Elektroniczny Serwis Księgowego

Zarejestruj sięAby skorzystać
z pełnej wersji serwisu

Archiwum numerów

Nr 819 - 7 grudnia 2020 r.

Temat numeru

Spis treści

Dział: Nowości

Sprawdź, do kiedy zgłosić zawiadomienie o wyborze estońskiego CIT

Spółka chciałaby od 2021 roku wybrać estoński CIT. Do kiedy i gdzie trzeba złożyć zawiadomienie o wyborze estońskiego CIT? »


Upewnij się, jak rozliczać świąteczne prezenty dla pracowników

Dodatkowe bonusy czy to w formie gotówki, czy paczki, bilety ma imprezy, bony towarowe, karty upominkowe, przyjęcia wigilijne to pomoc pracodawców dla pracowników z okazji świąt. Większość z nich... »


Uwaga! Zmiana terminu na ujawnianie w JPK faktur uproszczonych

Obecnie faktury uproszczone nie muszą być wykazywane odrębnie w nowym JPK, taki obowiązek powstanie  od 1 stycznia 2021 roku. MF szykuje jednak rozporządzenie przesuwające ten termin. Poznaj... »


Jaki przedsiębiorca może skorzystać z estońskiego CIT

Od 1 stycznia 2021 r. zacznie obowiązywać estoński CIT, zwany ryczałtem od dochodów spółek kapitałowych. W przypadku tego rozwiązania podatek zostanie odroczony do momentu wypłaty (dystrybucji... »


Rząd przyjął projekt zmian w prawie celnym

Ujednolicenie i usprawnienie wydawanie decyzji dotyczących naliczania należności celnych i podatkowych oraz opłaty paliwowej i opłaty emisyjnej w związku z importem towarów. Nowe rozwiązania dotyczące... »


Są zmiany w obrocie paliwami opałowymi

Ministerstwo Finansów przypomniało na swojej stronie internetowej, że jednym z warunków stosowania obniżonych stawek akcyzy, w odniesieniu do sprzedawanych paliw opałowych, jest uzupełnienie przez... »


Czy spółka kapitałowa posiadająca udziały w innej spółce skorzysta z estońskiego CIT

Estoński CIT to rozwiązanie polegające na tym, że podatek CIT zostanie odroczony do momentu wypłaty (dystrybucji) zysku ze spółki. Aby skorzystać z estońskiego CIT trzeba spełnić określone kryteria... »


Cudzoziemcy będą mogli podejmować pracę w Polsce bez zezwolenia

Obcokrajowcy będący specjalistami z niektórych branż, w tym służby zdrowia oraz IT, będą mogli podejmować pracę w Polsce bez zezwolenia. Jest już projekt stosownego rozporządzenia w tej... »


Są nowe regulacje dotyczące spółki nieruchomościowej od 1 stycznia 2021 r.

Od nowego roku do ustawy o PIT oraz do ustawy o CIT wprowadzona zostaje nowa kategoria podmiotów, jaką jest spółka nieruchomościowa. Obowiązki podatkowe dotyczące spółki nieruchomościowej służą... »


Uwaga! Opłatę sądową w sprawie cywilnej teraz uiścisz kartą płatniczą

Obowiązują już przepisy, które istotne rozszerzyły możliwość bezgotówkowego regulowania opłat sądowych w sprawach cywilnych. Obecne można to robić również za pomocą płatności kartą w kasach... »


Szybka likwidacja choroby zakaźnej zwierząt nie będzie PIT od nagród za przyczynienie się do

Resort finansów przygotował projekt rozporządzenia, na podstawie którego osoby otrzymujące nagrody za przyczynienie się do szybkiej likwidacji choroby zakaźnej zwierząt – nie będą musiały z tego... »


Są dłuższe terminy udzielania pomocy w formie pożyczek, poręczeń i gwarancji

Od 13 listopada br. obowiązują przepisy, na podstawie których dokonano zmiany rozporządzeń dotyczących wspierania gospodarki w związku z pandemią koronawirusa. W ramach wspomnianej nowelizacji m.in... »


Przepisy dotyczące nanoszenia banderol na wyroby winiarskie ulegną zmianie

Resort finansów przygotował przepisy zmieniające dotychczasowe regulacje w sprawie nanoszenia znaków akcyzy w postaci banderol podatkowych i legalizacyjnych na wyroby winiarskie. »


Od 1 grudnia 2020 r. większy katalog kar dla nieuczciwych pracodawców

Nowe przepisy Kodeksu pracy mają ograniczyć proceder polegający na zatrudnianiu dłużników alimentacyjnych na czarno, a także ukrywaniu faktycznej wysokości wypłacanego im wynagrodzenia. Pracodawcy... »


