Elektroniczny Serwis Księgowego

Zarejestruj sięAby skorzystać
z pełnej wersji serwisu

Archiwum numerów

Nr 816 - 16 listopada 2020 r.

Temat numeru

Spis treści

Dział: Nowości

Poznaj obowiązki dotyczące PPK jakie mają jednostki sektora finansów publicznych

Jednostki sektora finansów publicznych, bez względu na stan zatrudnienia jedne z ostatnich, w IV etapie, wprowadzają PPK. Ustawa o pracowniczych planach kapitałowych obejmie ostatnią grupę podmiotów... »


Upewnij się, jak prawidłowo przyporządkować Nomenklaturę Scaloną do ewidencji w nowym JPK_ VAT

1 października 2020 r. weszła w życie kolejna wersja struktury JPK_VAT. Zawiera dane dotyczące ściśle określonych 13 grup towarów i usług. Zgodnie z nowym schematem JPK_VAT7M bądź JPK_VAT7K... »


Kiedy z ulgi prorodzinnej skorzysta tylko jedno z rodziców

Organ podatkowy w wydanej interpretacji przypomniał, że ulgę na dziecko można odliczyć od podatku w rocznym zeznaniu podatkowym. Warunkiem zastosowania ulgi na dziecko jest faktyczne wykonywanie... »


Obowiązek poddania sprawozdania finansowego badaniu za 2020 rok

Jednostki, których roczne sprawozdania podlegają badaniu przez biegłego rewidenta, ustawodawca wskazał w przepisach ustawy o rachunkowości. Podstawowym celem badania rocznego sprawozdania... »


Upewnij się, czy korektę nowego JPK_VAT złożyć razem z czynnym żalem

Od 1 października 2020 r. podatnicy zobowiązani są do składania nowej wersji JPK. Plik składa się z części ewidencyjnej i deklaracyjnej. Po nowelizacji Kodeksu karnego skarbowego część ewidencyjna... »


0% stawka VAT z tytułu darowizny laptopów i tabletów na rzecz oświaty

Zerowy VAT dla darowizn sprzętu komputerowego przekazywanych placówkom oświatowym ma zostać przywrócony. Preferencjami podatkowymi, o których mowa mają zostać objęte tego rodzaju nieodpłatne dostawy... »


Od 1 stycznia 2021 r. kasy online obowiązkowe dla kolejnych firm

Przepisy dotyczące kas fiskalnych nie wyłączyły od razu możliwości stosowania kas z kopią papierową oraz kas z elektronicznym zapisem kopii przez wszystkich przedsiębiorców, jednak już niebawem... »


Sprawdź, czy flaga kupiona Święto Niepodległości jest kosztem

Sprawdźmy, czy firma która kupiła flagę na Święto Niepodległości może taki wydatek zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. »


Ministerstwo Finansów zapowiada kolejne zmiany dotyczące faktury uproszczonej

Resort finansów chce, aby paragon fiskalny z numerem NIP nabywcy do kwoty 450 zł nie był jednak fakturą uproszczoną. Dziś ostatni dzień konsultacji w tej sprawie. Skąd potrzeba zmian? »


Jak udokumentować kwarantannę i izolację do wypłaty świadczeń w razie choroby czy opieki – wyjaśnienia ZUS

Na swojej stronie Zakład Ubezpieczeń Społecznych zamieścił informacje, w jaki sposób należy dokumentować przebywanie osób na kwarantannie lub izolacji, w celu wypłaty zasiłków chorobowych i... »


Sprawozdanie z działalności jako dodatkowy element do sprawozdania finansowego

Część jednostek jest obowiązana sporządzić, oprócz sprawozdania finansowego, sprawozdanie z działalności. »


Są nowe wzory: PIT-11, PIT-4R, PIT-8AR

Minister finansów, funduszy i polityki regionalnej zmienił rozporządzenie w sprawie określenia niektórych wzorów oświadczeń, deklaracji i informacji podatkowych obowiązujących w zakresie PIT. Nowe... »


Będzie możliwość wpłaty pobranych zaliczek na PIT dopiero w 2021 roku. Jednak nie dla wszystkich

Ministerstwo Finansów przygotowało przepisy, na podstawie których firmy z niektórych branż będą miały więcej czasu na zapłatę od wynagrodzeń zatrudnionych w nich osób.  Na preferencje, o których mowa... »


Zostanie uszczelniony VAT w międzynarodowym e-handlu

Polska implementuje rozwiązania unijne zawarte w tzw. pakiecie e-commerce. Celem pakietu, który ma wejść w życie 1 lipca 2021 r.  jest uszczelnienie VAT w sektorze handlu elektronicznego i importu... »


