Elektroniczny Serwis Księgowego

Zarejestruj sięAby skorzystać
z pełnej wersji serwisu

Archiwum numerów

Nr 818 - 30 listopad 2020 r.

Temat numeru

Spis treści

Dział: Kalendarz

30 listopada 2020 r.

30 listopada 2020 r. »


Dział: Zawsze pod ręką

Jak jest wysokość 1% podatku PIT przekazanego OPP z rozliczeń za rok 2019

Ministerstwo Finansów przekazało informacje o kwotach 1% należnego podatku dochodowego od osób fizycznych za 2019 r. przekazanych organizacjom pożytku publicznego (OPP) w 2020 roku. »


Dział: Pytania i odpowiedzi

Co może zrobić przedsiębiorca, który otrzymał odmowną decyzję dotyczącą zwolnienia ze składek ZUS w związku z tarczą antykryzysową

Pytanie Złożyłem wniosek dotyczący zaniechania płacenia składek za marzec kwiecień i maj. Deklaracje rozliczeniowe za kwiecień i maj zostały złożone 9 lipca. Z tego powodu otrzymałem decyzję... »


Jak rozliczysz nieodpłatne zakwaterowanie pracowników z Ukrainy? Czy należy naliczyć składki ZUS? Co z kosztami podatkowymi

Pytanie Pracodawca zapewnia pracownikom z Ukrainy zakwaterowanie na kwaterze prywatnej. Jak rozliczyć fakturę? Co ze składkami na ZUS? Czy jest kosztem uzyskania dla firmy? »


Jak należy wykazać w JPK fakturę wystawioną na kwotę niższą niż 15.000 zł, która została oznaczona MPP

Pytanie Czy jeżeli faktura opiewa na kwotę poniżej 15 tys. brutto i wykazałem na niej MPP, ponieważ tak mi wygodniej, gdy środki wpłyną na konto VAT, to czy w JPK_V7 muszę to wykazywać jako MPP... »


Jak należy rozliczyć remont obcego lokalu? Czy można zaliczyć poniesione wydatki do kosztów podatkowych

Pytanie Jesteśmy spółką cywilną wynajmującą lokal pod prowadzenie działalności gospodarczej w postaci warsztatu samochodowego. W wynajmowanym lokalu chcemy wymienić na nowe trzy bramy (drzwi... »


W jakim rejestrze ująć miesięczny raport z kasy fiskalnej z oznaczeniem RO w nowym JPK_7M

Pytanie W jakim rejestrze powinno się ująć miesięczny raport z kasy fiskalnej z oznaczeniem RO w nowym JPK_V7M, czy powinno to być w rejestrze sprzedaży, czy w rejestrze faktur wewnętrznych? Do... »


Jak ująć sprzedaż opodatkowaną według procedury marży w nowym pliku JPK_VAT

Upewnij się, czy dobrze wypełniłeś część ewidencyjną JPK_V7M dla sprzedaży VAT marża. »


Dział: Przykład księgowania

Sprawdź o czym trzeba pamiętać, przy tworzeniu rezerwy na świadczenia pracownicze

Pytanie Spółka z o.o. jako jednostka mała, do tej pory nie tworzyła rezerw na odprawy emerytalne (świadczenia pracownicze), jednak za 2 lata 3 pracowników będzie uprawnionych do odejścia na emeryturę... »


Dział: Nowości

Została uchwalona tarcza branżowa. Przewiduje ona wsparcie dla określonych branż

Sejm uchwalił tzw. tarczę branżową, które celem jest udzielenie wsparcia przedsiębiorstwom działającym w branżach, które znalazły się w trudnej sytuacji w związku z nowymi zasadami bezpieczeństwa... »


Jest już dostępna e-wizyta w ZUS u doradcy ds. ulg i umorzeń

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że z e-wizyty w tej instytucji korzysta codziennie kilkuset klientów. Od 23 listopada br. podczas wideorozmowy można spotkać się z doradcą do spraw ulg i... »


Od 1 stycznia 2021 r. będą zmiany dotyczące wyspecjalizowanych urzędów skarbowych

Nowy rok przyniesie zmiany w organizacji wyspecjalizowanych dużych urzędów skarbowych. Zmieni się zakres podatników podlegających pod te urzędy, a także ich właściwość. Największe podmioty rozliczą... »


Skutki podatkowe brexitu dla polskich podatników posiadających magazyny konsygnacyjne w Wielkiej Brytanii

Koniec okresu przejściowego związanego z brexitem oznacza zmianę rozliczeń podatkowych w wymianie towarowej pomiędzy Polską a Wielką Brytanią, w tym dokonywanej za pośrednictwem magazynów... »


Upewnij się, jaka jest różnica między kwarantanną a izolacją w związku z COVID-19

Sprawdźmy, jaka jest różnica pomiędzy kwarantanną a izolacją.  Czy można wówczas pracować zdalnie? Jakie świadczenia przysługują i jakie konieczne są dokumenty będące podstawą... »


Termin wpłaty zaliczek dla niektórych płatników PIT został przedłużony

Rozporządzeniem z 19 listopada 2020 r. minister finansów przedłużył termin przekazania do urzędu skarbowego zaliczek na podatek PIT i zryczałtowanego podatku PIT. »


Jest już formularz na jakim trzeba będzie zgłosić umowę o dzieło od 1 stycznia 2021 r.