Nowe ustawy są już w Dziennikach Ustaw

30 listopada br. w Dzienniku ustaw zostały opublikowane nowelizacje wprowadzające zmiany w podatkach dochodowych, w tym m.in.: estoński CIT, opodatkowanie spółek komandytowych, czy ograniczenia ulgi... »


Uwaga! Prosta spółka akcyjna wymusi zmiany w ustawie o rachunkowości

Będzie zmiana regulacji ustawy o rachunkowości, a przewidują ją dwa rządowe projekty zmian w przepisach, które mają związek z planowanym wprowadzeniem od 1 marca 2021 r. tzw. prostej spółki... »


Dział: Przykład księgowania

Jak zaksięgować subwencję finansową otrzymaną z PFR

Pytanie Otrzymaliśmy subwencję finansową z Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR). Jak księgować subwencję finansową otrzymaną z PFR? Na jakich kontach należy ją księgować? Czy zaliczyć ją do kredytów? Jak... »


Dział: Pytania i odpowiedzi

Czy wiesz kiedy skorzystać z ulgi na złe długi w VAT i w podatku dochodowym

Pytanie Podatnik 30 kwietnia 2020 r. wystawił dla kontrahenta fakturę z terminem płatności 21 maja 2020 r. Do dnia dzisiejszego nie otrzymał zapłaty. Czy może jeszcze skorzystać z „ulgi na złe długi... »


Sprawdź, czy musisz po kwarantannie skierować pracownika na badania kontrolne

Pytanie Pracownik na podstawie decyzji sanepidu przebywał na kwarantannie 14 dni, od razu po niej dostarczył zwolnienie lekarskie na 18 dni. Czy po tym czasie pracodawca powinien skierować pracownika... »


Jak wskazać datę ustania niezdolności do pracy określona w zaświadczeniu ZUS ZLA/K

Pytanie Pracownik przebywający na zwolnieniu lekarskim (zasiłek płaci ZUS) miał kontrolę lekarza orzecznika ZUS. W dniu 29 września 2019 r. pracownik był na badaniu u lekarza orzecznika i lekarz... »


Dowiedz się, w jaki sposób korygować pliki JPK_VAT oraz deklaracje VAT-7/VAT-7K za okresy przed 1 października 2020 r.

Pytanie W jaki sposób sporządzić korekty JPK_VAT i VAT-7 za okresy sprzed 1 października 2020 r.? »


Dział: Zawsze pod ręką

Emeryci i renciści mogą dorobić więcej

Od 1 grudnia emeryci, którzy nie osiągnęli powszechnego wieku emerytalnego oraz renciści, będą mogli więcej dorobić do swojego świadczenia. ZUS zmniejszy wypłacane świadczenie, jeśli przychód z... »


7 grudnia 2020 r.

7 grudnia 2020 r. »


Dział: Kalendarz

10 grudnia 2020 r.

10 grudnia 2020 r. »


Nr 819 - 7 grudnia 2020 r.

Poznaj praktyczne wskazówki dotyczące inwentaryzacji w czasie koronawirusa
 • W serwisie:

  Aktualny numer Aktualny numer Archiwum numerów Archiwum numerów Tematyka Tematyka O publikacji O publikacji Regulamin Regulamin Reklama Reklama Aktualny numer Archiwum numerów Tematyka O publikacji Regulamin Reklama
 • Wip:

  www.wip.pl www.wip.pl www.wiedzaipraktyka.pl www.wiedzaipraktyka.pl www.wip.pl www.wiedzaipraktyka.pl
 • Publikacje:

  Personel od a do z Personel od a do z Prawo pracy w pytaniach i odpowiedziach Prawo pracy w pytaniach i odpowiedziach Prawo pracy w orzeczeniach sądu najwyższego Prawo pracy w orzeczeniach sądu najwyższego Dokumentacja kadrowa Dokumentacja kadrowa Personel od a do z Prawo pracy w pytaniach i odpowiedziach Prawo pracy w orzeczeniach sądu najwyższego Dokumentacja kadrowa
 • Portale:

  Portal FK Portal FK Portal Oświatowy Portal Oświatowy Portal BHP Portal BHP Portal ZP Portal ZP Portal Kadrowy Portal Kadrowy Portal Spółka z o.o. Portal Spółka z o.o. Portal RB Portal RB Portal FK Portal Oświatowy Portal BHP Portal ZP Portal Kadrowy Portal Spółka z o.o. Portal RB
Copyright © Elektroniczny Serwis Księgowego