Rząd zaproponował 10 działań antykryzysowych mających na celu ratowanie firm

Umorzenie subwencji z PFR dla małych i średnich przedsiębiorstw, świadczenie postojowe, zwolnienie ze składek ZUS, dofinansowanie leasingu – na takie wsparcie będą mogły liczyć przedsiębiorcy... »


Upewnij się, czy zarzut uczestnictwa w karuzeli podatkowej zawsze skutkuje odmową odliczenia VAT

Karuzela podatkowa polega na istnieniu zorganizowanej struktury, której celem jest uzyskanie korzyści majątkowej na skutek nienależnego zaniżenia zobowiązania podatkowego w VAT albo nienależnego... »


Już jest dostępna e-wizyta w ZUS

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że od 4 listopada br. z nowej usługi E-wizyta można korzystać we wszystkich oddziałach ZUS. Dzięki niej załatwienie sprawy w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych... »


Dział: Najnowsze interpretacje

Dofinansowanie z tarczy PFR. Sprawdźmy, czy otrzymana subwencja podlega opodatkowaniu

Dowiedz się, czy nowe podejście Ministerstwa Finansów do dofinansowania z tarczy finansowej PFR spowoduje opodatkowanie otrzymanych subwencji? Poznaj najnowszą interpretację skarbówki. »


Dział: Najnowsze orzeczenia

Jest wyrok dla firm dotkniętych przez COVID-19

Sąd Okręgowy w Olsztynie przyznał postojowe przedsiębiorcy, który nie osiągał przychodów. To potwierdzenie poglądów zgłaszanych przez Rzecznika MŚP. »


Dział: Pytania i odpowiedzi

Upewnij się, czy każda sprzedaż opon wymaga oznakowania kodem MPP w JPK_VAT

Pytanie Jesteśmy warsztatem naprawiającym samochody ciężarowe. Oprócz świadczenia usług napraw, sprzedajemy również części i opony do samochodów ciężarowych. Czy przy sprzedaży opon o wartości... »


Wykazywanie w nowym pliku JPK_VAT faktur dokumentowanych fakturami wystawianymi do paragonu

Pytanie Spółka remontowo-budowlana (montaż okien i drzwi) wystawia faktury dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczych, załączając do każdej faktury paragon. Na fakturach nie ma... »


Dział: Przykład księgowania

Dowiedz się zaksięgować nieodpłatnie otrzymany środek trwały

Pytanie Jak zaksięgować na stan środków trwałych w jednostce budżetowej (gminie) nieodpłatne przekazanie w 100 % umorzonego środka trwałego? Chodzi o samochód, wartość środka trwałego to 65.000 zł... »


Dział: Zawsze pod ręką

Składki na ZUS przedsiębiorców wykonujących działalność gospodarczą na mniejszą skalę (tzw. mały ZUS plus)

Składki na ZUS przedsiębiorców wykonujących działalność gospodarczą na mniejszą skalę (tzw. mały ZUS plus) »


Dział: Kalendarz

16 listopada 2020 r.

16 listopada 2020 r. »


Nr 816 - 16 listopada 2020 r.

Od 1 stycznia 2021 r. ewidencjonujesz przychody na nowych zasadach
 • W serwisie:

  Aktualny numer Aktualny numer Archiwum numerów Archiwum numerów Tematyka Tematyka O publikacji O publikacji Regulamin Regulamin Reklama Reklama Aktualny numer Archiwum numerów Tematyka O publikacji Regulamin Reklama
 • Wip:

  www.wip.pl www.wip.pl www.wiedzaipraktyka.pl www.wiedzaipraktyka.pl www.wip.pl www.wiedzaipraktyka.pl
 • Publikacje:

  Personel od a do z Personel od a do z Prawo pracy w pytaniach i odpowiedziach Prawo pracy w pytaniach i odpowiedziach Prawo pracy w orzeczeniach sądu najwyższego Prawo pracy w orzeczeniach sądu najwyższego Dokumentacja kadrowa Dokumentacja kadrowa Personel od a do z Prawo pracy w pytaniach i odpowiedziach Prawo pracy w orzeczeniach sądu najwyższego Dokumentacja kadrowa
 • Portale:

  Portal FK Portal FK Portal Oświatowy Portal Oświatowy Portal BHP Portal BHP Portal ZP Portal ZP Portal Kadrowy Portal Kadrowy Portal Spółka z o.o. Portal Spółka z o.o. Portal RB Portal RB Portal FK Portal Oświatowy Portal BHP Portal ZP Portal Kadrowy Portal Spółka z o.o. Portal RB
Copyright © Elektroniczny Serwis Księgowego