Elektroniczny Serwis Księgowego

Zarejestruj sięAby skorzystać
z pełnej wersji serwisu

Archiwum numerów

Nr 820 - 14 grudnia 2020 r.

Temat numeru

Spis treści

Dział: Pytania i odpowiedzi

Czy podatnik, który przekroczył próg podatkowy może rozliczać się podatkiem liniowym

Pytanie Proszę o informację czy podatnik, który przekroczył próg dochodowy uprawniający do rozliczania w formie ryczałtu może od następnego miesiąca po przekroczeniu progu rozliczać się podatkiem... »


Upewnij się, czy należy korygować faktury zaliczkowe, jeżeli dokumentują czynności, co do których zmieniła się stawka VAT

Pytanie Mieszkańcy gminy uczestniczą w projekcie OZE obejmujący m.in. instalacje fotowoltaiczne (FV) montowane na budynkach mieszkalnych o pow. 150 m² lub poza nimi. Miejsce montażu określił... »


Upewnij się, jakie stawki będą obowiązywać w estońskim CIT

Pytanie Ile będzie wynosić stawka CIT przy wyborze estońskiego CIT? Czy 19% i 9% pozostaje w sytuacji, gdy nie wybiera się estońskiego CIT? Czy podstawą opodatkowania CIT estońskiego jest rachunek... »


Termin instalacji kasy rejestrującej w związku z przekroczeniem limitu 20.000 zł

Pytanie Osoba fizyczna prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, świadczy usługi jako psychoterapeuta. Usługi te świadczone są także dla osób fizycznych. Sprzedaż usług zwolniona z VAT ze... »


Upewnij się, w jaki sposób powinieneś przygotować listę płac dla 26-letniego pracownika po przekroczeniu progu podatkowego

Pytanie Jak prawidłowo należy ustalić zaliczkę na podatek dochodowy od wynagrodzenia ze stosunku pracy, w przypadku, gdy 26-latek przekroczy próg podatkowy (85.528 zł.) Jaką stawkę podatkową należy... »


Jak prawidłowo zatrudnić pracownika z Ukrainy na umowę zlecanie i umowę o pracę

Pytanie Chcemy zatrudnić pracownika z Ukrainy do pracy w rolnictwie przez urząd pracy. Pracownik zostanie zgłoszony do ZUS (praca przy szkółce roślin ozdobnych). W rolnictwie prace sezonowe są... »


Dział: Przykład księgowania

Jak zaksięgować w PKPiR alkohol, podobnie jak i inne towary wykorzystywane do skomponowania zestawu upominkowego

Pytanie Podatnik prowadzi działalność gospodarczą, która dotyczy organizacji imprez oraz organizuje paczki i zestawy upominkowe dla firm (PKPiR i jest podatnikiem VAT). Czy podatnik może kupić... »


Dział: Nowości

Jest porozumienie Polski i Niemiec w sprawie pracowników transgranicznych

Polska i Niemcy zawarły porozumienie dotyczące zasad opodatkowania pracy zdalnej wykonywanej przez pracowników transgranicznych w czasie pandemii COVID-19. To duże uproszczenie dla pracowników... »


Uwaga! Jest możliwa praca zdalna podczas izolacji

Pracownicy, którzy przebywają na izolacji w związku z zakażeniem koronawirusem mogą już pracować zdalnie i otrzymywać za tę pracę wynagrodzenie w pełnej wysokości. Umożliwiła m to im to nowelizacja... »


Od 1 stycznia 2021 będzie nowość w fakturowaniu

W 2021 roku Ministerstwo Finansów planuje wprowadzenie Krajowego Systemu e-Faktur. Będzie to system, za pomocą którego podatnik wystawi ustrukturyzowane faktury. Wprowadzane rozwiązanie ma na celu... »


Będzie więcej e-wizyt w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych

Ponieważ codziennie e-wizytę z ekspertem ZUS rezerwuje kilkuset klientów. ZUS od 4 grudnia uruchomił kolejne stanowiska do obsługi e-wizyt w 5 oddziałach: w Poznaniu, Zabrzu, Opolu, Chrzanowie i... »