Płatnicy i osoby fizyczne zlecający wykonanie dzieła na podstawie umowy o dzieło, od nowego roku będą mieć nowy obowiązek. Chodzi o zgłaszanie umów o dzieło do ZUS. Właśnie pojawił się projekt... »


System Informacji Finansowej ma pomóc w wykrywaniu przestępstw. Kiedy wejdą nowe przepisy

System Informacji Finansowej ma służyć gromadzeniu, przetwarzaniu i udostępnianiu informacji o otwartych i zamkniętych rachunkach (rachunki bankowe, rachunki w SKOK, rachunki płatnicze w innych... »


Sprawdź, kiedy przyjmować rezygnację od pracowników, którzy nie chcą przystępować do PPK

Kolejne firmy będą miały obowiązek przystąpić do PPK od 1 stycznia 2021 r. Czy już teraz przyjmować rezygnacje od osób zatrudnionych, które nie chcą przystąpić do pracowniczych planów kapitałowych... »


Są nowe rozwiązania dotyczące amortyzacji samochodów

Minister Klimatu i Środowiska przygotował projekt rozporządzenia, które określa  korzystniejszej zasady  amortyzacji dla pojazdów niskoemisyjnych. Jedna ze zmian zakłada wprowadzenie stałej stawki... »


Co zrobić, przy błędnym kodzie urzędu skarbowego

Nowe JPK_VAT zostały już wysłane, teraz pojawia się jednak wątpliwości dotyczące korekty wysłane JPK. Co zrobić, gdy podatnik w JPK_V7M podatnik wpisał zły kod urzędu skarbowego... »


Senat: wprowadzenie estońskiego CIT – tak. Opodatkowaniu CIT spółek komandytowych – nie

W ubiegłym tygodniu Senat zajmował się ustawą o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona m.in. system opodatkowania wzorowany na rozwiązaniu... »


Dowiedz się, ile wyniesie płaca minimalna w 2021 roku i jak wpłynie na inne świadczenia

Minimalne miesięczne wynagrodzenie za pracę wyniesie od 1 stycznia 2021 r. – 2.800 zł. Z kolei minimalna stawka godzinowa z umowy zlecenia – 18,30 zł. Wzrost minimalnego wynagrodzenia wpłynie też na... »


Uwaga! Od stycznia 2021 roku ruszy kolejna tarcza PFR

Od 1 stycznia 2021 r. Tarcza Finansowa PFR 2.0. Z nowej tarczy skorzystają firmy m.in. z branży gastronomicznej, turystyki, kultury czy fitness. Warunki, jakie trzeba spełnić, aby otrzymać wsparcie... »


Nr 818 - 30 listopad 2020 r.

Sprawdź, jak zastosować uproszczony sposób ustalenia kosztów wytworzenia
 • W serwisie:

  Aktualny numer Aktualny numer Archiwum numerów Archiwum numerów Tematyka Tematyka O publikacji O publikacji Regulamin Regulamin Reklama Reklama Aktualny numer Archiwum numerów Tematyka O publikacji Regulamin Reklama
 • Wip:

  www.wip.pl www.wip.pl www.wiedzaipraktyka.pl www.wiedzaipraktyka.pl www.wip.pl www.wiedzaipraktyka.pl
 • Publikacje:

  Personel od a do z Personel od a do z Prawo pracy w pytaniach i odpowiedziach Prawo pracy w pytaniach i odpowiedziach Prawo pracy w orzeczeniach sądu najwyższego Prawo pracy w orzeczeniach sądu najwyższego Dokumentacja kadrowa Dokumentacja kadrowa Personel od a do z Prawo pracy w pytaniach i odpowiedziach Prawo pracy w orzeczeniach sądu najwyższego Dokumentacja kadrowa
 • Portale:

  Portal FK Portal FK Portal Oświatowy Portal Oświatowy Portal BHP Portal BHP Portal ZP Portal ZP Portal Kadrowy Portal Kadrowy Portal Spółka z o.o. Portal Spółka z o.o. Portal RB Portal RB Portal FK Portal Oświatowy Portal BHP Portal ZP Portal Kadrowy Portal Spółka z o.o. Portal RB
Copyright © Elektroniczny Serwis Księgowego