacji o papierosach i tytoniu do palenia

Do 9 listopada 2002 r. trzeba przekazać informację o papierosach i tytoniu do palenia znajdujących się poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy za 10 miesięcy 2020 roku. O tym obowiązku przypomina... »


Są zmiany w podatku od spadku i darowizn

Od 27 października 2020 r. obowiązują nowe przepisy, które rozszerzają krąg osób, które skorzystają ze zwolnienia z podatku od spadków i darowizn. Poznaj szczegóły zmian. »


Co z przychodem pracownika w przypadku zakupu szczepionek przeciwko grypie

Z związku z pandemią COVID-19 oraz rozpoczynającym się sezonem grypowym Ministerstwo Zdrowia zaleca wszystkim, aby zaszczepić się przeciwko grypie. Wielu przedsiębiorców zatrudniających pracowników... »


Jest nowa usługa KAS. Wizytę w urzędzie skarbowym złożysz po jej wcześniejszym umówieniu

Od 26 października 2020 r. w pięciu województwach funkcjonuje nowy model obsługi podatników przez Krajową Administrację Skarbową. Polega on na tym, że załatwienie sprawy podczas bezpośredniej wizyty w... »


Estoński CIT i opodatkowanie spółek komandytowych zostały uchwalone przez Sejm

Od przyszłego roku zostanie wprowadzony estońskiego CIT. Ponadto zostaną opodatkowane spółki komandytowe. Będą ograniczenia w stosowaniu ulgi abolicyjnej i zmiany w ryczałcie od przychodów... »


ZUS ma pozyskać dane o kwarantannie i izolacji do wypłaty świadczeń chorobowych

Z informacji ZUS wynika, że osoby, które zostały skierowane na kwarantannę lub są objęte izolacją domową i ubiegają się o wypłatę zasiłku, nie muszą już dostarczać decyzji sanepidu do ZUS lub... »


Będą kolejne ułatwienia dla firm w związku z COVID-19

Zwolnienie z ZUS, świadczenie postojowe za listopad, a także dotacje w wysokości 5 tys. zł – na takie wsparcie będą mogli liczyć przedsiębiorcy z branży gastronomicznej, rozrywkowej, fitness i... »


Czy są ułatwienia w rozliczaniu importu towarów obowiązujące od 1 października br.

Co się zmieniło, jeśli chodzi o obowiązek przedstawiania naczelnikowi urzędu celno-skarbowego dokumentów poświadczających zapłatę VAT wykazanego w deklaracji podatkowej? Sprawdź zmiany w imporcie... »


Dział: Pytania i odpowiedzi

Czy w JPK_VAT powinna być wykazana faktura z oznaczeniem MPP

Pytanie Czy jeśli przy formie płatności dodano adnotację „mechanizm podzielonej płatności”, to oznacza, że należy taką fakturę oznaczyć MPP przy składaniu JPK_VAT po 1 października br... »


Czy w nowym JPK_VAT kod GTU_10 podawać przy dzierżawie gruntów oraz wynajmie i sprzedaży lokali mieszkalnych

Pytanie Czy przy nowych zasadach prowadzenia ewidencji JPK_V7 przy dzierżawie gruntów, wynajmie, sprzedaży lokali mieszkalnych należy stosować kod GTU_10? »


Jaką stawką VAT opodatkować dostawę komputerów

Pytanie Czy istnieje możliwość opodatkowania dostawy sprzętu komputerowego (komputery stacjonarne) stawką 0%, w przypadku, gdy zamawiającym, nabywcą i płatnikiem jest gmina (co udokumentowane... »


Sprawdź, jak w nowym JPK_VAT oznaczać import, eksport, WDT i WNT

Pytanie Jak oznaczać w ewidencji WNT, WDT, import usług, eksport? Jakie symbole i procedury? »


Czy w JPK_VAT trzeba oznaczać usługi transportowe z kodem GTU_13

Pytanie Prowadzimy działalność gospodarczą, transport towarów odbywa się tylko w Polsce.  Wystawiamy faktury za usługę transportową firmom, które nam zlecą transport, mamy PKWiU 49.41.Z. Czy muszę... »


Sprawdź, w jakiej wysokości wypłacić stypendium stażowe, gdy stażysta przebywa na kwarantannie

Pytanie W jakiej wysokości należy wypłacić stypendium stażowe za czas przebywania stażysty na kwarantannie (pełna wysokość czy 80%?). Nadmienię, że stypendium wypłacane jest ze środków unijnych w... »


Dział: Kalendarz

2 listopada 2020 r.

2 listopada 2020 r. »


Dział: Zawsze pod ręką

Wysokość kwot wolnych przy potrąceniach z zasiłków

Przy dokonywaniu potrąceń ze świadczeń należnych z ubezpieczenia społecznego (tj. z zasiłku chorobowego, opiekuńczego, wypadkowego i macierzyńskiego oraz ze świadczenia rehabilitacyjnego), wypłacanych... »


Dział: Przykład księgowania

Upewnij się, jak zaksięgować w PKPiR zakup gruntu

Pytanie Jak zaksięgować w PKPiR zakup gruntu na firmę pod budowę domów do dalszej odsprzedaży? Czy księgować w PKPiR jako koszt jednorazowy, czy zaliczyć do środków trwałych? »


Nr 814 - 30 października 2020 r.

Podpowiadamy w jaki sposób prawidłowo rozliczać koszty i przychody przy wypłacie premii rocznych dla pracowników
 • W serwisie:

  Aktualny numer Aktualny numer Archiwum numerów Archiwum numerów Tematyka Tematyka O publikacji O publikacji Regulamin Regulamin Reklama Reklama Aktualny numer Archiwum numerów Tematyka O publikacji Regulamin Reklama
 • Wip:

  www.wip.pl www.wip.pl www.wiedzaipraktyka.pl www.wiedzaipraktyka.pl www.wip.pl www.wiedzaipraktyka.pl
 • Publikacje:

  Personel od a do z Personel od a do z Prawo pracy w pytaniach i odpowiedziach Prawo pracy w pytaniach i odpowiedziach Prawo pracy w orzeczeniach sądu najwyższego Prawo pracy w orzeczeniach sądu najwyższego Dokumentacja kadrowa Dokumentacja kadrowa Personel od a do z Prawo pracy w pytaniach i odpowiedziach Prawo pracy w orzeczeniach sądu najwyższego Dokumentacja kadrowa
 • Portale:

  Portal FK Portal FK Portal Oświatowy Portal Oświatowy Portal BHP Portal BHP Portal ZP Portal ZP Portal Kadrowy Portal Kadrowy Portal Spółka z o.o. Portal Spółka z o.o. Portal RB Portal RB Portal FK Portal Oświatowy Portal BHP Portal ZP Portal Kadrowy Portal Spółka z o.o. Portal RB
Copyright © Elektroniczny Serwis Księgowego