Uwaga! Dodatkowy zasiłek opiekuńczy został wydłużony do 24 grudnia

Z uwagi na trudną sytuację epidemiczną w kraju rząd zdecydował, że prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego w związku w pandemią zostanie wydłużone do 24 grudnia br. »


Rozliczanie wpłaty do PPK na liście płac – wskazówki

Trzeba pamiętać, że wpłaty do PPK finansowane przez pracodawcę stanowią dla pracownika przychód, który powstaje w miesiącu, w którym wpłata do PPK faktycznie jest przekazywana do wybranej instytucji... »


Jakie są projektowane zmiany w zakresie składek ZUS

Przepisy tzw. Tarczy antykryzysowej 6.0, już po poprawkach na etapie prac sejmowych i senackich, oczekują na swój ostateczny kształt. Co przewidują? »


Tylko wersja 26 PIT-11 dla informacji za 2020 rok

Resort finansów poinformował o czasowym wyłączeniu możliwości składania PIT-11 w wersjach niższych niż aktualnie obowiązująca, czyli 26. Ponowne stosowanie starszych wzorów formularzy będzie możliwe... »


Czy warto skorzystać z estońskiego CIT

Estoński CIT miał być z założenia prostym sposobem rozliczeń. Zasady opodatkowania ryczałtem trudno nazwać „prostymi”. Opodatkowanie następuje poziomowo – dochody mogą być opodatkowane aż na... »


Dział: Zawsze pod ręką

Wpłaty na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Wpłaty na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych dokonuje się w wysokości kwoty stanowiącej iloczyn 40,65% przeciętnego wynagrodzenia i liczby pracowników odpowiadającej różnicy między... »


Dział: Kalendarz

15 grudnia 2020 r.

15 grudnia 2020 r. »


Dział: Najnowsze interpretacje

Czy zakup aparatu słuchowego przedsiębiorca zaliczy do kosztów podatkowych

Wydatek poniesiony przez podatnika będzie dla niego kosztem uzyskania przychodu. Jednak muszą być spełnione ustawowe warunki. Wydatki poniesione w ramach ochrony własnego zdrowia przedsiębiorcy... »


Firma straciła towary w wyniku kradzieży. Czy musi teraz skorygować odliczony podatek

Mamy stanowisko dyrektora KIS w sprawie tego, czy podatnik ma prawo do odliczenia VAT od zakupionych towarów, które zostały utracone w wyniku kradzieży. Poznaj je. »


Nr 820 - 14 grudnia 2020 r.

Przedstawiamy przegląd zmian w PIT i CIT na 2021 rok
 • W serwisie:

  Aktualny numer Aktualny numer Archiwum numerów Archiwum numerów Tematyka Tematyka O publikacji O publikacji Regulamin Regulamin Reklama Reklama Aktualny numer Archiwum numerów Tematyka O publikacji Regulamin Reklama
 • Wip:

  www.wip.pl www.wip.pl www.wiedzaipraktyka.pl www.wiedzaipraktyka.pl www.wip.pl www.wiedzaipraktyka.pl
 • Publikacje:

  Personel od a do z Personel od a do z Prawo pracy w pytaniach i odpowiedziach Prawo pracy w pytaniach i odpowiedziach Prawo pracy w orzeczeniach sądu najwyższego Prawo pracy w orzeczeniach sądu najwyższego Dokumentacja kadrowa Dokumentacja kadrowa Personel od a do z Prawo pracy w pytaniach i odpowiedziach Prawo pracy w orzeczeniach sądu najwyższego Dokumentacja kadrowa
 • Portale:

  Portal FK Portal FK Portal Oświatowy Portal Oświatowy Portal BHP Portal BHP Portal ZP Portal ZP Portal Kadrowy Portal Kadrowy Portal Spółka z o.o. Portal Spółka z o.o. Portal RB Portal RB Portal FK Portal Oświatowy Portal BHP Portal ZP Portal Kadrowy Portal Spółka z o.o. Portal RB
Copyright © Elektroniczny Serwis Księgowego