Elektroniczny Serwis Księgowego

Zarejestruj sięAby skorzystać
z pełnej wersji serwisu

Archiwum numerów

Nr 821 - 21 grudnia 2020 r.

Temat numeru

Spis treści

Dział: Nowości

Oddanie osocza dla chorych na koronawirusa – czy pracownikowi należy się zwolnienie od pracy

Czy za oddane osocza dla chorych na COVID-19 pracownikowi należy się zwolnienie od pracy na takich samych zasadach, jak w przypadku krwiodawców? Sprawdźmy. »


Dzień wolny za święto przypadające w sobotę. O czy musisz pamiętać

W tym  roku 26 grudnia - drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia - przypada w sobotę, a to oznacza, że pracownikom należy się dodatkowy dzień wolny. Jak wyznaczyć dodatkowy dzień wolny? »


Upewnij się, jakie masz obowiązki podatkowe w związku z likwidacją firmy

Osoba fizyczna prowadzi firmę działającą w branży gastronomicznej. Jest czynnym podatnikiem VAT, natomiast z PIT rozlicza się na zasadach ogólnych, na podstawie księgi podatkowej. Z powodu trudności... »


Uwaga! Szczepienia przeciw grypie zwolnione z PIT

Od 8 grudnia br. obowiązuje rozporządzenie na podstawie którego nie odprowadza się podatku dochodowego od wartości szczepień np. od pracodawcy. Zaniechanie obowiązuje od 1 marca 2020 r. Sprawdź, do... »


Co się zmieniło w podatku od nieruchomości

Czy nieruchomości udostępniane przewoźnikom kolejowym „wyłącznie do wykonywania przewozów kolejowych” są zwolnione z podatku? »


Podatek u źródła został przesunięty o pół roku

Obecnie są prowadzone prace legislacyjne nad wydaniem rozporządzeń dotyczących poboru podatku u źródła – poinformowało Ministerstwo Finansów. A to oznacza odroczenie do 30 czerwca 2021r. wejścia... »


Dowiedz się, jakie spółki jawne będą podatnikiem CIT od 2021 roku

Nowela ustawy o CIT wprowadziła ogromne zamieszanie wśród podatników będących spółkami jawnymi i komandytowymi. Ustawodawca postanowił ustanowić te dwie spółki osobowe podatnikiem CIT. W przypadku... »


Od kiedy trzeba będzie wykazywać w JPK_VAT faktur uproszczonych

Zamieszanie z fakturami uproszczonymi trwa nadal, a tymczasem już za niecały miesiąc podatnicy mieli wykazywać w ewidencjach JPK również faktury uproszczone. MF postanowiło znów zamieszać z datami... »


Uwaga! Od 1 stycznia 2021 roku nowe wzory formularzy PIT

Nowe wzory: PIT-4R, PIT-8AR i IFT-1/IFT-1R będą miały zastosowanie do przychodów, dochodów (strat) uzyskanych (poniesionych) od 1 stycznia 2020 r., natomiast wzór PIT-11 będzie miał zastosowanie do... »


Na jakie wsparcie mogą liczyć przedsiębiorcy z tarczy 6.0

Zwolnienie ze składek ZUS za listopad, jednorazowe dodatkowe świadczenie postojowego w wysokości 2.080 zł, dopłata dla przedsiębiorców w wysokości 2.000 zł do każdego miejsca pracy, w tym umowy... »


Uwaga! Zmiany we wnioskach na PUE ZUS planowane od 31 grudnia

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że planuje kolejne zmiany we wnioskach na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS od 31 grudnia 2020 r. W tym czasie ma udostępnić 46 nowych... »


Podatnik chcąc skorzystać z Tarczy 6.0 musisz złożyć deklaracje rozliczeniowe

Przedsiębiorcy, którzy w ramach Tarczy antykryzysowej 6.0 będą chcieli skorzystać ze zwolnienia z opłacania składek ZUS za listopad, powinni do końca roku złożyć deklaracje rozliczeniowe. »


Upewnij się, w jaki sposób w tym roku zorganizować firmową wigilię

Święta za pasem, ale w tym roku będą one przebiegać w szczególnej atmosferze, pośród mnóstwa obostrzeń i ograniczeń związanych z nadal panującą i znów zwiększającą swój zasięg pandemią koronawirusa... »


Dział: Pytania i odpowiedzi

Czy przysługuje zwolnienie podmiotowe w VAT w przypadku usług kadrowo-księgowych

Pytanie Uprzejmie proszę o wyjaśnienie w sprawie zakwalifikowania wg GUS usług związanych ze sporządzaniem list płac i wysyłką do ZUS programem płatnik (usługi kadrowo-płacowe). Firma korzysta ze... »


Jak wprowadzisz wynajem mieszkań do istniejącej działalności gospodarczej

Pytanie Podatnik w ramach prowadzonej działalności – usługi budowlane wynajmuje również mieszkania. Opłaca podatek dochodowy – PIT-5 i VAT. Posiadane dwa mieszkania, które wynajmuje kupił sam... »


Jak prawidłowo dokonać rozliczenia rocznego dla obywatela posiadającego podwójne obywatelstwo

Pytanie Podatnik posiada podwójne obywatelstwo – polskie i amerykańskie. W obydwu krajach uzyskał wiek emerytalny. Mieszka obecnie w Polsce. Otrzymuje tutaj emeryturę z ZUS. Otrzymuje również... »


Dział: Kalendarz

21 grudnia 2020 r.

21 grudnia 2020 r. »


Dział: Przykład księgowania

W jaki sposób wykażesz w PKPIR koszty podróży służbowej

Pytanie Pracodawca (PKPiR, VAT) prowadzi działalność gospodarczą w zakresie usług leśnych. Zatrudnia pracowników na podstawie umowy o pracę, którzy w umowie, jako miejsce pracy, mają wskazany „cały... »


Dział: Zawsze pod ręką

Składki na ubezpieczenia społeczne pracowników młodocianych

Poznaj wysokość składek na ZUS młodocianych.  »


Nr 821 - 21 grudnia 2020 r.

Jakich obowiązków trzeba dopełnić dokonując likwidacji spółki kapitałowej
 • W serwisie:

  Aktualny numer Aktualny numer Archiwum numerów Archiwum numerów Tematyka Tematyka O publikacji O publikacji Regulamin Regulamin Reklama Reklama Aktualny numer Archiwum numerów Tematyka O publikacji Regulamin Reklama
 • Wip:

  www.wip.pl www.wip.pl www.wiedzaipraktyka.pl www.wiedzaipraktyka.pl www.wip.pl www.wiedzaipraktyka.pl
 • Publikacje:

  Personel od a do z Personel od a do z Prawo pracy w pytaniach i odpowiedziach Prawo pracy w pytaniach i odpowiedziach Prawo pracy w orzeczeniach sądu najwyższego Prawo pracy w orzeczeniach sądu najwyższego Dokumentacja kadrowa Dokumentacja kadrowa Personel od a do z Prawo pracy w pytaniach i odpowiedziach Prawo pracy w orzeczeniach sądu najwyższego Dokumentacja kadrowa
 • Portale:

  Portal FK Portal FK Portal Oświatowy Portal Oświatowy Portal BHP Portal BHP Portal ZP Portal ZP Portal Kadrowy Portal Kadrowy Portal Spółka z o.o. Portal Spółka z o.o. Portal RB Portal RB Portal FK Portal Oświatowy Portal BHP Portal ZP Portal Kadrowy Portal Spółka z o.o. Portal RB
Copyright © Elektroniczny Serwis Księgowego